Végre használható az újjáépített Ipoly-híd

Tőrincs (Trenč) |

<p>Tegnap óta, közel két hónappal a magyar fél által szervezett ünnepélyes hídavatás után, végre használhatják is a Tőrincs község kataszterében lévő Rároš–Ráróspuszta közti Ipoly-hidat az autósok és gyalogosok. Besztercebánya megye december 21-ére tervezi a második ünnepélyes hídavatót.</p>

Az Ipoly-hidak újjáépítési program első aktusaként október 11-én megtörtént a Rároš–Ráróspuszta közti közúti híd műszaki átadása a magyar oldalon, ezt a magyarországi beruházó, a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. szervezte. Ezen az ünnepségen a szlovákiai beruházó nem vett részt, mert nem egyeztették vele annak időpontját. A két határ menti megye – Besztercebánya megye és képviselői, Nógrád megye képviselői – emiatt távolmaradtak a Nemzeti Infrastruktúra Fejlesztő Zrt. által szervezett ünnepségtől.

Bár október 11-től a magyar oldalon ugyan már használható volna a híd és annak bekötőútja, de az átkelést nem engedélyezték. A szlovák oldalon csak tegnapra – csak gyorsított eljárással – sikerült megszerezni az összes működési és használatba vételi engedélyt. Peter Hajnala, Besztercebánya megye önkormányzatának szóvivője szerint a megyei vezetés december 21-én tervez hídavatást, de addig már átkelhetnek a hídon az autósok és a gyalogosok.

A régióban élők az elmúlt közel két hónapban folyamatosan érdeklődtek, mikortól lehet átkelni a hídon. Sokan azt sem tartották ésszerűnek, hogy nem volt közös hídavató, érhetetlen volt számukra, hogy ha kész a híd, miért nem lehet átmenni rajta. A híd egészen tegnapig építési területnek számított, szigorúan őrizték, aki mégis megpróbált átmenni rajta, arra akár büntetést is kiszabhattak.

A hidak építését civilek kezdeményezték még 2004-ben. Az Ipoly felett a második világháború végéig 47 híd ívelt át. Tegnapig csak Letkésnél, Parassapusztánál és Balassagyarmatnál volt közúti kapcsolat az Ipolyon át Szlovákia és Magyarország között. A csonkok, a hídfők maradványai máig megtalálhatók a régió településeinek határában, néhányuk újjáépítésének terve már készül. Az hidak újjáépítését az Ipoly Hidak Újjáépítéséért Polgári Társulás indította el civil kezdeményezésként. Ez a szerveződés azt szeretné elérni, hogy a közeljövőben – feltehetően február végén – átadásra kerülő, Peťov–Pösténypuszta között megépült második Ipoly hidat a társulás alapítójáról, az idén kora tavasszal tragikusan fiatalon elhunyt Molnár Katalinról nevezzék el. Értesüléseink szerint a december 21-i hídavatóról hivatalosan nem tájékoztatták a polgári társulást.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?