Sherlock Holmes-túra Angliában

<p>Az új Sherlock Holmes film már látható a mozikban és meglehet, hogy a film láttán kedvet kapnak a krimikedvelők, hogy személyesen is szemügyre vegyék a „tetthelyet”. Arthur Conan Doyle kedvenc helyeit és az új mozi helyszíneit is szemügyre vesszük.</p>

FELDOLGOZÁS

Érdemes személyesen is felkeresni azokat a helyeket, amelyek Arthur Conan Doyle-t inspirálták híres regényeinek megírására, azokat, ahol Sherlock gyakran megfordult „életében” és azokat, amelyeket a Holmes-történeteket megfilmesítő rendezők használtak színhelyül.

Sir Arthur Conan Doyle Crowborough-ban élt majdnem 30 évig, így gyakran meglátogatta a 6 km-re levő Groombridge házat és a gyönyörű kerteket, amelyeken mi is végigsétálhatunk. A díjnyertes kertek festői tájon, egy völgy mélyén fekszenek a Groom folyóval határolva, és remek turistalátványosságnak bizonyulnak. A körülárkolt ház mögött egy varázslatos erdő terül el, amelyet a történelem során különböző szellemhistóriákkal és misztikumokkal kapcsoltak össze. Sétáljunk egyet a ház körüli árok körül, hátha összeakadunk Dave Fletcher szellemével, aki a házat körülvevő árokba fulladt. Conan Doyle is találkozott ezzel a szellemmel, és szeánszokra járt a házba, mert a XIX. század végén az ilyen összejöveteleknek igen nagy divatja volt. A félelem völgye című Sherlock Holmes-regény Groombridge-ben játszódik (a regénybeli neve Birlstone Manor), ahova detektívünk azért érkezik, hogy kivizsgálja egy rózsaszín fürdőköpenyes amerikai brutális meggyilkolását. Sir Conan Doyle Crowboroughban a Windlesham Manor-ban lakott, amely most öregek otthonaként szolgál, de amíg az író benne lakott, addig olyan hírességek fordultak meg itt, mint Rudyard Kipling, James Barrie vagy PG Wodehouse. Látogassuk meg Crowboroughban az embermagasságú bronzszobrot, melyet Sir Arthur Conan Doyle emlékére állított a város. A szobrot egy helyi szobrász, David Cornell készítette és a Crowborough Cross-nál látható.

Nincs a Baker Streetnél „sherlockosabb” hely Angliában. A nézelődést kezdhetjük a detektív óriási szobrával, amelyet a nevét viselő társaság állított 1999-ben. A körút a 221/b szám alatt található Sherlock Holmes Múzeummal folytatódik – ezt Conan Doyle jelölte meg könyveiben a detektív lakásaként. A múzeumot csupán egy kis tábla jelöli, ezért elkel egy kis nyomozómunka a megtalálásához, de megéri betérni, mert megnézhetjük a detektív dolgozószobáját (amelyet annyi filmben láthattunk már), lefotózhatjuk magunkat a karosszékében, a hálószobájába is bekukkanthatunk. Dr. Watson szobája ugyancsak megtekinthető, és életnagyságú viaszbábukkal néhány jelenetet is bemutat a múzeum a leghíresebb könyvekből.

Aki az éjszakát a közelben akarja tölteni, stílusosan megszállhat a Sherlock Holmes Hotelben, amely biztosan nem okoz csalódást. A hely nincs ízléstelenül telezsúfolva a nagyszerű detektívhez köthető emléktárgyakkal, hanem elegáns és kényelmes. Arról, hogy a hotelt tulajdonosai Holmesról nevezték el, mindössze egy-egy jól elhelyezett vegyszeresüveg árulkodik (Holmes amatőr kémikus volt), no meg az egyedi festmények a falon és a könyvtár, ahol Sir Arthur Conan Doyle összes műve megtalálható.

Ha inkább emléktárgyakkal telepakolt helyre vágyunk, a Baker Streeten betérhetünk egy remek Pubba, amely szintén a híres detektív nevét viseli, s amely igazi angol kocsma. Itt megkóstolhatjuk az angol ember kedvenc étkeit: a halat sült krumplival, ecettel (Fish and Chips), az angol kolbászt krumplipürével (Bangers and Mash), mielőtt részt veszünk a kétórás „Sherlock Holmes nyomában” sétán. A program London bugyraiba kalauzol minket, azokra a helyekre, amelyek a könyvben szerepelnek, hiszen a legtöbb történet színhelye a West End negyed.

Ez a XVII. századi építészeti remekmű korábban nemegy film „díszlete” volt már. Robert Downey Jr., a legújabb Sherlock-film detektívje is a Szent Pál székesegyház körül rohangál. A csodás épület tisztán látható a filmben, csakhogy a bejárata előtt nem emeletes buszok száguldoznak, hanem hintók haladnak, ám ami a katedrális kriptájában játszódó jeleneteket illeti – az már szemfényvesztés. Azokat a jeleneteket Guy Ritchie rendező és stábja a közeli St. Bartholomew templomban forgatta, mert annak termei könnyebben hozzáférhetőek. A másik Boleyn lány és a Négy esküvő és egy temetés filmekben is ez a templom helyettesítette a nagyobb épületek belső tereit. Ráadásul egy sikátorban található (Smithfield passageway), amely remek forgatási helyszín külső képekhez is.

Manchesternek nem sok köze van az eredeti Holmes könyvek világához, de a legújabb film nagy részét itt forgatták. A városban megszokott dolog a filmforgatás, az északi negyedben rendszeresen készülnek felvételek. Legutóbb pont Jude Law járt a helyszínen, akkor azonban a filmszínész Alfie volt és nem Dr. Wattson, és Manchester New Yorkot helyettesítette a filmvásznon. Most a viktoriánus London kelt életre itt, és a Little Lever Streeten, a Bunsen Streeten, a Mangle Streeten és a Back Piccadillyn rengeteg kosztümös statiszta kószált. Jude Law mellett a nézelődők láthatták Robert Downey Jr. és Rachel McAdams közös jeleneteit is.

Ha végigsétálunk a belvároson, akkor szinte a filmben látható összes helyet felismerjük, és a bolti eladóktól is kérdezősködhetünk a forgatásról. (tl)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?