Első lépcsőfok a mélybe

<p>Sokan drágának, a kiváltságosok szórakozásának tartják, még többen félelmetesnek, veszélyesnek, sőt, életveszélyesnek. Így aki álmodozik is arról, hogy egyszer kipróbálja, lassan lebeszéli magát róla. Aki pedig elszánt, mindenáron meg akarja ismerni az érzést, és nem hagyja magát eltántorítani sem az ismerősei által, sem az esetleges balesetekről szóló hírek hallatán, nem igazán tudja, hol kezdje.</p>

Sokan drágának, a kiváltságosok szórakozásának tartják, még többen félelmetesnek, veszélyesnek, sőt, életveszélyesnek. Így aki álmodozik is arról, hogy egyszer kipróbálja, lassan lebeszéli magát róla. Aki pedig elszánt, mindenáron meg akarja ismerni az érzést, és nem hagyja magát eltántorítani sem az ismerősei által, sem az esetleges balesetekről szóló hírek hallatán, nem igazán tudja, hol kezdje. 

Nos, ideje el-oszlatni a tévhiteket, tisztázni a félreértéseket és biztatni a bizonytalankodókat. Ha egy ideje már beférkőzte magát a gondolat a fejedbe, mindenképp próbáld ki a búvárkodást, csak úgy tudhatod meg, hogy hányadán is állsz vele. Bár saját tapasztalatból tudom, hogy az is szenvedélyes búvárrá válhat, akinek nemhogy a fejében nem motoszkált soha a dolog, de még a szótárából is hiányzott a búvárkodás szó. Tehát, mi legyen az első lépés, ha eldöntötted, márpedig búvárkodni akarsz? Egy próbamerülés vagy intro dive, ahogy a világ különböző pontjain hirdetik. Ez a legegyszerűbb módja, hogy kiderüljön, miként reagálsz az idegen közegben való létezésre. Ha a programot egy tengerparti nyaraláson, valahol az Adrián, Egyiptomban vagy a Távol-Keleten iktatod be, bónuszként fantasztikus látványban is részed lesz. 

 

Miből is áll egy próbamerülés? 

Általában egy oktató veszi a szárnyai alá a jelentkezőt, jó esetben csak egyet, ahol az üzlet a lényeg, többet. Utóbbi helyeket jobb elkerülni. Nagy vonalakban és türelmesen elmagyarázza a tudnivalókat és teendőket, főleg a nyomáskiegyenlítés módját. Aggodalomra semmi ok, csak lélegezz nyugodtan és folyamatosan, használd az uszonyaidat, a kezeidet kevésbé, élvezd az érzést és a látványt. A többit majd ő megoldja. A felszínen megismertet a felszereléssel, megtudod, hogy nem szemüvegben, békatalppal a lábadon, oxigénpalackkal a hátadon mész vízbe, hanem maszkot, uszonyt húzol, és sima sűrített levegőt lélegzel. Lényegében ennyi, vagyis dehogy. A sok cuccot összeszereli helyetted – először és utoljára, ha később komolyabbra fordulna a dolog, már magadnak kell –, és rád is aggat mindent. Ilyenkor az újonc már úgyis olyan izgatott, hogy remeg keze-lába, precíziós feladatokra alig alkalmas. Amikor már van rajtad egy neoprén ruha, mellény palackostul, reduktorostul, maszk és uszony, irány a víz. Itt még pár instrukció elhangzik, de hogy ebből eljut-e valami a tudatodig, az kérdéses. Én állítom, az első víz alatti levegővételnél tudni fogod, hogy elindulsz-e az úton, vagy egy életre a víz felett maradsz. A felszín alatt az oktató kézen fog, vagy elkapja a palackod csapját és úgy „visz” majd, mint macska a kölykét, miközben ügyel a mélységre, a levegőfogyasztásodra és arra, minél kisebb kárt okozz a környezetedben.  Elsősorban azonban figyeli a reakcióidat, a pánik első jelére reagál. Víz alatt az ember más tudatállapotba kerül, elveszíti idő- és térérzékét, nem fogod tudni, mennyi ideig, milyen mélyen voltál, de a súlytalan lebegésre, a háromdimenziós szabadságra emlékezni fogsz.

 

A vízben megtanulsz lebegni

Megoldható a próbamerülés idehaza is. Szlovákiában általában egy ingerszegény medencébe vagy a szenci Gulyás-gödörbe viszik az embert, ahonnan kievickélve nem lesz annyira feldobódva. Ezt csak az igazán elvetemülteknek ajánlom, akiknek sem a csempeszámolgatás, sem a hideg, zavaros víz nem szegi kedvét. Hogy mégis mennyibe kerül mindez? Egy próbamerülés egyáltalán nem terheli a családi büdzsét. Országtól függően 30-50 euróból kihozható. Valljuk be, ennél a napi koktéladag is drágább szokott lenni a szabadság idején.

