<p>A kultúrák, kontinensek és tengerek találkozásánál fekvő nyüzsgő városba megérkezve különleges dallamok, illatok és ízek keveréke fogad minket. Ez az izgalmas kavalkád azonnal felfedezésre csábít a városban. Az az első benyomásunk, hogy itt mindenki kereskedik valamivel, folyamatosan adnak-vesznek a helyiek, legyen az akár ajándéktárgyak tömkelege, színes kendő, buszmegállóban kipakolt póló, zokni vagy éppen halmokba pakolt tornacipő.</p>
Ízkavalkád fekete levessel
GAJDOS EMESE, SZABÓ LÁSZLÓ
Első sétánk során is szembetűnő, hogy az utcán, menet közben is letudhatjuk reggelinket vagy ebédünket. Számtalan finomság szerezhető be az utcai árusok kis kocsijairól vagy apró büfék utcára nyíló pultjánál, de letelepedhetünk a járdára kipakolt asztalok egyike mellé is. Amennyiben a sok lehetősség láttán nem lennénk elég határozottak, akkor biztosak lehetünk benne, hogy az árusok aktívan igyekeznek segíteni. Kis boltjaik bejáratánál állva, üzletüknek hangos és látványos hírvesét csapva határozottan a pulthoz csalogatják a bizonytalankodó érdeklődőket. A kebab számtalan formáját kóstolhatjuk meg a legtöbb büfében. A nyársra húzott és grillezett csirke vagy marhahúsból készült finomság mellett a pitába csavart, zöldségekkel és húsdarabokkal töltött változat a legnépszerűbb, melyhez egy sós, híg kefírhez hasonló szomjoltó, az ayran dukál. Ezt a népszerű italt boltokban, műanyag dobozokba csomagolva is beszerezhetjük. Városi felfedező túránk során akár még egy esti halpiacra is elkeveredhetünk, ahol a friss fogás legszebb szardellái és makrélái a pultok fölött lógó villanykörték fényénél csodálhatók meg. Természetesen ha nem érjük be a szemlélődéssel, akkor egy kis asztal mellett, helyiek és vállalkozó kedvű turisták körében tesztelhetjük is a helyben sütött finom falatokat. Egyetlen dolgot nem ajánlunk, ez pedig egy répalének tűnő, de chili paprikával és sóval megbolondított emberi fogyasztásra kevéssé alkalmas ital, melynek megkóstolása élénk érdeklődést váltott ki a pult mögött ténykedő török férfiak körében. A bátor próbálkozást az étterem tulajdonosa a ház ajándékaként felajánlott itallal jutalmazta.
A tél beköszöntét jelző utcai gesztenyesütők mellett kukoricaárusok és kebabot kínáló büfések hangos csábítása késztet a helyi finomságok tesztelésére. Ezek közül nem szabad kihagyni a piros gyöngyökkel töltött ékszerdoboznak tűnő gránátalma frissen préselt levét. Szinte minden sarkon megkśtolhatjuk a mézzel és dióval vagy pisztáciával ízesített, leveles tésztából készített édességet, a baklavát, melyknek számtalan változata roskadozik a süteményes boltok polcain. A kedvelt helyi édességet meg is kóstolhatjuk, de akár papírdobozba csomagolva ajándékként is vásárolhatunk belőle. Ez után jöhet a fekete leves, azaz a kis csészében kínált, igen erős és nagyon cukros török kávé. Ha ezek után valaki még mindig édességre vágyik, akkor érdemes megkóstolnia a lokumot. Ez a puha, kockára vágott édesség, mely szintén különféle magvakat tartalmaz, szinte bárhol beszerezhető, utcai árusoknál és a bazár forgatagában is készségesen kínálgatják a kóstolót a kereskedők – természetesen az üzlet reményében. Az édességek kedvelői számára a sült pudingok is csábítást jelentenek majd. A szezámmagos, kerek péksüteményt, a simitet a fejükre tett tálcákon áruló férfiak és gyerekek sem hiányozhatnak egyetlen fontosabb térről vagy utcáról sem, így még a naphosszat a Galata hídról horgászók népes hada sem marad éhen.
Minaretek erdejében
Amennyiben csak rövid időt töltünk a városban, érdemes a zsetonnal működő villamossal a Sultanahmet negyedbe zötyögni, ahol sok izgalmas látnivalót találunk egymás közelén. A Kék mecsetként ismertté vált Sultan Ahmet Dzsámi a belsejét ékesítő híres izniki csempéről kapta a nevét. Lenyűgöző méreteinek és különlegesen szép belső kialakításának hangulata akkor válik teljessé, ha megfigyeljük a napi öt ima egyikét megelőző rituális tisztálkodást, illetve a mecseten belül elkülönítve Allahhoz fohászkodó nőket és férfiakat. A csupán lábbeli nélkül, nők számára fedett dekoltázzsal látogatható mecsetben a díszes mihrab jelzi Mekka irányát. Megcsodálhatunk egy magas pulpitust a minbart, ahonnan a vallási vezető, az imám pénteki imája hangzik fel, valamint a rácsos imahelyet, melyet a szultán és kísérete használt az imádságok alatt.
A mecsetből kilépve a virágokkal, fákkal és szökőkúttal díszített, színes falú, kupolás fürdőépülettel szegélyezett parkon keresztül egyenesen az Haghia Sofia épületéhez vezet az út. A szent bölcsesség templomaként is ismert építészeti remeket, melyet több mint 1400 éve két régi templom fölé építettek majd a 15. században az oszmánok dzsámivá alakítottak, eredetileg a mennyország földi képmásának tervezték. A lenyűgöző méretű, kupolákkal és minaretekkel izgalmassá tett épület jelenleg múzeumként működik.
