Védi a vízforrásokat

A hazai műtrágyafelhasználás jelenlegi szintjén, ahol a tápanyagellátásban csupán mintegy 50—60 kg tiszta nitrogén jut egy hektárra, egy idevonatkozó előírás kidolgozása és elfogadása után a termelőknek vélhetően nem lesz nehéz betartaniuk azt az EU tagországokban érvényes szintet, amely 170 kg N/ha

A hazai műtrágyafelhasználás jelenlegi szintjén, ahol a tápanyagellátásban csupán mintegy 50—60 kg tiszta nitrogén jut egy hektárra, egy idevonatkozó előírás kidolgozása és elfogadása után a termelőknek vélhetően nem lesz nehéz betartaniuk azt az EU tagországokban érvényes szintet, amely 170 kg N/ha adagolását engedélyezi a mezőgazgazdasági termőterületeken. Az unió erre vonatkozó előírását, amely a nitráttal való szennyezéstől védi vízforrásokat, nemrégiben kezdték meg beépíteni a szlovákiai jogszabályok rendszerébe. Az előkészítő munkák még nagyon az elején tartanak, ugyanakkor a vízforrások védelmét biztosító előírásoknak a környezetvédelmi és a földművelési tárca részéről is részletesen kidolgozott formában legkésőbb az EU-ba való belépés időpontjáig el kell készülniük. A jogszabály keretében többek között ki kell dolgozni a helyes mezőgazdasági gyakorlat kódexét a vízforrások mezőgazdasági termelés általi szennyezésének megakadályozása, illetve védelme szempontjából, meg kell határozni a leginkább veszélyeztetett térségeket. A gyakorlati kódex elkészült, a veszélyeztetett térségek meghatározása a Phare program keretében folyik.

A veszélyeztetett térségek kijelölésében egyelőre két változattal számolnak. Az első változatban mintegy 780 ezer hektár mezőgazdasági termőterületre, a második változatban 1 millió 500 ezer hektárra vonatkozna az előírás betartása, amely vélhetően egyes térségekben a mezőgazdasági termelés visszafogásával, korlátozásával is számol. Ehhez természetesen az érintett termelők jóváírásra lesznek jogosultak, amelyet hazai és EU forrásokból fedeznek.

Egyelőre úgy tűnik, hogy az előírások gyakorlati alkalmazása, illetve betartása lesz a nehéz. A műtrágyafelhasználás alacsony szintje miatt, várhatóan annak tárolása okozza majd legtöbb gondot, a hazai mezőgazdaság ugyanis sem műszaki sem a technológiai felszereltség szempontjából nem áll azon a szinten, hogy az EU-s követelményeket azonnal teljesíteni tudja. Elsősorban a raktárkapacitások hiánya miatt, mivel a meglévők is komoly felújításra szorulnak. Ugyanakkor a mezőgazdasági szolgáltatások műszaki szintje sem garantálja a műtrágyázás pontosan megszabott szintjének betartását. Az előzetes számítások szerint az előírás teljes mértékű bevezetése és alkalmazása mintegy 20 milliárd koronát követel. (sz)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?