Ha pedig eldőlt, arra születtél, hogy búvár légy, nincs mese, bele kell merülni az elméletbe is. Jó egészségnek örvendesz és tudsz úszni? Semmi akadálya, hogy elvégezz egy tanfolyamot. Ez már valamivel nagyobb falat. Mármint anyagilag. Arra érdemes odafigyelni, hogy létező szervezetet válassz. Ami igazán fontos, az az oktató személye. Ő lesz az, aki meghatározza a tanfolyam színvonalát, aki türelmesen válaszol minden kérdésedre, akinek iszod majd a szavait, és áhítattal hallgatod az izgalmasabbnál izgalmasabb történeteit. Egy tanfolyam kb. 20 órányi elméletből, 4-5 medencés gyakorlásból és 4 nyílt vízi merülésből áll. A képzés során elsajátítod a búvárkodás fizikai alapjait, élettani hatásait, aprólékosan megismered a felszerelésed, a vízi környezetet, élővilágot, hallasz majd vészhelyzetekről, merüléstervezésről, légzéstechnikáról. A vízben megtanulsz lebegni, nyomást egyenlíteni, maszkot üríteni, és néhány vészhelyzeti protokollt is gyakorolni fogtok. 

Idehaza 260 és 350 euró között kínálják a kezdő, 2-3 hetes tanfolyamokat, a végén lehetőség van arra is, hogy a nyílt vízi merüléseket az Adriai vagy a Vörös-tengeren végezd el. A tanfolyam árában természetesen csak a merülések vannak benne, a túra külön fizetendő. 

Ha elvégezted a kezdő tanfolyamot, nyíltvízibúvár-minősítést kapsz, open water diver leszel, igazolványodat a világ minden táján elfogadják majd, és 18 méter mélységig, vezetett merülésen vehetsz részt. Ahhoz azonban, hogy igazi búvárrá válj, még sok-sok merülésre lesz szükséged, viszont jogosítványt kapsz arra, hogy belépj egy csodálatos „más” világba, ahol új értelmet kapnak a dolgok. Ahol felismered, hogy ez nem rólunk szól. Ahol rájössz, hogy ez nélkülünk is tökéletesen működne. Innentől megváltozik a gondolkodásod, a környezethez, a természethez, a bolygóhoz való viszonyod. 

 

Mennyibe kerül?

Azt próbálom ugyan bizonygatni, hogy a búvárkodás nem drága mulatság, az igazság az, hogy a saját búvárfelszerelés már komoly tétel. Van, aki sosem jut el oda, hogy saját felszerelése legyen, évekig bérli. Van, aki csak az ABC-t (maszk, uszony, légzőcső) szerzi be. Aki viszont úgy érzi, hosszú távra elköteleződne, lassan megveszi. Aztán kibővíti. Lecseréli. Újabb modellt vesz. Szervizeli. A régit eladja, hogy újat vehessen. Vesz egy víz alatti tokot a fényképezőgépéhez. Aztán vesz egy víz alatti fotózásra alkalmasabb gépet tokostul. Ahhoz vakut, lámpát. Egyszóval sokat költ rá. De ekkor már erről szól az élete. Nyaranta olyan helyre utazik, ahol búvárkodni  lehet. Egy-egy merülés nem vagy alig drágább, mint bármilyen más vízi sport. Országtól függően egy parti merülés 25–50 euró, Egyiptomban egy 5 napos 10 merüléses csomag 200 euró, Horvátországban 3 nap, 6 merülés 150 euró  körül mozog. Szóval, döntsd el magad.

Mindezek ellenére én mégis azt gondolom, többet kaptam a búvárkodástól, mint amennyit beleadtam. Számomra kaland, izgalom, veszély, szórakozás, kikapcsolódás, feltöltődés. Életforma.

Érdekes

Légzőautomata – reduktor, amely két lépcsőben csökkenti a palackban lévő sűrített levegő nyomását, hogy belélegezhetővé váljon

Nyomásmérő – a palackban lévő levegőmennyiséget mutatja, segít a merülés biztonságos lebonyolításában

Búvármellény – angolul jacket, ennek segítségével szabályozzuk a lebegőképességünket a víz alatt, erre rögzítjük a palackot

Palack – általában 10-12-15 literes, alumínium- vagy acéltartály, melyet sűrített levegővel (nem oxigénnel), esetleg a levegőtől eltérő összetételű keverékkel töltenek meg (pl. Nitrox)

Búvárruha – szigetelő rétegként védi a testet a kihűléstől és a kisebb sérülésektől

Maszk – azzal, hogy levegőréteget biztosít a szem előtt, lehetővé teszi, hogy élesen lássunk a víz alatt; rövidlátóknak dioptriás maszkot is készítenek

Uszony – a hatékony víz alatti mozgást segíti elő; az uszonyokat úgy tervezik, hogy a lehető legkisebb erőfeszítéssel a lehető legnagyobb hajtóerőt fejtse ki

Légzőcső – megkönnyíti a vízfelszínen történő úszást, miközben nem pazaroljuk a palackban lévő levegőt; sokan úgy ismerik, pipa

Búvárkomputer - érzékeli a búvárt érő fizikai hatásokat, mélységet, időt, hőmérsékletet, szükség esetén figyelmeztető jelzést ad, hasznos a merülés tervezésénél.

Búvárlámpa – az éjszakai merülés elengedhetetlen tartozéka, de barlangi  és roncsmerülésnél is nélkülözhetetlen

Bója – felszínre juttatása után jelzi a búvár helyzetét

 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?