<p>A tenger mindig kicsit félelmetes, főleg azoknak, akik nem szoktak hozzá a hajózáshoz. A szigetek azonban mindig reményt keltőek. Látványuk elfeledteti velünk a végtelennek tűnő távolságokat és mélységeket, ráadásul tökéletes célpontok egy kellemes hajós kiránduláshoz nyaralás közben. A trevalline.hu segítségével az Adriai-tenger legszebb szigeteit mutatjuk most be.</p>
Az Adriai-tenger legszebb szigetei
FELDOLGOZÁS
Az Adriai-tenger több mint ezer szigetet ölel, rejteget csodálatos, kék vízének hullámai között. Csaknem kétezer kilométer hosszú partszakasza van az 1185 kisebb, nagyobb szigetnek. Többségük, mint például Galun, Kormat, Plavnik, Prvicand Zec lakatlan, tehát a természet érintetlen arcát ismerhetjük meg rajtuk. Azonban jócskán vannak olyanok is, amelyek történelmi emlékeikről híresek, és vannak amelyeket leginkább a tenger szerelmesei keresnek fel strandja, vize miatt.
Krk szigete. Horvátország legnagyobb szigete. Aránylag könnyen elérhető, mert saját repülőtere is van, ami azonban az autósok számára nem jelent segítséget, nekik a szárazfölddel összekötő hídon kell megküzdeniük egymással a turista szezonban, főként turnusváltásokkor. Sokan gazdag történelmi emlékei miatt keresik fel a szigetet, míg mások csak a hely szépsége, tengerpartja, esetleg híres bora miatt látogatnak ide. Már a hatodik századtól emlegették nevét, és középkori templomai a világörökség megtisztelő címét is kiérdemelték. Történelmi emlékeivel könnyen felidézhetjük az elmúlt idők hangulatát, miközben üdülőfalui kellemes kikapcsolódást kínálnak a vízisportok szerelmeseinek is.
Rab szigete. Hajóval és komppal közelíthető meg ez a 22 kilométer hosszú és 11 kilométer széles sziget. Egyetlen nagy karszt-hegységet láthatunk itt, amelynek legmagasabb pontja 408 méter, és amelynek nagy részét mediterrán fenyőerdő és kő borítja. Történelme i.e. 360-tól ismert. Része volt a Római Birodalomnak, sőt itt volt az első római város Dalmáciában. A középkorban a Bizánci Birodalomhoz tartozott, majd a Horvát Királysághoz. Uralkodott területén Anjou Lajos, majd a Velencei Köztársasághoz, később az Osztrák-Magyar Monarchiához csatolták. A régi időket négy csodálatos harangtorony és számos templom idézi. A tenger imádói itt találhatják Horvátország legnagyobb homokos strandját, az úgynevezett „Paradicsom-partot”. Ha meglátjuk, azonnal megértjük nevének jelentését.
Pag, a fehérség szigete. A sziget jellemzője a fehérség: vakító kopár síkság és magas, sziklás hegyek. Alig található növény a szigeten, néhány füge- és olajfaligeten kívül, ezek egyikében, egy természetvédelmi területen egy több mint ezeréves olajfát is felfedezhetünk. Északi része komppal, déli része hídon keresztül közelíthető meg. Az aktív nyaralást kedvelői otthon érezhetik magukat, hiszen 115 kilométer hosszú hegyi kerékpárút várja a biciklizni vágyókat, és a környék kiválóan alkalmas búvárkodásra, vitorlázásra, sziklamászásra is. Sveti Vid a sziget legmagasabb pontja, amely egy átlagosan edzett turista számára is elérhető. Fentről csodás panorámában lehet részünk, körös-körül mindent a fehér és a kék szín ural. Aki a történelmi emlékére is kíváncsi, hangulatos sétákat tehet az óvárosban, ami elsősorban ferences templomáról híres.
Hvar-sziget. Talán az egyik legkedvezőbb mediterrán éghajlatú sziget. A Splitből komppal megközelíthető sziget sok szállodájában rossz idő esetén kedvezmény jár. Történelmi területe a sziget északi részén található Strai Grad ezer évvel ezelőtti időbe vezeti vissza látogatóit. A kikötőben vízitaxik várakoznak arra, hogy vendégeiket a közeli szigetekre szállítsák. A félóránként induló vízi járművekkel lehet elérni innen a Pakleni-szigeteket, ahol remek, aprókavicsos strandok vannak. A naturisták a közeli Jerolim és Marinkovac szigetek strandjain zavartalanul hódolhatnak szenvedélyüknek. Hvartól két kilométerre egy igazi trópusi szigetet is találhatunk, Sveti Kelementet. Különleges kirándulóhely ez azok számára, akik ritka növényvilágot szeretnének felfedezni. Babérerdő, rozmaring, agavek, fa nagyságú kaktuszok, több fajta fenyőerdő nyűgözi le a látogatókat.
Plavnik. A Krk közelében található sziget neve búvárkodók számára biztosan nem ismeretlen. A sziget körüli öblök ideális merülőhelyek, ahol a tengerfenéken 35-45 méteres mélységben régi, elöltöltős ágyúkra és egy hajóroncsra bukkanhatunk. A növényvilág elég szegényes ezen a vidéken, de a sziklákon kisebb szivacstelepek láthatóak, a tengerben pedig a szerencsésebbek macskacápával és polipokkal is találkozhatnak. A sziget a fehér fejű keselyűk lakóhelye. A sziget körül különös természeti látványosságokat, kisebb nagyobb kőkapukat láthatunk, amik régi barlangok maradványai. Az öblök vize türkizkék, és sok helyen jóval hidegebb, mint a tenger, mert ezekbe ömlenek a sziget édesvízű forrásai. Fontos tanács: bármennyire csábító, kis csónakokkal ne induljunk útnak, mert a hirtelen feltámadó bóra könnyen bajba sodorhatja a hajót, inkább a rendszeresen induló nagyobb hajókkal közelítsük meg a helyet. (travel)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.