Világ körüli út a kassai botanikus kertben

Kassa. Az embernek kedve szottyan néha világ körüli útra menni. Kis fantáziával ilyesmire úgy is vetemedhetünk, hogy Kassán maradunk.

Elég ellátogatni a botanikus kertbe, és egy-egy növényt megcsodálva a rizstermesztők nedves földjeiben „tocsogó” növények vagy a dél-amerikai sivatagok kaktuszai máris azt az illúziót varázsolják a szemünk elé, hogy egy másik földrészre csöppentünk.

Azon a szombati napon meglehetősen nagy volt a tolongás az üvegházakban, mert a kassai botanikus kertben épp nyílt nap van. Az embereket vonzza az ingyenes látogatás lehetősége, holott a belépődíj máskor sem borsos, diákoknak, nyugdíjasoknak húsz, felnőtteknek ötven korona. A látogatásnak az idő is kedvez, kellemes, napsütéses, igazi májusi nap, némi szellővel.

Mindez persze a botanikus kert „melegházi részlegén” nem érezhető, ott igazi trópusi nedvesség vagy épp sivatagi szárazság uralkodik. Az ember belép egy pavilonba, és a dzsungelben érezheti magát, bár egy olyan dzsungelben, melyben nincsenek kellemetlen rovarok, mérges kígyók, sem harcias bennszülöttek. Csupán növények vannak, szebbnél szebbek, és persze rengeteg ember, ami kissé megnehezíti a közlekedést, de legalább van idő szemügyre venni a virágokat, fákat, bokrokat, esetleg kibetűzni a nevüket a nem éppen túlméretezett táblákon. A világ körüli utazás „fílingje” egyre erősebb, amikor a kávécserje vagy banánfa mellett ácsorgunk, fényképezkedünk a pálma törzsénél, vagy az üveg mögötti húsevő virágokat csodáljuk. A látványt csupán a pavilonok állapota rontja: a csövek rozsdásak, a falakra is ráférne a felújítás.

A szabad vegetációban gyönyörködhetünk. A kert rendezett, füve kaszált, sehol egy elhajított papírdarab. Az orgona épp virágzik, és persze számos apróbb virágú, igéző növény van még itt, melynek nevét nem is ismerjük. Sajnos a műanyag táblákra filctollal rótt latin neveket nehéz kibetűzni, hiszen itt, a természet lágy ölén szabadon éri a növényeket a csapadék, az írást meg lemossa az eső. Ám ez keveseket riaszt el a botanikus kerttől, a gyerekek szaladgálnak a füvön, vagy a szökőkutas medence halait figyelik. Hamarosan újabb látványosságban is részük lehet, melynek semmi köze a botanikához: egy ifjú pár fényképezkedik a csodanövények között. Potom hatszáz koronáért ezt bármelyik menyasszony megteheti ma, csak szép fehér ruhájára kell vigyáznia.

A pavilonok előcsarnokában szabad a vásár: kaktuszt, kövirózsát vagy más érdekes szobanövényt, esetleg kerti palántát lehet venni. A látogatók saját beteg szobanövényeiket is elhozhatják, hogy a szakemberek tanácsával gazdagodva a gyógyulás reményével térhessenek haza.

Május végén és júniusban újabb érdekesség is várja a természet szerelmeseit az itt meglévő 4200 növényfajon kívül. A legnagyobb üvegházban lepkék röpdösnek majd a növények között. Hatvan faj nagyjából ezer egyede teszi majd érdekesebbé a növények birodalmát, melyek között egy 28 centiméteres szárnyátmérőjű óriáslepke is lesz.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?