Elsőrangú színészi gárdával előadott nagyszerű családi drámát látunk – a férj szerepében Colin Firth (Fotó: HBO Max)
SOROZATDARÁLÓ: Mi történt Petersonék idilli otthonában?
Kathleen Peterson rejtélyes halálára két évtizede keresi a választ a világ. A Netflix nagy sikerű dokumentumfilm-sorozata után most tévésorozatként dolgozták fel a témát Az utolsó lépcsőfok címmel.
Vajon Michael Peterson meggyilkolta a feleségét, vagy a nő csak szerencsétlenül lépett, megbotlott a lépcsőn, és az esés következtében olyan súlyos fejsérüléseket szenvedett, melyek a halálát okozták? Az eset 2001 óta foglalkoztatja a közvéleményt. Eleinte csak Amerikában kavart nagy vihart, majd az erről készült dokumentumfilm netflixes debütálása óta a fél világot lázban tartja a rejtély, melynek, úgy tűnik, már sosem lesz biztos megoldása. Maradnak tehát a különböző elméletek arról, mi is történhetett azon a csendes, decemberi estén az idillinek és gazdagnak tűnő észak-karolinai házban.
Az eset és Michael Peterson megítélése az évek során annyi fordulatot vett, hogy ezt még a legkreatívabb hollywoodi forgatókönyvírók sem tudnák felülmúlni. Amikor kiderült, hogy az HBO Max Colin Firth és Toni Collette főszereplésével tévésorozatot forgat a történetből, a nagy kérdés az volt, vajon a produkció melyik elmélet bemutatását részesíti előnyben, vagyis kinek az oldalára áll. A showrunner, Antonio Campos (akinek a Bill Pullman főszereplésével készült A bűnös című sorozat csodásan feszült évadait köszönhetjük) okosan próbálta feloldani a dilemmát azzal, hogy nem állt egyik oldalra sem. Az esetet inkább a maga teljességében próbálja bemutatni, a pártatlanságát pedig az is bizonyítja, hogy Kathleen halálát többször is láthatjuk Az utolsó lépcsőfokban, minden alkalommal úgy, hogy egy-egy ismertebb elméletet támasszon alá. Az alkotókat tehát nem a rejtély megoldása érdekelte, inkább azt szerették volna nekünk bemutatni, hogyan juthat el egy ügy oda, hogy ennyire komplex és szerteágazó legyen, és ennyire nehéz legyen rátalálni benne az igazságra.
Aki látta a Staircase című masszív, tizenhárom epizódból álló dokumentumfilm-sorozatot, annak nyilván a történet legtöbb eleme ismerős lesz, de ez nem csökkenti jelentősen a sorozat feszültségét és értékeit. Campos verziójának nagy hozadéka, hogy megismerhetjük belőle az áldozatot, Kathleent, és azt is, hogyan teltek a napjai/hetei a halála előtt, milyen volt a kapcsolata a férjével az utolsó együtt töltött hónapokban. Emellett jó néhány olyan intim, családi helyzetbe bepillanthatunk, amelyekbe annak idején a dokumentumfilmeseknek nem volt lehetőségük belenézni. Az alkotók rengeteg interjút vettek fel az érintettekkel a sorozat elkészítése előtt, és állításuk szerint csak valóban megtörtént pillanatok kerültek a forgatókönyvbe. Az utolsó lépcsőfok elsőrangú színészi gárdával előadott nagyszerű családi dráma lett, vegyítve a krimik, a thrillerek és a bírósági drámák számos jellegzetes elemével, és a sajtónak kiadott első öt epizód alapján valóban képes egy komplex eset hiteles és pártatlan rekonstruálására. Ez pedig egyáltalán nem kis teljesítmény.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.