Utazós átverések, csalások fekete pénteken

Az átverős oldalaknál is veszélyesebbek azok a kamu portálok, amelyek csak azért jelennek meg az első pozíciókon a keresőkben (általában fizetett hirdetésekkel), hogy kihasználják a fekete pénteki vásárlási, foglalási őrületet

Közeledik a második karácsonyként is emlegetett fekete péntek, a marketingesek már hetek, hónapok óta az akciós ajánlatokat készítik. De nemcsak ők, hanem a csalók is készülnek – ilyenkor nagyon nagyot lehet kaszálni, az utazni vágyók ugyanis mindenre kattintanak, amiben benne van az akció, a kedvezmény, a kiárusítás vagy éppen a fekete péntek kulcsszó.

A koronavírus-járvány után az emberek kiéheztek az utazásokra. Ám a nyári méregdrága árak után most valami olcsóbbra, kedvezőbbre vágynak – éppen ezért sokan várják a fekete pénteki ajánlatokat, hogy a lehető legolcsóbban utazzanak. Ha szerencséjük van, akkor valóban kifoghatnak jobb akciókat, ám ha nem figyelnek, akkor a csalók csapdájába kerülhetnek, és a pénz is elúszik, és utazás sem lesz…

Gyanús akciók

Az egyik legfontosabb, hogy nagyjából tisztában legyünk az árakkal, hogy tudjuk, mi az akciós ár, és mi az, amit csak akként akarnak eladni, de valójában semmi kedvezményt nem adnak. Az egyik ilyen, amikor nagyon magas kedvezményt írnak ki, sokszor a 80–90 százalékos akciós táblát is kiteszik az oldalra, ám ez nem több sima átverésnél. Jellemző, hogy kiírják, hogy az adott szoba ára éjszakánként reggelivel és adókkal 1200 euró volt, és most ez csak 120 euró, ám ha tájékozottak vagyunk, tudjuk, hogy sose került annyiba. Ehhez még csak rutin sem kell, csak a legdrágább, luxushotelek kerülnek 200–300 eurónál többe éjszakánként… S hogy még tetézzék is az átverést, az ár alatt még kiírják, hogy 44-en nézik pont azt az ajánlatot (nyilván…), és már csak 1 szoba van ezen az áron. Persze, mindkettő kamu…

További trükk, hogy olyan szavakat használnak, mint kiárusítás. Egy repülőjegyeket értékesítő oldal is ezzel a szóval hirdeti a kedvezményeket, holott a légi közlekedésben nincs olyan, hogy kiárusítás – az nem egy pékáru, amit este el kell adni, vagy ruha, aminek lejár a szezonja. A repülőjegyek árazása sokkal bonyolultabb, de egy biztos, nincs kiárusítás – legfeljebb akció. Ez ugyan lehet valóban kedvező (mert vannak valódi akciók), és ha így van, akkor akár le is foglalhatjuk.

Az átverős oldalaknál is veszélyesebbek azok a kamu portálok, amelyek csak azért jelennek meg az első pozíciókon a keresőkben (általában fizetett hirdetésekkel), hogy kihasználják a fekete pénteki vásárlási, foglalási őrületet, fizetés után azonban eltűnnek, azokból a „foglalásokból” sosem lesz se repülőjegy, se szállás, se utazás…

A cégek sok egyéb trükkel próbálkoznak, de az utazni vágyóknak résen kell lenniük. És jó, ha nagyjából tisztában vannak azzal, mi a jellemző ár egy hotelszobára egy adott városban, mennyibe kerül oda a repülőjegy stb. Ha ezt tudjuk, akkor nincs okunk aggodalomra, hiszen könnyen azonosítjuk a valóban kedvező akciókat (és akár le is foglalhatjuk azokat). A legtutibb megoldás, ha a feliratkozunk a légitársaságok, szállodák, szállodaláncok, foglalóoldalak hírleveleire, figyeljük azok közösségi médiás posztjait, ott biztosan lesznek akciós, fekete pénteki ajánlatok.

Csalók

A fekete péntek a csalók számára is ideális időszak, ilyenkor, pontosabban az akció, a „kihagyhatatlan ajánlat” láttán sokan figyelmetlenebbek, és azonnal kattintanak – pedig nem kellene. Így könnyen vírust, adathalász szoftvert telepítenek a számítógépre, ami után csak napok kérdése, hogy anyagi veszteség is érje az áldozatot, vagy pedig egy kamu ajánlatot felkínálva azonnal fizetésre ösztönzik az utazni vágyót. Ha megadja a banki adatait, csak percek kérdése, és a rajta található összeg szinte pillanatok alatt eltűnik.

A tudatos utazó tudja, minél magasabb a kedvezmény, annál gyanúsabb az ajánlat, nagyobb az esély, hogy átverésről van szó. De aki figyelmesen keresgél, követi a trendeket, árakat, akkor a fekete pénteki akciókban vadászva valóban lecsaphat a kihagyhatatlan ajánlatokra.
Szabó Laci

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?