Vezekényen már megnyílt az 5. évfolyam, Feketenyéken még csak tervezik ezt a lépést

feketenyéki alapiskola
FEKETENYÉK/VEZEKÉNY |

Az oktatásügyi reform kötelező bevezetése 2026-tól újabb kihívás elé állíthatja a magyar tannyelvű kisiskolákat. El kell dönteniük, hogy a 4. évfolyamot átengedik más iskoláknak, vagy 5. osztályt nyitnak.

Az alapiskoláknak 2026-tól kell kötelezően áttérniük az oktatási reformban lefektetett új rendszerre. Az alsó tagozatot ez alapján két blokkra osztják, az 1-3. évfolyam kerül az első, a 4-5. évfolyam a második blokkba. Azokban az iskolákban, ahol csak alsó tagozat működik, felmerül tehát a kérdés, hogyan tovább? Az egyik lehetőség az, hogy a 4. évfolyamot megszüntetik és a gyerekek már a 3. osztály befejezése után a teljes szervezettségű intézményekben folytatják tanulmányaikat. A másik lehetőség pedig az, hogy 5. osztályt nyitnak az érintett iskolákban.

Az egyik ilyen a feketenyéki alapiskola, ahol jelenleg 43 gyerek tanul, az elsősök 12-en vannak, a másodikosok 11-en, a harmadikosok és a negyedikesek pedig 10-en. Két napközis csoport működik két-két osztállyal, két tanító nénivel és négy osztályfőnök van, eddig még sosem voltak összevont osztályok. Putyera Veronika, az iskola megbízott igazgatója lapunknak elmondta, decemberben jelentkezett az intézmény a reformba, tehát a szeptemberben induló első osztály már az új tanterv szerint kezdi majd az iskolát. A fenntartóval történt előzetes egyeztetés alapján ez az évfolyam az 5. osztályt is itt fogja befejezni, szeretnék bővíteni az iskolát. 

Ez mindenképp újításokkal jár, főleg pedagógusi oldalról, szükségünk lesz még egy osztályfőnökre. A fenntartó részéről teljes mértékben megvan a támogatás, azt szeretnénk, ha a gyerekek itt maradhatnának, nem kellene már 4. osztálytól máshová utazniuk

– mondta Putyera Veronika. Az igazgató szerint az is megoldható lenne, ha most nyitnának 5. osztályt, hiszen a pedagógusok között vannak olyanok, akiknek megvan a képesítésük ehhez. A gyerekek létszáma az utóbbi években nagyjából stagnál, nincsenek nagy eltérések az egyes évfolyamok között, de úgy véli, ha megszűnne a 4. évfolyam, az rendkívül megnehezítené az iskola fenntartását. A létszám jócskán megcsappanna, valószínűleg nem lehetne elkerülni az osztályok összevonását.

Iskolai kiránduláson a feketenyéki gyerekek

Vezekényen szeptemberben már megnyílt az 5. osztály, de nem az oktatási reform miatt, hanem a szülők kérésének tett eleget a fenntartó. Zupko Tamás, a település polgármestere kifejtette, a tavaly negyedik osztályos gyerekek szülei fogalmazták meg levélben az igényüket a bővítéssel kapcsolatban. 

A 8 negyedikes között 4-5 olyan gyerek volt, aki különféle országos versenyeken szerepeltek kiváló eredménnyel. A szüleik azt szeretnék, ha a galántai nyolcosztályos gimnáziumban tanulnának tovább a gyerekek, de mivel oda csak az 5. osztályban lehet jelentkezni, ezért azt akarták elkerülni, hogy a 4., majd az 5. osztály elvégzése után is új iskolába, új környezetbe kerüljenek

– magyarázta a polgármester. Hozzátette, hogy ez a lépés egyúttal felkészülés az oktatási reform bevezetésére, hiszen a mostani elsősök már az új rendszerben kezdték az oktatást. 

Zupko Tamás kiemelte, a vezekényi pedagógusok már számos képzésen részt vettek, hogy könnyebb legyen az átállás az új rendszerre, folyamatosan tartják a kapcsolatot a galántai Regionális Pedagógustámogató Központ mentoraival, a pedagógusok és a szülők bevonásával tavaly elkészült az iskola víziója. Ugyanakkor megjegyezte, az interaktív feladatok, az élményalapú oktatás a vezekényi alapiskolában már évek óta a mindennapok része. 

Az 5. osztály megnyitásához plusz tanerőt vettek fel az iskolába, ahol 2,75 állásnyi szakasszisztens foglalkozik a sajátos nevelési igényű gyerekekkel. Összesen 6 pedagógus dolgozik az intézményben, hogy minden szükséges feladatot el tudjanak látni, vannak köztük olyanok is, akiket részmunkaidőben alkalmaznak. A gyerekek létszáma jelenleg 23, az első 4 évfolyam összevonva működik. A polgármester hangsúlyozta, az iskola jövője a szülők döntésén múlik, hiszen szabad iskolaválasztás van. Az önkormányzat mint fenntartó mindent megtesz azért, hogy az intézmény jól, az igényekhez igazodva működjön, hogy ne kelljen a gyerekeket más települések iskoláiba utaztatni.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?