Tenerife szigorította a koronavírus ellen bevezetett szabályait, az új korlátozások a szállodákat, éttermeket, kocsmákat és a tömegközlekedést is érintik.
Mostanában utazna? Ezekre a változó szabályokra figyeljen!
Továbbra is kissé kaotikus az utazás, az országok folyamatosan változtatnak a belépési és a helyi szabályokon. Megfigyelhető a trend, hogy a két, de leginkább a három oltással rendelkezők mind több szabadságot kapnak. A legfontosabb változások, amire mindenképpen figyelni kell, ha most utaznánk.
Ausztria
A korábbi sajtóhírekkel ellentétben mégis be lehet utazni Ausztriába az egydózisú Janssen-vakcinával, de semmilyen turisztikai szolgáltatást nem lehet vele igénybe venni. A korábban megjelent információval ellentétben azonban a beutazási szabályokban nincs változás, a Janssennel egyszer oltottak továbbra is beléphetnek Ausztria területére, például családlátogatás céljából, ám ott semmilyen olyan szolgáltatást nem vehetnek igénybe, amelynél a 2G-szabályt kell alkalmazni. A 2G értelmében csak oltott vagy gyógyult személyek léphetnek be a vendéglátó- és szálláshelyekre, szabadidős és sportlétesítményekre, kulturális létesítményekre, illetve használhatják a hegyi felvonókat. Ez azt jelenti, hogy a Janssennel egyszer beoltottakat nem fogadják sem a szálláshelyek, sem az éttermek, sem a síközpontok. A 2G-státuszhoz szükséges egy második, emlékeztető oltás ebből az vakcinából, amit nem helyettesít a negatív koronavírusteszt a belépés igazolására. A Szputnyik V-vakcinát pedig még a határátlépéshez sem fogadják el az osztrákok. Január 11-től már a szabadban is kötelező lesz az FFP2-es maszk viselése, ha nem tartható a 2 méteres távolság. Különösen sorban állás és a nagy forgalmú bevásárlóutcák esetében életszerű ez a szigorítás. Az Ausztriába utazók számára a fentieken kívül fontos tudni, hogy február 1-től az oltási igazolás érvényessége 6 hónapra csökken, amennyiben az illető nem rendelkezi a harmadik ismétlő oltással. Ez utóbbi esetben az oltási igazolás érvényessége továbbra is 9 hónap marad.
Tenerife
Tenerife szigorította a koronavírus ellen bevezetett szabályait, hogy megfékezze az omikron variáns gyors terjedését a szigeten. Az új korlátozások a szállodákat, éttermeket, kocsmákat és a tömegközlekedést is érintik. A hatóságok a „nagyon magas kockázatú” kategóriába sorolták a szigetet, miután a jelentések szerint erősen megemelkedett az új koronavírusos esetek száma – írja a TTG turisztikai hírportál. A korlátozások értelmében Tenerifén mostantól legfeljebb hatan találkozhatnak beltéren vagy kültéren, kivéve, ha ugyanabból a háztartásból származnak. Ezenkívül mostantól belépés előtt minden esetben kötelező a védettséget ellenőrizni minden létesítményben. A kocsmáknak és éttermeknek éjfélkor be kell zárniuk, a tömegközlekedési eszközök kapacitását pedig 75%-kal csökkentették. Brit sajtóinformációk szerint a szigorúbb intézkedések legalább január 24-ig maradnak érvényben.
Németország
A német szövetségi kormány és a tartományi kormányok vezetői pénteken úgy döntöttek, hogy a jövőben a vendéglátóhelyeken a fertőzési adatoktól függetlenül mindenhol az ún. 2G-plusz szabály lesz érvényben, vagyis csak az oltottak és a betegségből igazoltan felgyógyultak léphetnek be az éttermekbe, presszókba vagy kocsmákba, és ők is csak úgy, ha felmutatnak egy negatív koronavírustesztet is, vagy igazolják, hogy megkapták az emlékeztető oltást. A szövetségi kormány és a tartományok egyúttal a karanténszabályok könnyítéséről is határoztak. Ennek megfelelően a kontaktusszemélyek mentesülnek a karanténkötelezettség alól, ha van harmadik, emlékeztető oltásuk, vagy nemrég kapták meg a második oltást, vagy oltva vannak és gyógyultak, vagy frissen gyógyultak. Mindenki másnak tíz napig tart a karantén, de ezt negatív teszteredménnyel le lehet rövidíteni hét napra.
Anglia
A külföldről Angliába utazóknak vasárnaptól nem kell PCR-tesztet elvégeztetniük érkezésük után, elég a néhány perc alatt eredményt mutató gyorsteszt is. Az új szabályozás alapján a gyorstesztet (lateral flow test) az angliai érkezés utáni második nap végéig kell elvégezni. Az indulás előtti tesztelési kötelezettség megszűnése a koronavírus ellen teljeskörűen beoltott felnőtt beutazókra, illetve – oltási státustól függetlenül – a 18 éven aluliakra vonatkozik. Az 5 évnél fiatalabb gyerekeket gyorstesztnek sem kell alávetni.
Szlovénia
Azok, akiket nem oltottak be, és nem estek át a fertőzésen, a mintavételtől számított 48 óránál nem régebbi negatív PCR- vagy 24 óránál nem régebbi, az EU-által elfogadott antigénteszt felmutatásával léphetik át a határt.
Görögország
A görög egészségügyi miniszter bejelentése szerint február 1-jétől mindenki oltatlannak számít, aki nem vette fel a harmadik oltást. Görögország a koronavírus omikron variánsa elleni küzdelemben a harmadik oltásra helyezi a hangsúlyt. Thanos Plevris egészségügyi miniszter vasárnap bejelentette, hogy a két oltással rendelkezők oltási igazolványának érvényessége hét hónap után lejár. Ennek az utazókra is lesznek kihatásai. Beutazni ugyan nem egészen kilenc hónappal korábban kiállított oltási igazolványokkal is be lehet majd az országba az uniós szabályok értelmében, de az országon belül az ott élőkhöz hasonlóan azok a beutazók is oltatlannak számítanak majd, akik több mint hét hónapja kapták meg a második oltást, de a harmadikat még nem vették fel. Ez korlátozásokat jelent majd számukra, például a vendéglátóhelyeken. Az éttermekbe, bárokba, mozikba, múzeumokba, klubokba és sportlétesítményekbe történő belépéshez ugyanis érvényes oltási igazolásra vagy a gyógyultság 90 napnál nem régebbi igazolására van szükség. Az igazolásnak mobilapplikáción keresztül kell elérhetőnek lennie, vagy ha ki van nyomtatva, szerepelnie kell rajta a QR-kódnak.
(Szabó Laci, MTI, Turizmus)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.