HASZNOS TUDNIVALÓK

Mit ne felejtsünk otthon?
Az emberek elsősorban a pénzüket és útlevelük érvényességét szokták a ellenőrizni minden külföldi nyaralás előtt.

Mit ne felejtsünk otthon?

Az emberek elsősorban a pénzüket és útlevelük érvényességét szokták a ellenőrizni minden külföldi nyaralás előtt. Ha nem utazási irodával utazunk, akkor ne feledjük elintézni az utazási biztosítást, amely az egészségbiztosítás mellett, kívánságunkra akár a poggyászunk biztosítását is jelentheti. Manapság már nem sokba kerül a biztosítás, egy felnőtt személyre akár 200 koronáért is el lehet intézni – így legalább mindenki nyugodt lehet, hogy kártérítésben részesül betegség esetén, vagy ha ellopják a poggyászát.

E 111 nyomtatvány

Az Európai Unió országaiba való utazás előtt, az E 111-es nyomtatványról se feledkezzünk meg. Ezt az illetékes egészségbiztosító állítja ki. Ha külföldön orvosi ellátásra szorulunk, a nyomtatványnak köszönhetően nem kell érte fizetni. Minden országban azonban mások a feltételek, ezért elképzelhető, hogy bizonyos ellátás költségéhez hozzá kell majd fizetni – természetesen csak állami egészségügyi intézetben kezeltetheti magát.

Mikor kaphatunk pótútlevelet

Nem egy külföldi kirándulás során előfordulhat, hogy zsebtolvajok áldozataivá válunk. Ezért különösen oda kell figyelni minden személyes tárgyunkra, iratainkra, pénztárcánkra. Mit tegyünk, ha mégis elveszítjük útlevelünket, vagy személyinket? Elsősorban az adott országban lévő szlovákiai nagykövetséghez kell fordulni. Kiállítanak egy ún. pótútlevelet, amellyel hazautazhatunk. Ha olyan országban vagyunk, ahol Szlovákiának nincs külügyi képviselete, az Európai Unió bármelyik tagállamának nagykövetségén kiállítják a pótútlevelet.

Ha pénz nélkül maradunk

Ha ellopják pénztárcánkat, bankkártyánkat, és tejesen pénz nélkül maradunk, úgyszintén a nagykövetséghez kell fordulni. A nagykövetség csak szélsőséges esetben ad készpénzt a hazatérésre, általában kapcsolatba lép a pórul járt turista családjával, akik aztán átutalják a pénzt.

Miben segít a nagykövetség?

A konzulátus pótútlevelet állíthat ki. A külképviseleten keresztül felvehetjük a kapcsolatot a hazaiakkal. Ha konfliktushelyzetbe kerülünk valamelyik ország hatóságaival, a nagykövetség adhat tippet arra, hogy melyik ügyvéd szolgáltatásait vegyük igénybe. Helyi orvosok vagy tolmácsok szolgáltatásait is ajánlhatják. Baleset vagy halál esetén értesíti hozzátartozóinkat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?