- Mielőtt útra kelünk, hagyjunk üzenetet, hogy hova készülünk. Legyen nálunk elektromos vészjelző készülék vagy egy mobiltelefon.
- Télen, hegyi kiránduláskor inkább a déli és ne az északi lejtőket válasszuk. Tavasszal viszont jobb, ha az északi lejtőkön járunk.
MIT TEHETÜNK?
- Mielőtt útra kelünk, hagyjunk üzenetet, hogy hova készülünk. Legyen nálunk elektromos vészjelző készülék vagy egy mobiltelefon.
- Télen, hegyi kiránduláskor inkább a déli és ne az északi lejtőket válasszuk. Tavasszal viszont jobb, ha az északi lejtőkön járunk.
- Ha a hó váratlanul elindul alattunk, igyekezzünk megszabadulni a fölösleges tárgyaktól (lehetőleg a sílécektől is), kendővel vagy a sálunkkal takarjuk el a szánkat és az orrlyukainkat, nehogy a hó eltömje a légutakat, s kíséreljük meg széttárt karokkal és lábakkal a hó felszínén „úszni“.
- Abban az esetben, ha felülről robog felénk a hózuhatag, próbáljunk meg oldalra kitérni az útjából. Sajnos az esetek többségében a hó betemeti az embert. Ilyenkor ajánlatos összegömbölyödni, védjük a fejünket és kapaszkodjunk a síbotokba.
- Nagyon fontos, hogy ne essünk pánikba, hanem a síbotunkkal kíséreljünk meg utat nyitni a levegőnek.
- Bármilyen meglepő, de ha lehetséges, vegyük le a síruha felső részét, hogy testünk szagát a lavinamentő kutyák megérezhessék.
- A kiabálás nem sokat segít, ugyanis a hó alól a hang csak kivételesen jut el a felszínre.
- Természetesen a legjobb védelem a megelőzés. A mentőszolgálat emberei mindig felhívják a figyelmet a leginkább veszélyeztetett helyekre, ide még tapasztalt síelőknek sem ajánlatos merészkedniük. A nagy mennyiségű friss porhó különösen akkor alattomos, ha a meredek lejtőn előzőleg már fagyott hóréteg volt. Az érintetlen, „szűz” hó látványa igen csábító, de a sielőnek gyakran kellemetlen meglepetést okoz: súlya alatt a hótakaróban váratlanul hosszú repedés keletkezik és a törésvonal mentén a két réteg elválik egymástól. Olyan ez, mint amikor a hegymászót rögzítő kötél hirtelen elszakad és az alpinista a mélybe zuhan.
- A síelőknek és a turistáknak a meredekebb lejtőkön azokat a helyeket is ajánlatos elkerülniük, ahol a szél nagyobb mennyiségű havat hordott össze, mert ezek a hótömegek általában nem stabilak és könnyen lavinává alakulhatnak át. A hevesebb szél vagy az erős napsütés is mozgásba hozhatja a havat.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.