Air KBZ. Ízlelgetjük a légitársaság nevét, főleg annak tudatában, hogy Mianmarban az utóbbi években elég gyakoriak a légi szerencsétlenségek, sőt, vannak olyan fuvarozók, amelyekre még a helyi állami hivatalok sem engedik az alkalmazottaikat jegyet foglalni. De mi el szeretnénk jutni Yangonból Baganba, és nem szeretnénk fél napot buszozni, így lefoglaljuk a jegyet.
Így szerveztünk ázsiai körutazást - tippek és trükkök
Sokan kérdezik, hogyan kell egy ázsiai körutazást szervezni, mennyi idő, munka, mi a trükk, hogy olcsón szervezzünk egy kéthetes fantasztikus körutazást, tengerparti nyaralással. Most leírjuk a legutóbbi szervezés tapasztalatait, hiszen ezek minden olyan utasnak jól jönnek, akik a közeljövőben egyénileg szervezik meg a kirándulásukat, városlátogatásukat, egzotikus nyaralásukat.
1. lépés: tervezés
Mielőtt elkezdődne a tervezés, előbb véglegesítjük a létszámot – mi 10-en utaztunk –, majd meghatározzuk a pontos útvonalat. Első körben érdemes pontosítani, mit szeretnénk látni, és a pontos útvonalat ez alapján meghatározni – mert lehet, hogy egy adott városból sokkal olcsóbb a repülés az egyik célállomásra, így ezzel is spórolni tudunk. Egy gyors kalkuláció még mindenképpen hasznos, nehogy meglepetés érjen bennünket.
Mi az alábbi útvonalat véglegesítettük: az első állomás Kuala Lumpur (mert remek célállomás az akklimatizációra, látnivaló is van, és ami a lényeg, nagyon olcsók a fapados jegyek a maláj fővárosból), majd innen megyünk Mianmarba, első körben Yangonba, onnan belső járattal Baganba, onnan busszal Mandalayba, majd repülővel Kambodzsába. Angkor után pedig irány a tengerpart – ezúttal a thaiföldi Phuketen –, és hazafelé még egy egynapos városnézés is belefér Katarban.
2. lépés: a nagy jegy foglalása
A legfontosabb, hogy meglegyen a „nagy” repülőjegy, ami azt jelenti, hogy legyen meg az oda-vissza út. Ez viszonylag egyszerű, találni kell egy akciós jegyet a foglalóoldalakon vagy a légitársaságok oldalán. Körutazásnál a legjobb multicity jegyet választani, azaz egy városba érkezünk, de egy másik városból indulunk haza. Ezek a jegyek néha nagyon jó áron vannak, és ezzel megspórolunk egy extra repülést az utolsó célállomásról az érkezési repülőtérre. Ha 10 fős vagy annál nagyobb a társaság, akkor lehet írni néhány légitársaságnak, és csoportos ajánlatot kérni – nem mindig olcsóbb, mint az akciós jegy, de rugalmasabbak a feltételek.
Ez esetben a 500–600 eurós tartomány bizonyult jó ársávnak (Budapest–Kuala Lumpur, Bangkok–Doha–Budapest útvonalra), mivel ez főszezon, pénteki utazással, hétvégi érkezéssel, ami mindig drágább jegyet eredményez. Hét közben olcsóbbak a jegyek, így ha spórolni szeretnénk, akkor érdemes ezt is figyelembe venni. A jegy megvan, bónusz, hogy egy akciónak köszönhetően jár hozzá ingyenszállás Dohában.
3. lépés: Repülőjegyár-figyelés, szállások
A következő lépésben érdemes elkezdeni figyelni a repülőjegyeket, hogy kb. képben legyünk, mennyibe kerülnek a „belső” jegyek (ami lehet nemzetközi jegy is, de számunkra ez „belső jegy”), határozzuk meg, mi az az ár, ami belefér a költségvetésbe, ha ilyenre bukkanunk, akkor érdemes azonnal foglalni. Miközben figyeljük az árakat, minden célállomáson válasszunk ki két-három hotelt, amely megfelel igényeinknek. Ha jó az ár (Ázsiában pl. személyenként és éjszakánként 30–40 euróból nagyon jó, négy-ötcsillagos hoteleket is tudunk foglalni), foglaljuk le. Ha többen utazunk, érdemes írni a szállodának, speciális árat kérni tőlük (főleg, ha több szobát foglalnánk). Nem mindig adnak, de néha sikerül.
Mi minden szállodának írtunk. Érdekes tapasztalatokat szereztünk, a mianmari hotelek munkatársai szinte azonnal válaszoltak, speciális árat is kaptunk, sőt, még repülőjegyet is rajtuk keresztül intéztünk – az a bizonyos Air KBZ… A fizetés is simán ment, küldtek egy biztonsági linket, ami egy bank oldalára irányított bennünket, és már fizethettünk is. A Kuala Lumpur-i hoteleknél már nem ment minden ilyen rugalmasan, sem kedvezményt nem kaptunk (volt olyan hotel, amely sokkal drágább árat kínált, mint ami a saját oldalukon volt elérhető), sem gyors válasz nem érkezett, így végül a szálloda weboldalán foglaltunk.
Azt gondolnánk, hogy a thaiföldi turizmus népszerűsége miatt profi szakemberek vannak a szállodákban, ám ez nincs minden esetben így. A mailre előbb egy használati útmutató jött, hogyan találjuk meg a szálloda weboldalát, azon hogyan tudunk keresni, foglalni… Majd egy másik, magasabb szintű munkatárs is írt, már kedvezményt is kínált a tengerparti hotelre, ami megfelelő volt. Már csak fizetni kellett volna. Itt ütköztünk a legnagyobb problémába: adjuk meg a kártya számát, minden más adattal, e-mailben, plusz fotózzuk le a kártya mindkét felét, és csatoljuk azt. Kérdeztük, hogy ezt hogyan gondolták, hiszen ez nem biztonságos, elnézést kértek, hogy ilyen „szigorú” a hotel kártyakezelési szabálya. Lehet, hogy szigorú, de nagyon nem biztonságos. Akkor utaljunk dollárban, jött az újabb javaslat. Ez kb. 300 dollárral magasabb árat jelentett volna az öt szobára, ezért ez sem volt opció. Néhány levélváltás, nyomozás után sikerült megoldást találni (amit érthetetlen módon ők nem ajánlottak fel): utalás egy startup cég alkalmazása segítségével, ami jó árfolyamon vált thai batra, rendkívül alacsony a kezelési költsége, és két nap alatt meg is érkezett a pénz.
Bár a dohai szállás ingyen volt, oda is írtunk, hiszen ki kellett deríteni, hogy az érkezéskor, azaz reggel hétkor elfoglalhatjuk-e a szállást, vagy várni kell a check-in időpontjáig (jellemzően 14–15 óra). Az összes megszólított hotel azonnal válaszolt, ez volt a profizmus csúcsa.
4. lépés: repülőjegyfoglalás, véglegesítés
Miközben levelezünk a szállodákkal, minden útvonalra lefoglaljuk a repülőjegyeket, a szállások is visszaigazolják a foglalást, így már nem marad más hátra, mint mindent véglegesíteni, kinyomtatni a jegyeket, foglalásokat, lefoglalni a transzfereket (ezt is érdemes, hogy ne kelljen a taxis hiénákkal vitatkozni a repülőtereken), és várni az indulás időpontját, hogy indulhasson az élményekben gazdag körutazás.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.