Meghalt a magyar úszópápa

Budapest. Elhunyt Széchy Tamás. Minden idők legeredményesebb magyar úszóedzőjét tegnap hajnalban, 73 éves korában érte a halál. – Széchy Tamást a Magyar Úszó Szövetség saját halottjának tekinti – közölte Ruza József, a MÚSZ főtitkára, aki a halálhírt tudatta az MTI-vel.

Amihez hozzányúlt, arannyá változottVlado Gloss felvételeSzéchy Tamás, akinek tanítványai összesen 20 aranyérmet szereztek olimpiákon és világbajnokságokon, 1931. március 27-én született a Békés megyei Dobozon, nem messze a magyar–román határtól.

A Gyulai Medosz, majd a TFSE atlétája, súlyemelője volt, 1962-ben Gyarmati Dezső olimpiai bajnok pólós felkérésére a KSI vízilabdacsapatánál kezdett dolgozni. 1966-tól a KSI úszószakosztályának vezetőedzője, megalapítója, 1969-ben javaslatára bevezetik az úszósport korosztályos versenyrendszerét. Az erre épülő sikersorozat kezdeteként Hargitay András ifjúsági Eb-aranyat nyert, majd ugyanő 1972-ben a müncheni olimpián először ötkarikás érmes (400 m vegyes, bronz) tanítványai közül.

Széchy Tamás 1973-ban lett mesteredző, ebben az évben szerzi meg Hargitay András első vb-aranyát (Belgrád, 400 m vegyes). 1976-tól a magyar úszóválogatott szövetségi kapitánya, 1980-ban a moszkvai olimpián Wladár Sándor nyeri a Széchy-csapat első ötkarikás aranyérmét (200 m hát). Az 1988-as szöuli olimpián Darnyi Tamás kétszeres aranyérmes (200 m és 400 m vegyes), Szabó József 200 m mellen első.

1988-ban – elsőként az edzők közül – Állami Díjat kapott munkásságáért. Az 1992-es barcelonai olimpián Darnyi Tamás megvédi mindkét aranyát, Széchy A magyarság jó hírnevéért kitüntetés birtokosa lesz, s az évben megkapja a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjét. 1993-tól a Magyar Úszó Szövetség alelnöke, a férfi válogatott szövetségi kapitánya. A hivatását nem munkaként, hanem küldetésként megélő „úszópápa” folytatódó sikereinek jegyében az 1996-os atlantai nyári játékokon Rózsa Norbert (200 m mell) révén a hetedik, Czene Attila (200 m vegyes) jóvoltából pedig a nyolcadik olimpiai aranyérem is megszületik.

Összességében tanítványai 1972 és 1996 között 8 arany-, 4 ezüst- és 3 bronzérmet nyertek az ötkarikás játékokon, 1973 és 1998 között 12 arany-, 3 ezüst- és 6 bronzérmet szereztek világbajnokságokon.

Hat alkalommal is megválasztották az év edzőjének, 2001-ben életműdíjként Gerevich Aladár Emlékérmet vehetett át a Minden Idők Legjobb Magyar Sportolói Egyesülettől. Ugyanebben az esztendőben – a Magyar Sport Napján – Bay Béla-díjat kapott, majd a Magyar Olimpiai Bizottság érdemérmét kapta.

Széchy Tamást a Magyar Úszó Szövetség mellett a Gyermek-, Ifjúsági és Sportminisztérium, s a Magyar Olimpiai Bizottság is saját halottjának tekinti.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?