Kiestek a spanyolok!

Lisszabon. Görögország mellett a házigazda Portugália jutott a negyeddöntőbe az A-csoportból. Az Eb-t győzelemmel kezdő, és a torna egyik esélyesének titulált spanyol válogatott a görög csapathoz hasonlóan négy pontot szerzett, de kevesebb rúgott gólja miatt kiesett.

SPANYOLORSZÁG–PORTUGÁLIA 0:1 (0:0). Lisszabon, 48 ezer néző. Játékvezető: Frisk (svéd). Gólszerző: Nuno Gomes (57.). Sárga lap: Albelda, Juanito, Puyol, ill. Pauleta, Nuno Gomes. Spanyolország: Casillas–Puyol, Helguera, Juanito (81. Morientes), Raúl Bravo–Joaquín (73. Luque), Xabi Alonso, Albelda (66. Baraja), Vicente–Raúl, Torres. Portugália: Ricardo–Miguel, Andrade, Carvalho, Valente–Maniche, Costinha, Figo (78. Petit), Deco, C. Ronaldo (80. F. Couto)–Pauleta (46. Nuno Gomes). Az ibériai derbi előtt egyértelmű volt a képlet: a házigazda portugáloknak győzniük kellett a spanyolok ellen ahhoz, hogy a negyeddöntőbe jussanak. Ennek megfelelően a luzitánok hatalmas elánnal kezdték a mérkőzést, ami elsősorban annak volt köszönhető, hogy Scolari mester végre a kezdőcsapatban küldte pályára Cristiano Ronaldót, aki a jobb szélen rendre megkeverte a spanyol védelmet. A portugálok mezőnyfölényben futballoztak, de helyzet nem adódott egyik oldalon sem. Egészen a 43. percig, amikor előbb egy spanyol szöglet után Fernando Torres fejelt fölé, míg egy perccel később a másik oldalon Figo beadása után a „kis“ Ronaldo fejese kerülte el a kaput. A második félidőt ugyanolyan iramban kezdték a csapatok, és a portugál fölény ezúttal már gólt eredményezett: az 57. percben a csereként beállt Nuno Gomes 20 méterről lőtt a jobb alsó sarokba. A spanyolok azonnal egyenlíthettek volna, Vicente beadása után Raúl öt méterről nem tudta az üres kapuba fejelni a labdát. Öt perccel később Fernando Torres a kifutó Ricardo mellett előtte ugyan a labdát, ám az a kapufáról vágódott ki. A 68. percben ismét a portugálok veszélyeztettek: Casillas előbb Figo szabadrúgását védte, majd az ezt követő szöglet után Costinha fejesénél is bravúrral hárított. A hajrá a spanyoloké volt ugyan, de gólt nem sikerült rúgniuk, s mivel portugál részről Costinha és Maniche is kihagyta a ziccert, maradt az 1:0-ás portugál győzelem – Spanyolország pedig kiesett. Görög továbbjutás OROSZORSZÁG–GÖRÖGORSZÁG 2:1 (2:1). Faro-Loulé, 30 000 néző. Játékvezető: Veissiere (francia). Góllövők: Kiricsenko (2.), Bulikin (17.), illetve Vrizasz (43.). Sárga lap: Saronov, Anjukov, Karjaka, Alenyicsev, Ragyimov, Malafejev, illetve Vrizasz, Dellasz. OROSZORSZÁG: Malafejev–Anjukov, Saronov (56. Szennyikov), Bugajev, Jevszejev–Ragyimov, Guszev, Alenyicsev, Karjaka (46. Szemsov)–Bulikin (46. Szicsov), Kiricsenko; GÖRÖGORSZÁG: Nikopolidisz–Szeitaridisz, Venetidisz (90. Fisszasz), Dellasz, Kapszisz–Baszinasz (42. Tszartasz), Zagorakisz, Katszuranisz, Papadopoulosz (83. Nikolaidisz)–Hariszteasz, Vrizasz. Már a 2. percben megszerezte a vezetést az orosz válogatott: Kiricsenko használta ki Katszuranisz óriási hibáját, kapura húzott, majd a kiszolgáltatott görög kapus mellett a jobb sarokba lőtt. Hat perccel később egy kapu előtti kavarodást követően Vrizasz durrantott a kapu mellé. A 17. percben növelte előnyét a nagy kedvvel futballozó szbornaja: Guszev szögletét az üresen árválkodó Bulikin fejelte a léc alá, majd újabb gólokat szerezhetett volna, ám közelről a kapu fölé bombázott, néhány perccel ezután pedig a kapufára fejelt. Két perccel a szünet előtt Vrizasz szemfülesen szerzett labdát az orosz 16-oson belül, majd a kimozduló Malafejev fölött a kapu közepébe lőtt. Fordulás után bekeményítettek az oroszok, gyakran szabálytalanul szerelték a görög csatárokat; a francia bíró gyors egymásutánban háromszor is felmutatta a sárga lapot. Jobbára a két 16-os között pattogott a labda, a görögök idegesen, sok hibával játszottak, képtelenek voltak helyzetig megjátszani a labdát. A vereség ellenére ünnepelhetett a görög csapat, mert bejutott a nyolc közé.