Kezdjen hátrányból a Chelsea!

Egy hete még nyolc pont volt a különbség a Manchester United és a Chelsea között. Ma már csak kettő. Izgalmas karácsonyi fordulók várnak ránk.
Egy bécsi kolléga vasárnap küldött levelében ez állt: „A statisztikaszoftver szerint a West Ham 1:0-ra megveri a Manchestert”.

Egy bécsi kolléga vasárnap küldött levelében ez állt: „A statisztikaszoftver szerint a West Ham 1:0-ra megveri a Manchestert”. Akkor még egy óra volt hátra a kezdőrúgásig, és nehéz volt elképzelni, hogy a statisztika-szoftvernek igaza legyen: a 18. helyezett West Ham, amely utóbbi 13 bajnokijából 10-et elveszített, s amely ezen a tíz vesztes meccsen egyetlen árva gólt sem lőtt, a kirobbanó formában játszó ManU-t fogadta.

Alan helyett Alan

Az Upton Parkban komoran készülődtek a listavezető ellen: a West Ham súlyos őszi letargiája kezelhetetlennek tűnt. A klubvezetés menesztette Alan Pardew edzőt, s helyére az az Alan Curbishley érkezett, aki májusban hagyta ott a Charlton kispadját, a Manchester Utd. elleni vereség (0:4) után. Most a Vörös Ördögök ellen tért vissza, de hogyan! A West Ham 399 perc után végre gólt lőtt (a válogatott kerettag Reo-Cocker közelről kotorta be a labdát), a manchesteri fogaskerék pedig elakadt: tizenkét veretlen meccs után (10-2-0) ismét kikapott a ManU, amelynek ez volt első idegenbeli veresége ebben a szezonban.

Félelmetes hajrák

A semleges szurkolók kérvényezhetnék, hogy a Chelsea minden meccsét kezdje 0:1-es állásról. A Kékek ugyanis egészen elképesztő letámadásos futballt mutatnak be, miután hátrányba kerülnek, s gyilkos tempójuk többnyire eredményt hoz: a Barcelona elleni idegenbeli BL-meccsen kétszer is egyenlítettek (2:2 lett), a ManU-t lefocizták a pályáról a második félidőben (0:1-ről 1:1), az Arsenal kapujára záporoztak a lövések az utolsó negyedórában (0:1-ről 1:1, három kapufával), most pedig az Everton volt a szenvedő alany.

Lampard, Drogba

A 80. percben még 2:1 volt az Everton javára, s úgy tűnt, a Middlesbrough (1:2) és a Tottenham (1:2) elleni vesztes meccsek után harmadik vereségét gyűjti be a címvédő. Tévedés. Pedig a Chelsea tulajdonképpen csak kilenc emberrel futballozott: Sevcsenko teljesítménye ezúttal is értékelhetetlen volt (néha már úgy tűnt, mintha csapattársai útjában állna; nem is vonták be az összjátékba), a rettenthetetlennek hitt Boulahrouz pedig olyan lámpalázas volt, mint egy kiskamasz (összehozott egy tizenegyest, aztán kis híján egy újabbat, de buta kezezését nem látta a bíró). Ott volt viszont Essien, Drogba és Lampard, akik félelmetes előadásba kezdtek: vesztes állásnál gyorsan, de higgadtan vezették a támadásokat, nem volt eladott labda, nem voltak ostoba ívelgetések, volt viszont egy bődületesen nagy gól (Lampard, 2:2), amit Drogba bombagólja követett (2:3). Ja, és ne feledjük: a Chelsea lőtt még két kapufát is...

Liverpool on tour

Megemberelte magát a Liverpool, amely sokáig várt első idegenbeli győzelmére. A Wigan elleni 4:0 után ezúttal a Charltont verte 3:0-ra úgy, hogy Xabi Alonso büntetőjével már a 3. percben vezetést szerzett. A statisztikusok tudták, hogy ezzel eldőlt a meccs, mert a Liverpool eddig mind a nyolc olyan bajnokiját megnyerte, amikor vezetéshez jutott. Végül betalált még Bellamy is, akinek ez volt az 50. bajnoki gólja pályafutása során, és szépségdíjas mozdulattal csavarta a bal felsőbe a labdát Gerrard is, aki 250. mérkőzését játszotta liverpooli mezben. A védelemre sem lehet panasza Rafa Beníteznek: a Vörösök 540 perce, azaz kilenc órája nem kaptak gólt bajnoki meccsen!

A többiek

A Portsmouth 1955 óta nem nyert az Arsenal vendégeként, most itt volt az alkalom, de az Ágyúsok 120 másodperc alatt egyenlítettek 0:2-ről. A szezon meglepetéscsapatában pályára lépett két egykori Arsenal-játékos is, Kanu (198 meccs/44 gól az Arsenal mezében) és Sol Campbell (197/11), s ismét eredményes volt Matthew Taylor, aki egy hete az évad gólját lőtte az Everton ellen.

Vereséggel kezdett Király Gábor az Aston Villában, igaz, csak büntetőből kapitulált. Nem játszott viszont a watfordi Priskin Tamás, így nem volt részese a sereghajtó újabb vereségének.

Egy másik újonc is említést érdemel: a Sheffield United eddig csak három gólt lőtt idegenben, de mindegyik találat 1:0-s győzelmet jelentett! (gj)

A Premier League múlt heti eredményei:

Sheffield Utd.–Aston Villa 2:2, 50. Quinn, 64. Webber, ill. 2. Petrov, 65. Baroš; 30 957 néző.

Chelsea–Newcastle 1:0, 74. Drogba; 41 945.

Wigan–Arsenal 0:1, 88. Adebayor; 15 311.

Charlton–Liverpool 0:3, 3. Xabi Alonso (11-es), 82. Bellamy, 88. Gerrard; 27 111.

Arsenal–Portsmouth 2:2, 58. Adebayor, 60. Gilberto Silva, ill. 45. Pamarot, 47. Taylor; 60 037.

Newcastle–Watford 2:1, 49. és 85. Martins, ill. 57. Bouazza; 49 231.

Reading–Blackburn 1:2, 41. Harper, ill. 64. McCarthy, 84. Bentley; 23 074.

Wigan–Sheffield Utd. 0:1, 45. Hulse; 16 322.

Aston Villa–Bolton 0:1, 75. Speed (11-es); 27 450.

Everton–Chelsea 2:3, 38. Arteta (11-es), 64. Yobo, ill. 49. Ballack, 81. Lampard, 87. Drogba; 33 970.

Manchester City–Tottenham 1:2, 64. Barton, ill. 16. Davenport, 24. Huddlestone; 39 825.

West Ham–Manchester United 1:0, 75. Reo-Cocker; 34 966.A hétfő esti Fulham–Middlesbrough mérkőzés lapzárta után ért véget.