Csomag és csomagolási szabályok kezdő és haladó utazóknak

*

Kedden és szerdán nagy káosz volt a dubaji repülőtéren, a 75 éve nem látott esőzés miatt gyakorlatilag leállt a légikikötő forgalma, mivel annak jelentős része víz alá került. A legtöbb utas csak nagy késésekkel tudott elindulni, ha egyáltalán, és sokaknak nagy valószínűség szerint meg sem érkezett a poggyásza a célállomásra. Ez is rávilágít arra, mennyire fontos, hogy az utasok tisztában legyenek a csomag(olási) szabályokkal, ezzel ugyanis elsősorban jelentősen csökken az esetleges kellemetlenség kockázata.

Csomagolás

Ha feladott poggyásszal utazunk, akkor mindig számolni kell azzal, hogy késhet a csomagunk, így akár egy-két (vagy még több) napig a holmink nem érkezik meg. Erre mindig érdemes készülni, azaz a kézipoggyászba legalább egy napnyi váltóruhát tegyünk, hogy csomagkésés esetén másnap ne azzal induljon a nap, hogy elindulunk ruhabeszerző körútra. Igaz, hogy ennek árát később a légitársaság általában megtéríti, ám mégis jobb, ha nem ezzel megy el az idő.

Szintén ugyanebből az okból kiindulva a feladandó poggyászba sose tegyünk olyan dolgot, ami értékes (elektronikus eszközök, ékszer, akár készpénz) vagy nélkülözhetetlen (pl. gyógyszerek). Ez előbbi, ha eltűnik a csomagból, csak ritkán bizonyítható, így akár örökre búcsút mondhatunk neki és az értékének is, míg ez utóbbi esetében akár élet-halál kérdése is lehet egy gyógyszer elvesztése. Erre mindig figyeljünk!

Súlykeret

Európában jellemző, hogy a légitársaságok már feladható poggyász nélkül értékesítik a jegyeket, aki szeretne nagy bőrönddel utazni, az magasabb jegyárkategóriát kell foglaljon. Jellemzően 20-23 kg a feladható poggyász súlya, ez legfeljebb egy bőrönd lehet. Ázsiában és néhány más légitársaságnál (pl. Emirates, Qatar Airways, Turkish Airlines stb.) azonban súlykeretet határoznak meg, azaz ha 25 kg-nyi csomagunk van, azt akár két vagy három kisebb bőröndben is fel tudjuk adni, nem kell egybe tuszkolni a 25 (vagy több) kilónyi ruhát, ajándékot, egyebet. Fontos, hogy a nemzetközi szabályok értelmében egy feladott bőrönd sem haladhatja meg a 32 kg-os súlyt (kivéve az extrém poggyászok, amelyeket eleve máshol is kell feladni).

Milyen bőröndöt?

Amikor nagy bőröndöt vásárolunk, számos szempontot érdemes figyelembe venni, de az egyik legfontosabb, hogy lehetőleg kerüljük az olyan színeket, amelyek nagyon népszerűek (pl. a fekete). A bőrönd ugyanis nem divatcikk! Érdemesebb inkább olyan színt választani, ami egyedibb, hogy amint megjelenik a szalagon, messziről lássuk, ott jön a csomagunk. Ha feketét veszünk, esetleg tucatmárkát, akkor könnyen előfordulhat, hogy valaki, akinek hasonló van, elviszi a poggyászunkat (nem nézi meg a címkét), és nehéz lesz (de nem lehetetlen!) megtalálni. Persze, ha valami egyedi azonosítót teszünk rá, akkor azzal is segítünk magunkon – ilyen lehet egy extra csomagolás, szalag, vászondarab, ami alapján szintén messziről be tudjuk azonosítani a poggyászunkat a szalagon.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?