5 múzeum, amit látni kell

<p>Bár nem szívesen valljuk be, de a múzeumlátogatás sokunknak nem tartozik a kedvenc programjai közé. Tíz emberből hét unalmasnak találja a kiállításokat, tárlatokat, de nem árt rendszeresen önvizsgálatot tartanunk. A múzeum fogalma ugyanis pár helyen átesett egy bizonyos változáson. Most megmutatjuk, hol vannak olyan kiállítások, amelyek egészen biztosan magukkal ragadják az embert.</p>

FELDOLGOZÁS

Manapság egy modernebb múzeum kiállításainak bemutatásához olyan interaktív és innovatív technikai megoldásokat alkalmaznak, amelyekkel a vizuális ismeretszerzés érdekessé és izgalmassá tehető. Íme néhány példa, a világ legérdekesebb tárlatai a The Times című angol napilap Travel mellékletének a segítségével.

THE DARWIN CENTRE, London, Egyesült Királyság

A londoni Darwin Centre az egyik legújabb és legpompásabb példánya annak az evolúciónak, amelyen a múzeumok az elmúlt évtizedben keresztülmentek. Az angol Natural History Museum területén kialakított épület 78 millió fontjába került a szigetországnak, és már kívülről is különösen mutat. Az óriási fémszerkezetbe épített hófehér báb alakú épület nyolc emelet magas, és a legújabb technológiával kelti életre a környezetünket. Itt a tudománnyal mindenki sci-fi módra ismerkedhet, az élővilág biológiai folyamatait pedig falakra vetített virtuális természettudósok magyarázzák. Az üvegburák mögött szinte minden különleges állat- és növény-fajt megtalálhatunk az óriás gyümölcsöktől az Elefánt-óriásbogárig. Ha pedig tetszett egy-egy tárlat, akkor arról a belépővel járó „Nature Plus” internet kártyán összegyűjthetjük a kiegészítő információkat. A kártyán található kód segítségével ehhez az információhoz később bármikor hozzáférhetünk a világhálón, így az ismeretek felfrissíthetők. Nyitva: naponta 10:00 – 17:50; a belépés ingyenes; www.nhm.ac.uk

MUSEE DE QUAI BRANLY, Párizs, Franciaország

A Quai Branly egy igazán látványos kiállítás, amely az Eiffel torony közelében, egy furcsa épületben kapott helyet. A 200 méter hosszú, folyosó-szerű múzeumterületben alkonyati fények, vérpezsdítő zene és videó felvételek között tekinthetjük meg azt a ritka antropológiai gyűjteményt, amelynek a témája a törzsi „primitív művészet”. A kiállítási darabok a világ összes tájáról érkeztek és a természetük nagyon széles skálán mozog, éppen ezért a múzeum 267 000 darabjából valamivel kevesebb, mint 5000 látható egyszerre valamilyen téma szerint csoportosítva. Láthattuk már itt ausztrál bennszülöttek művészeti alkotásait, szibériai sámánok ruhadarabjait, aztékok használati tárgyait, zuluk harci díszeit és szerszámait, sőt, még vietnami temetési dobokat is. Az egyedi hangulati aláfestés mellett a múzeum még azt is megengedi, hogy a legtöbb kiállítási darabot végigtapogassuk és azokkal személyesen is megismerkedhessünk.

Nyitva: kedd-szerda-vasárnap 11:00 – 18:00 (csütörtök-péntek-szombat 21 óráig); a belépődíj 8,50 euró, 18 éven aluliaknak ingyenes; www.quaibranly.fr

NEMO, Amszterdam, Hollandia

A NEMO szintén nem a tények felhalmozásával tanít, hanem az érzékeinken keresztül akar kíváncsivá tenni. Ez kell is, hiszen a múzeumot az építőik 4-16 éves gyermekeknek (és szüleiknek) alkották, azoknak, akik kedvelik a tudományt és a technológiát. A hely érdekessége, hogy a látogatók mindenhez hozzányúlhatnak, mindent kipróbálhatnak, amit csak akarnak. A NEMO-nak van egy igazi laboratóriuma is, ahol a gyerekek buborékokat keverhetnek szappanból vagy a C-vitamin kémiai reakcióiról tanulhatnak. Az állandó, egyben rendhagyó kiállítások egyike a szexuális felvilágosításról szól (szigorúan 12 éven felülieknek). Itt – a hollandoktól megszokott nyílt stílusban – véleményeket olvashatunk a szüzességről és felvételeket hallgathatunk az erogén zónáinkról és azok használatáról.

Nyitva: kedd-vasárnap 10-17 óra; a belépődíj: 11.50 euró, négy éven aluliaknak ingyenes; további információ: 00 31 20 531 3233, www.e-nemo.nl

VASAMUSEET,

Stockholm, Svédország

A Stockholmban található hajómúzeum is igen érdekes úticél lehet: a Vasamuseet tulajdonképpen egy XVII. századi hajó, Svédország saját Titanic-ja, amely több mint 300 évig vesztegelt a Stockholmot körülvevő öbölnek a fenekén, mire 1961-ben kiemelték. A hajó 95 százaléka teljes restauráláson esett át és egy kívülről elég jelentéktelennek tűnő, óriás épületbe van bepréselve. Ez persze ne tévesszen meg minket, ugyanis amint belépünk az épületbe, garantáltan leesik majd az állunk. A hajó „háza” azért lett így kialakítva, hogy a páratlan és elképesztően gyönyörűre faragott hajótestet kívülről is szemügyre vehessük. A kiállítás a hajón belül tovább folytatódik, és aki belép, annak igazi Karib-tengeri kalózok világát idéző élményben lehet része. A hajó összes terme, kabinja és zuga bebarangolható, és videókon keresztül, valamint modellek és makettek segítségével megismerhetjük tragikomikus történetét is.

Nyitva: naponta 10-17 óra (szerdánként 20- óráig); 95 SEK, 9,30 euró (szerdánként 75 SEK – 7,30 euró), 19 éven aluliaknak ingyenes; www.vasamuseet.se

KENNEDY SPACE CENTER, Orlando, Egyesül Államok

A Kennedy Space Center verhetetlen az izgalmakban, főleg, ha akkorra időzítjük a látogatást, amikor rakétafellövés várható (a dátumokat meg lehet tekinteni a KSC weboldalán, de ezek gyakran változhatnak az időjárás függvényében). Maga a komplexum hatalmas, ezért egy KSC túra általában csak a főépületre és annak környékére korlátozódik. Itt megnézhetjük, hogyan dolgoznak az űrkutatók, honnan irányítják a NASA emberei a rakétákat az űrbe, és igazi űrhajósokkal is találkozhatunk. Külön bónusz, hogy az űrutazás élményét szimulátorokon is kipróbálhatjuk és a főépületben levő IMAX moziban megtapasztalhatjuk a látványt is, amely egy űrbe érkező űrhajóst fogad. Akiknek több ideje van, azok a KSC-ben befizethetnek egy Cape Canaveral-ra tartó busztúrára is, és a KSC kétnapos űrhajós kiképzést is kínál (Astronaut Training Experience), ahol testi és lelki erőpróbákra hívnak minket.

Nyitva: 9-17.30 óráig; a belépődíj 38$ a felnőtteknek, 28$ 11éves korig, 3 éves kor alatt díjtalan; további információ: 00 1 321 449 4400, www.kennedyspacecenter.com (travel)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?