Az átadáson a szalagot átvágták: Peter Žilinčan, a Fresenius Medical Care vállalat képviselője, Kovács Tamás vérplazmaadó nagykövet, Peter Paška, Galánta polgármestere, Radoslav Čuha, a ProCare és a Svet zdravia kórházcsoport vezérigazgatója, Alexandra Pavlovičová kórházigazgató, Erika Slobodová osztályvezető, Lucia Bodor, a Primer Immunhiányos Betegek Társulásának elnöke (A szerző felvételei)
Vérplazmaadó helyet nyitottak a galántai kórházban
Ezentúl a galántai kórházban is lehet korszerű módszerrel vérplazmát adni, amelyből életmentő gyógyszerek készülhetnek a rászorulóknak. A most megnyílt donorközpontban hétfőtől csütörtökig várják a vérplazmaadókat.
Nagymihály után a galántai Szent Lukács Kórház hematológiai és transzfuziológiai osztályán is olyan vérplazmaadó helyet nyitottak, ahol az úgynevezett aferézissel, vagyis olyan eljárással veszik le a vért az adományozóktól, melynek során a vért részeire bontják, s egyedül a plazmát nyerik ki a vérkeringésből, a vér többi összetevőjét visszaáramoltatják a véradó testébe. Az ünnepélyes megnyitón Radoslav Čuha, a ProCare és a Svet zdravia kórházcsoport vezérigazgatója örömét fejezte ki, hogy olyan helyet sikerült kialakítani, amely kényelmes, biztonságos és korszerű. Hangsúlyozta, a vérplazma olyan anyag, amelyből életmentő gyógyszereket gyártanak, ezért nagy jelentősége van annak, hogy éppen Galántán tudtak megfelelő feltételeket kialakítani a megvalósításra, hiszen így a térségben élőknek könnyebben hozzáférhetőek lesznek a gyógyszerek. Radoslav Čuha köszönetet mondott mindenkinek, aki segített a vérplazmaadó hely létrejöttében.
A galántai kórház igazgatójától, Alexandra Pavlovičovától a jelenlévők megtudták, hogy először 2018-ban merült fel a vérplazmaadó hely ötlete, de a koronavírus-járvány miatt el kellett halasztani a megvalósítást, amelyre 200 ezer eurót költöttek. Az igazgató hangsúlyozta annak fontosságát, hogy ezzel a lépéssel hozzájárulnak a páciensek gyógyításához, életmentéséhez.
Erika Slobodová, a hematológiai és transzfuziológiai osztály vezetője kiemelte, a hagyományos módszerrel, amikor a vérből nyerik ki a plazmát, nagyjából 260 ml-t tudnak egyszerre levenni a véradóktól, az új módszerrel viszont 650 ml-t. Röviden összefoglalta, hogy vérplazmát évente akár tizenhatszor is lehet adni. „Egy egészséges, 18-60 éves felnőtt összesen 10 liter vérplazmát adhat egy év alatt, ha a testsúlya 50 és 130 kg között van, egészséges és legalább egyszer adott már vért. Az érdeklődők péntek kivételével minden hétköznap 10:30 és 13:30 óra között jelenhetnek meg az osztályunkon, de a www.darujemplazmu.sk, vagy a www.darujemkrv.sk weboldalon, esetleg telefonon érdemes előre regisztrálniuk” – részletezte Erika Slobodová.
Lucia Bodor, a Primer Immunhiányos Betegek Társulásának elnöke ugyancsak örömét fejezte ki, hogy mostantól Galántán is van arra lehetőség, hogy a betegek hozzátartozói segítséget nyújthassanak a rászorulóknak. „Általában minden hozzátartozónak, akinek családtagjánál, rokonánál kiderül, hogy vérplazma felhasználásával készült gyógyszerre van szüksége, az a kérdése, hogyan tudna segíteni. Erre mindig az a válasz, hogy úgy, ha vérplazmát ad. Szlovákiában nagyjából 3000 ilyen beteg van, akiknek egész életükben szükségük van a megfelelő gyógyszerekr. Egy beteg éves szükségleteit 160 plazmaadó tudja fedezni” – fogalmazott. Hozzátette, hogy ezzel a lépéssel remélhetőleg egyszerűbb lesz a pácienseknek hozzájutniuk az életmentő gyógyszerekhez, hiszen eddig a Szlovákiában összegyűjtött vérplazmát külföldre vitték, majd a belőlük készült gyógyszereket hozták be az országba.
Az ökölvívóként a legnagyobb szlovákiai sikereket elért Kovács Tamás, aki vérplazmaadó nagykövet lett, elmondta, hogy hosszú évek óta véradó. „Amikor megtudtam, hogy a nemes ügy nagykövete lehetek, nem akartam kihagyni a lehetőséget, hiszen számomra a véradás is csak egy apróság, viszont rendkívül jó érzés, hogy ezzel segíthetek az embereken. Nekünk, egészséges embereknek mindez semmibe sem kerül, miközben a betegeknek életmentő lehet” – fejtette ki Tomi Kid.
Peter Paška, Galánta polgármestere kiemelte, mennyire hálás a kórház vezetésének, hogy az intézmény egész máshogyan működik, mint nyolc évvel ezelőtt, amikor először polgármesternek választották. Megjegyezte, a város színei a piros és a sárga, amelyről eddig azt állította, hogy a vér és az arany jelképei, de mostantól a vérre és a plazmára asszociál.
A megnyitón két érintette is elmondta történetét. Egyikük 10 éve használ vérplazmából készült gyógyszereket, amelyek számára az életet jelentik, illetve egy jobb életminőséget. A másik, 53 éves páciensnek 3 éves korától van szüksége ilyen gyógyszerekre. Elmondta, annak ellenére, hogy Szlovákiában jelentős számú olyan beteg van, aki vérplazma-gyógyszerekre szorul, egészen az idei évig nem volt olyan donorközpont az országban, amely a vérplazmát a most bemutatott módszerrel gyűjtötte volna.
A Svet zdravia kórházcsoport a közeljövőben a dunaszerdahelyi intézményében tervezi megnyitni a harmadik ilyen vérplazmaadó helyet.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.