Rooney volt a nyerőember

Coimbra. A franciák elleni balszerencsés vereség után javítani tudtak az angolok, és a Svájc elleni győzelmüknek köszönhetően versenyben maradtak a továbbjutásért folyó harcban. A csoport esti meccsén pazar második félidőt hozott a horvát–francia párharc.

ANGLIA–SVÁJC 3:0 (1:0). Coimbra, 30 ezer néző. Gólszerző: Rooney (23., 75.), Gerrard (82.). Játékvezető: Ivanov (orosz). Sárga lap: Rooney, ill. Celestini, Haas. Kiállítva: Haas (60.). Anglia: James–G. Neville, Terry, S. Campbell, A. Cole–Beckham, Gerrard, Lampard, Scholes (70. Hargreaves)–Owen (72. Vassell), Rooney (83. Dyer). Svájc: Stiel–Haas, M. Yakin, Müller, Spycher–Wicky, Celestini (45. Cabanas), Huggel, H. Yakin (83. Volanthen)–Chapuisat (46. Gygax), Frei. Győzelmi kényszerrel várták második mérkőzésüket az angolok, hiszen egy esetleges vereség búcsújukat jelenthette volna. Az előjelek kedvezőek voltak: a svájciak az Eb-k történetében még soha nem tudtak győzni, s az angolok elleni utolsó sikerük is 23 évvel ezelőtt született... A meccs elején azonban elmaradtak a várt rohamok, s a lassú, álmos játék egészen a 23. percig tartott: akkor ugyanis, némileg váratlanul, vezetést szereztek az angolok. Beckham keresztlabdája üresen találta Owent a svájci tizenhatos jobb oldalán, aki elegánsan a kapu elé ívelt, és az Everton fiatal üdvöskéje, Wayne Rooney könnyedén bólintott a kapu közepébe: 1:0. A gól önbizalmat adott az angoloknak, ritmust váltottak, és átvették a meccs irányítását, amiben segítségükre volt a svájci Haas is, aki második sárga lapja után kénytelen volt elhagyni a pályát. A 75. percben eldőlt a meccs: Vassell passzolt Rooney elé, aki elemi erővel kapura lőtt, és a kapufáról kipattanó labda Stiel kapus hátáról jutott vissza a hálóba. Nem kellett sokat várni a harmadik angol gólra sem, Gary Neville beadását a liverpooli Gerrard vágta a kapuba. Szegény Tudor! HORVÁTORSZÁG–FRANCIAORSZÁG 2:2 (0:1), Leiria, 30 ezer néző. Játékvezető: Kim Milton Nielsen (dán). Gólszerzők: Rapajic (48. – 11-esből), Prso (52.), ill. Zidane (22.), Trezeguet (64.). Sárga lap: Tudor, Rosso, R. Kovac, Leko, ill. Vieira, Dacourt. Horvátország: Butina–Simic, R. Kovac, Tudor, Simunic–Rosso, Bjelica (68. Leko), N. Kovac, Rapajic (87. Mornar)–Sokota (74. Olic), Prso. Franciaország: Barthez–Silvestre, Thuram, Desailly, Gallas (82. Sagnol)–Zidane, Vieira, Dacourt (79. Pedretti), Wiltord (70. Pires)–Henry, Trézéguet. Az 1998-as világbajnokság elődöntőjének „visszavágóján“ a horvátok kis híján revánsot vettek az akkori 2:1-es vereségért. A franciák mezőnyfölényben futballoztak ugyan, de az első félidőben az iram enyhén szólva is csak komótosnak volt mondható, a támadásszövésekből a hiányzott a megelepő, váratlan elem, s még a franciák vezető gólja is kapura tartó lövés nélkül született meg: a 22. percben Zidane ívelt szabadrúgásánál Tudor szerencsétlen mozdulattal saját kapujába továbbította a labdát. A második félidőt azonban álomszerűen kezdték a horvátok, akik Svájc ellen az emberelőnyös helyzettel nem tudtak mit kezdeni, a címvédő ellen viszont négy perc alatt fordítottak: előbb Rapajic büntetőből pókhálózta ki a felső sarkot, majd az 52. percben Prso bombázott Barthez feje fölött a hálóba: 2:1. De nem sokáig örülhettek a vezetésnek, és a francia gólt ezúttal is Igor Tudor hozta össze: rossz hazaadására Trezeguet csapott le, s bár a kapus Butina mentenési kísérlete után kezére pattant a labda, a játékvezető továbbot intett, „Trezegol“ pedig könnyedén az üres kapuba gurított. A horvátok a hajrában is rendkívül szimpatikusan fociztak, és a 93. percben akár a győztes gólt is megszerezhették volna, de Mornar három lépésről fölé lőtt. (ú)