Az elmúlt időszak időjárása elősegítette a különböző károsítók felszaporodását. Az időszakhoz képest kimondottan hűvös, csapadékos időjárás miatt a növények vontatottan fejlődtek, a melegigényes fajok leginkább visszabújnának a földbe (paradicsom, paprika, uborka, stb.
Varasodás és lisztharmat
A kertekben járvánnyal fenyeget az almafa varasodás, továbbra is a szisztémikus blokk alkalmazása indokolt. Az elmúlt időszak időjárása nem kedvezett az almafa lisztharmat terjedésének, a magas páratartalom hatására újabb fertőzési hullámra kell számítani. Körtében szintén a varasodás okoz gondot, de megjelentek a tűzelhalás tünetei is, ami ellen most már csak a fertőzött részek levágásával, elégetésével tudunk védekezni. Szintén körtében károsít a hajtáshervasztó darázs, az utóbbi években rendszeresen megjelenik. A károsítás tünete hasonlít az Erwinia tüneteire, de ez utóbbinál a baktériumos nyálkacseppet lehet megtalálni, míg a darázs esetében a hervadás kezdeti részén a szúrás nyomát. Szaporodik a körte levélbolha, a mézharmattal és a rátelepedő korompenésszel tönkre teheti a termést is.
A csonthéjasok esetében abban bíztunk, hogy a tavaszi rendkívül erős moníliás kártétel után újabb súlyos fertőzések nem fenyegetnek. Sajnos korán megjelent a csonthéjasok levéllikasztó (sztigminás) betegsége, s a korai megjelenés egyik sajátossága, hogy jellemzően a növő gyümölcsöket fertőzi meg, s ennek gyümölcsrothadás lehet a végső kimenete.
A védekezéseket haladéktalanul el kell végezni, alkalmazható a kaptán, mankoceb, ditianon, kaptán difenokonazol hatóanyagú készítmények. Szintén korán fertőz az őszibarack lisztharmat. A korai tüneteket a gyümölcsökön lehet észlelni, nem könnyű a meghatározás a fejlődő gyümölcs szőrös volta miatt, de ha halvány-sárgás foltot látunk a gyümölcs felszínén, az legyen gyanús. A folt növekszik, penészessé válik, majd befelé a gyümölcs húsába terjed. A korai kezelésekkel meg lehet állítani a károsítást, ajánlható a felszívódó és kontakt hatású készítmények kombinációja. Május végén a hajnali hőmérséklet 3-5 C fok között alakult, ennek köszönhetően újabb tafrinás levélfodrosodás fertőzések alakultak ki. Az eső miatt az érő gyümölcsök kirepedtek, s ez gyümölcsmonília fertőzéseket eredményezett. Ez ellen már nem tudunk tenni, hiszen napokon belül szüreteljük a termést. A csonthéjasokon tömegesen szaporodnak a levéltetvek. Csak olyan szert válasszunk, amelynek élelmezés-egészségügyi várakozási ideje a tervezett szüret idejére letelik. (MR)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.