Történelmet írt a Basel

Amszterdam/Róma/Trondheim. A BL-mezőny fele kedd este befejezte az első csoportkört, meglepetés csak a B-csoportban született, ahol a svájci Basel kiejtette a nagyhírű Liverpoolt, továbbjutott az Inter, az Ajax és a Roma is.

Grespo, az Inter nyerő embere kétszer köszönt be az AjaxnakTASR/EPA-felv „Soha nem láttam még így játszani a csapatot, mint az első félidőben. Egyszerűen fantasztikus volt“ – nyilatkozott Christian Gross, a svájciak edzője. A BL történetének legnagyobb meglepetését szolgáltató gárda trénere méltatta az angol együttes második játékrészben mutatott teljesítményét, amivel 0:3 után visszahozták reményeiket, de véleménye szerint így is megérdemelten előzték meg nagy nevű riválisukat.

„Furcsa érzéseim vannak. Az első 45 percben tompán, míg a másodikban ragyogóan futballoztunk. Sajnálom a kiesést, de megígérhetem: jövőre visszatérünk“ – adott rövid értékelést Gerard Houlier liverpooli szakvezető.

Fabio Capello, az AS Roma csapatának vezetőedzője együttese továbbjutása ellenére háborog a sok kihagyott gólhelyzet miatt.

„Ez egyszerűen szégyen! Már az első félidőben eldönthettük volna a mérkőzést“ – dühöngött a tréner az AEK Athén ellen, hazai pályán elért 1:1-es döntetlen után, amely az olaszok továbbjutását jelentette.

Az AEK Athén szakvezetője, Dusan Bajevics elismerte: a végeredmény rájuk nézve hízelgő, hiszen mindössze egyszer lőttek kapura, igaz abból gól született a 90. percben. Bajevics szerint, ha van egy kis szerencséjük, akkor akár kvalifikálhatták volna magukat a 16 közé, de annak is örül, hogy az UEFA Kupában folytathatják szereplésüket.

A görögök veretlenül (6 döntetlen) estek ki a BL-ből, és erre még nem volt példa a sorozat történetében. Az is kuriózumszámba megy, hogy az AS Roma mindössze háromszor talált ellenfelei kapujába és gólkülönbsége is negatív (3:4) lett, mégis bejutott a második csoportkörbe.

A kvartett másik találkozója szintén 1:1-gyel zárult a tartalékos címvédő és a Genk között. Mindkét edző elégedett volt a mutatott játékkal és az eredménnyel is.

A C csoportból a BL-ben folytathatja a 9:9 pontos Real Madrid és AS Roma, a hat pontos AEK Athén bekapcsolódik az UEFA Kupa harmadik fordulójába, míg az utolsó helyen végzett Genk elbúcsúzott az európai kupaküzdelmektől.

Guy Roux, a francia Auxerre szakvezetője büszke csapatára, miután 1:0-ra legyőzte a Borussia Dortmunbdot, s ezzel megszerezte az UEFA Kupa-szereplést jelentő harmadik helyet a holland PSV Eindhoven előtt.

„Visszatekintve a mögöttünk lévő hat mérkőzésre, azt kell mondanom: elégedett vagyok, különösen akkor, ha az Arsenal elleni idegenbeli sikerre vagy a mai diadalra gondolok“ – mondta a szakember a meccs után.

A D csoportban meglehetősen bonyolult volt a helyzet, hiszen az utolsó játéknap előtt az Inter, az Ajax és a Lyon is bízott a továbbjutásban. Egyedül a Rosenborg esett ki idejekorán a versenyből, ám a norvégoknak így is volt okuk ünnepelni, hiszen a Lyon elleni meccsen búcsúztatták edzőjüket, Eggent, és csapatkapitányukat, Bent Skammelsrudot is. Utóbbi a kezdő tizenegyben kapott helyet a Lyon ellen, és a tőle megszokott csupa szív játékot mutatta be. A franciák csak egy győzelemmel mehettek volna biztosra, ám a hőn áhított gól sehogyan sem akart megszületni, sőt, a második félidőben a hazaiak szereztek vezetést. A gall gárda eggyel nagyobb fokozatba kapcsolt, és ki is egyenlített, de ezzel ki is merült a teljesítménye, így a lyoniak sorsa az Ajax–Inter meccs szereplőinek kezébe került.

Amszterdamban a hazaiak viharosan kezdték a találkozót, letámadták a taljánokat, akik fél órán keresztül nem nagyon találták ennek az agresszív taktikának az ellenszerét. Az Ajax egy teljesen szabályos gólt is elért, amit azonban a partjelző téves intése nyomán les címén nem adtak meg. A félidő második felére a vendégek valamelyest feljöttek, de semmi sem utalt arra, hogy a második játékrészben gyökeres változás fog beállni a játékban. Pedig így történt, az Inter sokkal koncentráltabban futballozott, és Crespo két perc alatt kétszer is a hálóba fejelt. A hazai közönség legnagyobb öröme ekkor az volt, hogy megérkezett a hír a Rosenborg vezetéséről, de nem sokkal később a francia egyenlítés híre is elterjedt, vagyis az amszterdamiak tovább izgulhattak. Az ötperces hosszabbítás elején aztán Ronald Koeman, a hazaiak mestere megnyugodva mutogatta a pályán lévő játékosainak, hogy a másik meccs 1:1-re végződött, és ez annyira jó hatással volt a focistákra, hogy Van der Vaart rögtön szépíteni tudott. (m, o, sr)

BL–KRÓNIKA

A–CSOPORT: Arsenal–PSV Eindhoven 0:0; 35 274 néző. AJ Auxerre–Borussia Dortmund 1:0 (0:0). Góllövő: Mwaruwari (76.); 20 000 néző.

1. Arsenal 6 3 1 2 9:4 10

2. Dortmund 6 3 1 2 8:7 10

3. Auxerre 6 2 1 3 4:7 7

4. Eindhoven 6 1 2 3 5:8 6

B–CSOPORT: FC Basel–FC Liverpool 3:3 (3:0). Góllövők: Rossi (2.), Giménez (22.), Atouba (29.), ill. Murphy (61.), Šmicer (64.), Owen (85.); 29 534 néző. FC Valencia–Szpartak Moszkva 3:0 (1:0). Góllövők: Juan Sánchez (38. és 46.), Fábio Aurélio (78.);

25 000 néző.

1. Valencia 6 5 1 0 17:4 16

2. FC Basel 6 2 3 1 12:12 9

3. Liverpool 6 2 2 2 12:8 8

4. Szpartak 6 0 0 6 1:17 0

C–CSOPORT: Racing Genk–Real Madrid 1:1 (0:1). Góllövők: Sonck (86.), ill. Tote (21.); 22 500 néző. AS Roma–AEK Athén 1:1 (1:0). Góllövők: Delvecchio (40.), ill. Ceteno (90.); 32 734 néző

1. Real 6 2 3 1 15:7 9

2. AS Roma 6 2 3 1 3:4 9

3. AEK Athén 6 0 6 0 7:7 6

4. Genk 6 0 4 2 2:9 4

D–CSOPORT: Rosenborg Trondheim–Olympique Lyon 1:1 (0:0). Góllövők: Brattbakk (68.), ill. Govou (84.); 21 008 néző. Ajax Amsterdam–Internazionale 1:2 (0:0). Góllövők: Van Der Vaart(90.), ill. Crespo (50. és 52.); 50 272 néző.

1. Inter 6 3 2 1 12:8 11

2. Ajax 6 2 2 2 6:5 8

3. Lyon 6 2 2 2 12:9 8

4. Rosenborg 6 0 4 2 4:12 4