<p>Míg a városkasszába az előrejelzett adórészesedéseknek csupán töredéke fut be, a dunaszerdahelyi önkormányzatot a Szlovák Nemzeti Párt vezette környezetvédelmi tárca egy korábbi intézkedése is sújtja.</p>
Visszafizet a dunaszerdahelyi önkormányzat 820 ezer eurót?
Ennek értelmében a városnak 820 ezer eurót (közel 25 millió koronát) kellene visszafizetnie az államkasszába.
Az ügy hátterében az ollétejedi szemétlerakat rekultivációjának finanszírozása áll. Az erre vonatkozó projektet a város vezetése még 2004-ben dolgozta ki; a célösszeg 104,7 millió szlovák korona, azaz 3,37 millió euró volt.
A munkálatok kivitelezésére 2004 és 2007 között került sor, majd a város vezetése kérte az utolsó, 239,4 ezer eurós (7,2 millió korona) részlet kifizetését.
Ezt a környezetvédelmi tárca a Közbeszerzési Hivatal által időközben észlelt formai hibák miatt megtagadta, s a várost a dotáció 25 százalékának megfelelő kiigazítási bírság megfizetésére kötelezte. Dunaszerdahelynek így egy éven belül közel 820 ezer eurót kellene visszafizetnie.
A város vezetői szerint két megoldás kínálkozik: bírósági útra terelni az ügyet, vagy elismerni a korrekció jogosultságát. Ha az elsőt választják, Hulkó Gábor alpolgármester szerint a per befejeztéig az állam felfüggeszti a város valamennyi, elbírálás alatt álló projektjét, s a nyertes pályázatok sorsa is kérdésessé válna.
„Minden, részben államilag finanszírozott európai uniós projektekhez csatolnunk kell egy nyilatkozatot, hogy nem állunk perben az állammal” – világított rá a problémára az alpolgármester a képviselő-testület június 29-ei ülésén, hozzátéve: a per két-három évig húzódhat, s kimenetele bizonytalan.
Hájos Zoltán polgármester ugyanakkor hozzátette: a közbeszerzési eljárás során nem a város, hanem a projekt elkészítésével megbízott cég szakértője hibázott.
Megoldásként a kiigazítási bírság elismerése kínálkozik – ez esetben az új kormány létrejöttét követően a városvezetés ismét tárgyalásokat kezdeményezhet a környezetvédelmi tárcával, s megvan a lehetőség arra, hogy a város számára a jelenleginél kedvezőbb megoldás lásson napvilágot. Az ügy érdekessége lehet, hogy a környezetvédelmi minisztert a Híd jelöli, míg a város vezetése MKP-s.
Mint korábban megírtuk, a szlovákiai városokat és falvakat nagyarányú bevételkiesés sújtja, elsősorban a természetes személyek jövedelemadójának visszaesése miatt. Csökkenő bevételek mellett rendkívül nehéz lenne az említett összeg visszafizetése.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.