<p>Amit sokan sci-fi filmbe illő technológiának tartanak, arról a szlovák és az osztrák kormány komoly tárgyalá-sokat folytat. Egy amerikai multimilliomos szupervasúttal kötné össze Bécset Pozsony-nyal, az 1220 km/órával száguldó kapszulában az út körülbelül 7 percig tartana.</p>
Hyperloop: sci-fiből valóság?
A Hyperloop névre keresztelt technológia állítólag a jövő közlekedési eszköze. Egy csőszerű alagút az építmény alapja, amelyben az emberek speciális kapszulákban utaznak. A csőben extrém alacsony légnyomást, szinte vákuumot alakítanak ki, ezáltal a járműnek gyakorlatilag nincs közegellenállása. Sínre sincs szükség, mert a Hyperloop vékony légpárnán siklik a csaknem vákuumos csőben, ezáltal a súrlódása is minimális.
Dirk Ahlborn, a projekt kiötlője, a Hyperloop Transportation Technologies (HTT) vezérigazgatója a szlovák és osztrák kormány képviselőivel is tárgyalt a két ország fővárosának összekötéséről. „A találkozón tájékoztatást kaptunk a nemzetközi technológiai projekt megvalósításának részleteiről. A hasonló projektek egyedi lehetőséget kínálnak Szlovákiának abban, hogyan lehet összekapcsolni a közlekedést az IT-biztonsággal, a tudománnyal és a fejlesztéssel” – szólt Beatrice Szabóová, a kormány szóvivőjének beszámolója, miről is tárgyaltak a Hyperloop kiötlőjével. Egyezség született arról, hogy kidolgoznak egy elemzést, amely a projekt megvalósításának részleteiről szólna.
Ahlborn elárulta, hogy a szupervasút építését már négy év múlva, 2020-ban elkezdhetnék, ám egyelőre reális prototípusa sem létezik a technológiának. Ahlborn szerint egy mérföld megépítése körülbelül 20 millió euróba kerülne. Így minden kilométerre 11 millió eurót kellene elkölteni. A Pozsonyt Béccsel összekötő autópálya 60 kilométer hosszú.
S miért épp Pozsonyra és Bécsre esett a választás? Ahlborn szerint elsősorban azért, mert két, egymáshoz rendkívül közel fekvő fővárosról van szó Európa szívében. „Aránylag rövid távon kellene megépíteni a Hyperloopot, ami ideális a projekt kezdetén. A későbbi bővítése szempontjából pedig a két főváros központi fekvése lesz fontos, hiszen innen egyszerűbb lesz megépíteni az összeköttetést más európai városokkal” – mondta Ahlborn. Meggyőződése, hogy az országban nem gond szakképzet munkaerőt találni. „Elég megnézni, mennyi és milyen luxuskategóriájú autókat gyártanak. Jelenleg azon gondolkozunk, hogy a fejlesztés egy részét vagy teljes egészét átköltöztetjük Szlovákiába” – mondta Ahlborn a Denník N napilapnak adott interjújában.
Egy hasonló, költségesebb projekten néhány éve dolgoznak az USA-ban. San Franciscót szeretnék összekötni Los Angelesszel. A HTT vezérigazgatója szerint elhúzódnak a tárgyalások, ezért szünetel az amerikai projekt. A finanszírozás nem probléma, állítólag állami támogatást sem igényelne, mert Ahlborn cégének a pénz – saját bevallása szerint – nem okoz gondot.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.