Visszatérő szemétgondok Csallóköztárnokon

Csallóköztárnok. Nemrégiben levélben fordult szerkesztőségünköz egy nyugdíjas olvasónk, aki már 2002 óta nem fizetett adót a hulladék elszállításáért, mert állítása szerint nincs kukája és a háztartásában és annak környékén keletkező hulladékát elégeti.

Csallóköztárnok. Nemrégiben levélben fordult szerkesztőségünköz egy nyugdíjas olvasónk, aki már 2002 óta nem fizetett adót a hulladék elszállításáért, mert állítása szerint nincs kukája és a háztartásában és annak környékén keletkező hulladékát elégeti.

Márciusban másodszor kapott felszólítást az önkormányzattól: ha nem fizet, végrehajtási eljárást indítanak ellene, és az adott összeget levonják a nyugdíjából. Tavaly hasonló eset miatt rágalmazta az önkormányzatot egy, az ottani házát kizárólag hétvégeken használó pozsonyi lakos, aki szintén sokallta az évi 7-800 korona befizetését.

Lengyel István polgármester lapunk érdeklődésére elmondta, a hulladék kezelése közteher, amelyhez egy-egy lakos a törvény szerint évi 80-1200 koronával köteles hozzájárulni.

A befizetendő pontos összegről a helyi képviselő-testület dönt, akárcsak arról, hogy személyenként, az ingatlanok szerint, vagy az igényelt kukák száma alapján számláznak-e.

A négyszáz lakosú Csallóköztárnokon az idei költségvetés alapján évi 750 koronát kell fizetnie mindenkinek, aki a faluban ingatlannal rendelkezik. Ez azokra is vonatkozik, akiknek nincs kukája. Akik több kukát is használnak, azoknak mindegyik után 750 koronát kell befizetniük.

A szemétdíjból a falu éves bevétele 120 ezer korona, a Gulázsi szemétszállító cégnek viszont 165 ezer koronát fizetnek, tehát az önkormányzat biztosítja a 45 ezer koronás különbözetet. A polgármester véleménye szerint a levelében segítséget kérő olvasónknak meg kell fizetnie az adót, senkivel sem tehetnek kivételt. Tudomása szerint nincs a faluban létminimum alatti összegből élő nyugdíjas, ezért adókedvezményt sem biztosítanak senkinek.

Másfelől akadnak olyanok is, akik nem akarnak fizetni, a háztartásukban keletkező hulladékot pedig a temető tárolójába, az utcára vagy a falu szélére hordják, esetleg otthon égetik el. Lengyel István ezt elfogadhatatlannak tartja, és továbbra is azon munkálkodik, hogy a községben fenntartsa a rendezett és tiszta környezetet.

Gulázsi Attila, a királyfiakarcsai szemétszállító cég igazgatója az Új Szónak elmondta, összesen 23 faluban dolgoznak, és szolgáltatásaikért a szemétgödör távolságától függően kukánként 10-13 koronát kérnek.

A hulladék szállításáért és elhelyezéséért járó illeték az önkormányzatoknak több százezer koronájukba kerül. A falu lakosainak számától függően és az adott önkormányzat költségvetése alapján arányosan próbálják elosztani a hulladék kezeléséből adódó közterhet.

A közeli Macházán például 350 koronát kérnek személyenként, tehát egy négytagú család évi 1400 koronát fizet kukánként. A Csilizköz falvaiban ez az összeg személyenként száz korona körül mozog, mivel e települések önkormányzatai úgy határoztak, hogy nagyobb mértékben is képesek támogatni a hulladékkal kapcsolatos lakossági kiadásokat.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?