A közelben, a föld alá ereszkedve egy izgalmas bizánci víztározó 336 tartóoszlopa között kiépített pallókon sétálhatunk, miközben alattunk halak úszkálnak és folyamatosan vízcseppek hullanak a nyakunkba a sejtelmes félhomályban. A Cisterna Basilica a bizánci mérnökök tehetségét példázza, akik az építménnyel hozzájárultak a közelben álló palota rohamosan növekvő vízigényének kielégítéséhez.
A Topkapi palota, mely hatalmas területet elfoglaló épületek és parkok együttese, több száz éven keresztül szolgált a szultánok és háremük lakhelyéül. A kiállított használati tárgyak, ruhadarabok, ékszerek és fegyverek bepillantást engednek a gazdag birodalom fényűző életébe. A teraszról a kontinenseket összekötő híd éppúgy felsejlik, mint a számtalan dzsámi égbeszökő, müezzintől hangos tornya.
Az érdeklődők tömegeit vonzó látnivalók mellett érdemes ellátogatni a Nagy Bazár közelében található Beyazit térre, melynek csodás dzsámija melletti teret mindenféle hasznos és érdekes portékát áruló férfi foglalja el, hogy a járdára vagy éppen a tér közepére terített kendőiken turistáknak szánt kulcstartókat, első köztársasági elnökük, az országot modernizáló Atatürk képét vagy éppen távirányítók széles választékát kínálják az arra sétálóknak.
A vásárlók Mekkája
A városközponttól csupán néhány villamosmegállónyira található Nagybazárba minden oldalról több kapun át is bejuthatunk. A boltíves tetőszerkezettel fedett utcák erdejében minden beszerezhető az élelmiszertől az ajándéktárgyakon át egészen a népszerű vízipipákig. A néha kissé hosszasnak és fölöslegesnek tűnő alkudozás kötelező, ha nem szeretnénk a valós ár többszörösét fizetni. Érdekes megtapasztalni a különböző vérmérsékletű, magyar szavakkal is előrukkoló kereskedők taktikáit. Néha hosszas egyezkedés után juthatunk hozzá a kiszemelt áruhoz olyan áron, melyért gyakran egy rögzített áras boltban is beszerezhetjük azt, megkímélve így magunkat a teátrálisnak tűnő áregyeztető procedúrától. A nyüzsgő forgatag és a színes kendőktől, szőnyegektől, textilektől roskadozó pultok látványa nélkül azonban nem lenne teljes az Isztambulról alkotott képünk.
Az Aranyszarv-öböl közelében található Fűszerbazár több száz éve fontos színtere a kereskedésnek, napjainkban azonban az ismeretlenül izgalmas, illatok és ízek kavalkádját kiváló fedett piacon a fűszerek mellett kendőket, ruhákat árusító pultokat is találunk. Alkudozni itt is ajánlott, a szárított gyümölcsök és magvak megkóstolása pedig szinte kötelező kelléke a vásárlásnak.
A régen iskolaként működő épületben és annak tágas udvarán esténként több száz helyivel együtt piázhatunk, az almás vagy egyéb gyümölcsdohánnyal elkészített vízipipa különös hangulatot varázsol. Ehhez egy török kávé vagy almatea ajánlott.
Aki pedig inkább pihenne, vagy relaxálna, az a Sultanahmetben lévő néhány török fürdő, azaz Hamam egyikét próbálhatja ki. Ha masszázsra is befizet, készüljön fel, hogy a török masszőrök alaposan megropogtatják a csontjait.
Közlekedés
A helyiekkel együtt villamosozva, metrózva, buszozva remek lehetőség nyílik a különböző városrészek felfedezésére és az itt élők mindennapjainak megismerésére. A körbezárt és a peronőrök szigorú pillantásaival őrzött megállók közelében szerezhetők be azok a kis fém zsetonok, melyeket a bejárati kapunál bedobva jutunk el a villamosokhoz. Az egyik legnépszerűbb vonal a bazárt és az óvárost érintve a Galata hídon keresztül egy kikötőig szállítja az utasokat, ahonnan akár metróval, akár felvonóval is folytathatják barangolásukat. Érdemes felszállni az egyik emeletes buszra, mellyel a Boszporusz hídon át Európából a város ázsiai felébe juthatunk. Rendszeresen közlekedő vízibuszokkal is megközelíthetjük a város több pontját és nevezetességét.
Hogyan juthat el Isztambulba?
Pozsonyból a SkyEurope üzemeltet közvetlen járatot, a várostól távolabb eső reptérre (Sabiha Gokcem) – ennek ára átlagosan 4000-5000 korona, de ha szerencsénk van, akkor akár 1900 koronáért is kifoghatunk egy akciós jegyet. Bécsből az osztrák Austrian Airlinerson kívül a Turkish air gépeivel juthatunk el, míg Budapestről a Malév és a török légitársaság üzemeltet közvetlen járatokat. Amennyiben olcsó jegyre vadászunk, általában a budapesti indulás a kedvező, a Malév gyakran akciósan kínálja e jegyeket (4000-5000 korona), átszállással pedig az olasz Alitalia járatai kedvezőek. A bécsi és a budapesti indulások esetében a gépek a fő reptéren, azaz Istanbul Atatürk légikikötőben landolnak. Fontos szempont lehet, hogy sok szálloda ingyenes transzfert biztosít az Atatürk reptérről a szállodába és vissza, így ezt is érdemes figyelembe venni a választásnál.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.