Mit (ne) tegyünk a poggyászba

<p>Hosszú hétvége valamelyik városban? Esetleg egy tengerparti nyaralás? Országjáró túra valamely távolabbi országban? Vagy egzotikus vakáció? Nincs utazás poggyász nélkül. De melyek azok a tárgyak, amelyeket nem érdemes a feladott csomagba pakolni?<br /><br />&nbsp;</p>

A csomagolásnál elsősorban arra ügyeljünk, hogy a poggyász ne legyen túl nehéz, a nemzeti légitársaságoknál legfeljebb 20 vagy 23 kg lehet (ezért nem kell külön fizetni), a fapadosoknál 15 vagy 20 kg (ezért fizetni kell a foglaláskor vagy a beszálláskor). További szabály, hogy egy csomag nem haladhatja meg a 32 kg-ot – még akkor sem, ha az utas megfizeti a felárat. Ha ketten csomagolnak egy bőröndbe, annak súlya 32 kg lehet. Ez nemzetközi szabály, amelyet szigorúan vesznek a légitársaságok munkatársai.

A csomagolásnál mindig arra kell figyelni, hogy a feladott poggyászba ne kerüljenek értékes vagy törékeny tárgyak. Aki már utazott repülővel, a repülőtéren láthatta, hogyan dobálják a rakodómunkások a csomagokat. Csomagolásnál mindig arra gondoljunk, túlélné-e a notebook, a fényképezőgép, a videokamera stb. a dobálást. Valószínűleg nem lesz a válasz. A másik érv, hogy az elektronikai berendezések szállításáért szinte egyetlen légitársaság sem vállal felelősséget, s ha elvész a csomag, akkor is hiába kérünk kártérítést, még ha számlával igazoljuk is, hogy volt ilyen eszközünk.

A gyógyszereket se tegyük a csomagba, azt mindig a kézipoggyászban szállítsuk, még akkor is, ha azok között folyadék is van (ezt egy zárható műanyag zacskóban külön be kell mutatni a biztonsági ellenőrzésnél). A poggyászba semmilyen értékes tárgyat sem szabad csomagolni – lásd keretes írásunkat –, ezek is ki vannak zárva a fuvarozásból, azaz ha elveszik, a légitársaság nem téríti meg a kárt.

A légitársaságok szabályzata szerint, ha elvész egy csomag, akkor legfeljebb 1000–1200 eurós kártérítést adnak az utasnak, még ha ennél lényegesen értékesebb holmit visz az utas a feladott csomagban. Ilyenre érdemes külön biztosítást kötni, a biztosítótársaságok általában magasabb összegű kártérítést adnak, ha elvész a poggyásza.

Csak a legszükségesebb dolgokat érdemes a feladott poggyászba csomagolni, és figyelni kell arra, ha elvész, akkor legfeljebb 1200 eurós kártérítést kap az utas a légitársaságtól – azaz, ha biztosra akarunk menni, ennél az értéknél nem csomagolunk több személyes holmit.

Ami nem kerülhet a bőröndbe!
- készpénz, értékpapír, bank- és hitelkártya
- óra, ékszer, nemesfém, drágakő, féldrágakő
- számítógép, videokamera, fényképezőgép, mobiltelefon
- okiratok, dokumentumok, okmányok
- gyógyszerek, gyógyászati segédeszközök, szemüveg
- értékes öltözék és kiegészítők
- képzőművészeti alkotások, törékeny tárgyak

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?