A WADA újravizsgál háromezer orosz mintát

Moszkva |

<p>Az orosz állami sportvezetés átadott háromezer mintát újra bevizsgálás céljából a Nemzetközi Doppingellenes Ügynökségnek (WADA) az ARD német televíziós csatornán három hete bemutatott, az állítólagos szisztematikus orosz doppingprogramról szóló műsor hatására elrendelt WADA-nyomozás hatására.</p>

Vitalij Mutko sportminiszter kijelentette: a WADA megkapta a mintákat, és ők a maguk részéről is kivizsgálják a műsorban elhangzott vádakat, és szükség esetén megteszik a lépéseket.    Az ARD december 3-án mutatta be az Eltitkolt dopping - így készülnek az orosz győztesek című dokumentumfilmet. A részben titokban rögzített kép- és hangfelvételek állítólag bizonyítják, hogy az államilag támogatott doppingrendszer, a pozitív tesztek eltussolása és a korrupció is hozzájárul az orosz sportolók eredményeihez.     A televíziós csatorna forrása volt - többek között - a korábbi világklasszis 800-as futó, a tavaly eltiltott Julija Ruszanova, valamint férje-edzője, a korábban az Orosz Doppingellenes Ügynökségnél is dolgozó Vitalij Sztyepanov. A házaspár a film levetítése előtt elhagyta Oroszországot.    Ruszanova elmondása szerint Szergej Portugalov sportorvos 50 ezer rubelt kért tőle egy aranyéremért cserébe, az ezüst 30, a bronz pedig 20 ezerbe került. Sztyepanov pedig azt állította, a sportvezetők gondoskodtak róla, hogy az úszókat, kerékpárosokat, sílövőket, atlétákat, súlyemelőket és északi sízőket egyáltalán ne ellenőrizzék.     Jevgenyija Peherina diszkoszvető úgy vélekedett, hogy az atléták 99 százaléka doppingol.     A 60 perces filmben látható az a mobiltelefonnal készített videofelvétel is, amin a 800 méter 2012-es olimpiai bajnoka, Marija Szavinova magához veszi az anabolikus szteroidok közé tartozó oxandrolont. Ezen kívül elhangzik az is, hogy Lilija Sobuhovának, a Chicago Marathon háromszoros győztesének 450 ezer eurójába került a részvétel a londoni olimpián, a hatóságok ugyanis ennyiért nem tették közzé a 2009-es és 2011-es feltűnő vérképét, amelyet a szövetség nem minősített doppingesetnek. A maratonistát idén áprilisban aztán eltiltották.    A film levetítése után a WADA vizsgálatot indított, és ennek egyik pontja, hogy az oroszok most átadtak újra bevizsgálásra 3000 mintát. A doppingvádakkal a Nemzetközi Olimpiai Bizottság etikai bizottsága is foglalkozik.    Amíg a vizsgálatok le nem zárulnak, addig lemondott a Nemzetközi Atlétikai Szövetségnél (IAAF) viselt kincstárnoki tisztségéről Valentyin Balahnyicev, az Orosz Atlétikai Szövetség elnöke. 
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?