Változó, hol hány óra közmunkát végeznek az állástalanok

A törvények nem határozzák meg egyértelműen, hogy a „települések érdekében végzett kisebb szolgáltatások” jogcímén az önkormányzatok havonta hány órát dolgoztathatnak le a munkanélküliekkel, ezért a dél-szlovákiai járásokban is eltérő a gyakorlat.

A törvények nem határozzák meg egyértelműen, hogy a „települések érdekében végzett kisebb szolgáltatások” jogcímén az önkormányzatok havonta hány órát dolgoztathatnak le a munkanélküliekkel, ezért a dél-szlovákiai járásokban is eltérő a gyakorlat. Végeredményben a polgármesterek döntik el, hogy a Nemzeti Munkahivatal által meghirdetett, a nyilvántartott munkanélküliek közhasznú munkavégzésére vonatkozó program keretén belül az állástalanoknak havonta hány munkaórát kell ledolgozniuk. Persze, bizonyos határok között. A Nemzeti Munkahivatal központi módszertani útmutatása szerint havonta legfeljebb 60 óra, vagyis hetente körülbelül 15 óra munkavégzés lehetséges.

KOMÁROMI JÁRÁS

A Komáromi járás 41 települése közül eddig 34 jelezte, hogy szerződést kíván kötni a járási munkahivatallal a program kivitelezésére. A megállapodás lényeges pontja, hogy a hivatal állja a kisebb községi szolgáltatásokat végzők balesetbiztosításával összefüggő kiadásokat – egy munkahelyre évente 150 koronáig. A hivatal ezenkívül közhasznú munkásokat biztosít a községek részére, akik mintegy menedzserként koordinálják a programba bevont személyek munkavégzését. A járási munkahivatallal szembeni tartozásai miatt két község, Csallóközaranyos és Bajcs részére a hivatal nem finanszíroz közhasznú munkásokat és szerződést sem köt velük a balesetbiztosításról. Információink szerint a járás legtöbb érintett önkormányzata kéthetente 4, vagyis havonta összesen 8 óra munkavégzést irányoz majd elő. Búcson például naponta 12, Nagykeszin 10, Komáromban pedig 150 személy részére kell munkát kijelölni.

ÉRSEKÚJVÁRI JÁRÁS

A járási székhelyen csaknem húsz százalékos a munkanélküliség. A nyilvántartásban szereplő több mint négyezer ember közül közmunkásként már most sokan bekapcsolódnak a helyi munkálatokba. Nagykéren 351 munkanélkülit tartanak nyilván; ez az ottani munkaképes lakosság mintegy 23 százaléka. „A munkanélkülieknek nem kellett bejárniuk Nagysurányba, mivel kéthetente szerdánként kijött a munkahivatal kirendeltségének alkalmazottja. Az emberek megfigyelték, munkanélküliként ki dolgozik többet vagy kevesebbet, s ez konfliktusokhoz vezetett. Van, aki készséggel bekapcsolódik a közmunkákba, de akad, aki nem hajlandó kivenni részét a község által felajánlott feladatokból” – osztotta meg velünk a tapasztalatait Kottlik László. Az 1300 lakosú Garamkövesden több mint 42 százalékos a munkanélküliség – ez 242 embert jelent. „Eddig egyetlen lakosunk sem utasította vissza a közmunkát. Emlékszem, 2000-ben sorakoztak az emberek a községházán, hogy időben feliratkozhassanak, akkor 75 embert alkalmaztunk. Tavaly kezdtük a gázművesítést, de a tél miatt nem tudtuk rendbe tenni az utakat, van tehát munka bőven. Június végéig kétszáz munkahelyet sikerült teremtenünk. A közmunkások eligazítását két koordinátor végzi, akiket e célból vettünk fel a községi hivatalba” – tájékoztatott Sliva Judit polgármester

LÉVAI JÁRÁS

A járásban áprilistól lehet közhasznú munkavégzéssel „kiváltani” a munkahivatali bejelentkezési kötelezettséget. Mindenki az állandó lakhelyén dolgozhat, havonta legfeljebb 60 órát. Az önkormányzatok biztosította munka nem kizárólagos feltétele a munkanélküli segély folyósításának, el is lehet utasítani, de ebben az esetben kötelező jelentkezni a munkahivatalok megszabta időpontban, és lepecsételt cédulával igazolni a munkahelykeresést. Ez utóbbit azoknak is meg kell tenniük, akik elfogadják a községháza által felajánlott munkát, viszont nem kell annyiszor a munkahivatalba utazniuk. Értesüléseink szerint az Alsó-Garam Menti Társulást alkotó falvakban a tartósan munkanélküliek hetente 8 órát dolgoznak majd le.

RIMASZOMBATI ÉS LOSONCI JÁRÁS

Mindkét járásban a nyilvántartott munkanélkülieknek havonta két munkanapnak megfelelő munkaidőt kellene ledolgozniuk a köz javára. A hivatalok ezen a héten kötnek szerződéseket az erre vállalkozó érintett falvak önkormányzataival. A polgármesterek szerint a közmunkát illetően rengeteg a tisztázatlan kérdés. Napi nyolc órás munkaidőben nem lehet foglalkoztatni a kijelölt személyeket, mert akkor már a munkaadónak kötelessége étkeztetést is biztosítani. Ha heti bontásban szervezik meg a munkát, akkor egy közmunkás hetente négy órát fog dolgozni, ennek pedig nem túl nagy a hatékonysága. Csak olyan munkát lehet a közmunkásokra rábízni, ami nem szakmunka, s minden munkahely esetében szükséges balesetbiztosítást is kötni. A nagy munkanélküliséggel küszködő kisközségek polgármesterei attól is tartanak, hogy számos esetben összetűzésbe fognak keveredni a munkát megtagadókkal. Mint a falu képviselőinek hivatali kötelességük jelenteni a járási munkahivatalnak, ha bármelyik kijelölt munkanélküli megtagadja a munkát. A munkamegtagadás pedig a nyilvántartásból való törlést és a szociális segély elvesztését jelenti. Egyelőre pontos számadatok sincsenek arról, hogy konkrétan hány munkanélkülit érint ez az intézkedés, mivel az önkormányzatok sem döntötték el mindenütt, mit képes vállalni a falu. Az érintett munkanélküliek a közmunkáért fizetést vagy egyéb díjazást nem kapnak, de nem kell kéthetente jelentkezniük a munkaügyi hivatalokban.

ROZSNYÓI JÁRÁS

Katarína Balážová, a rozsnyói járási munkahivatal igazgatónője elmondta, idén az önkormányzatok a tartósan munkanélkülieket alkalmazhatják kisebb közhasznú munkákra. Az érintetteknek naponta három órát kell ledolgozniuk. Az alkalmazás ideje alatt nem jön létre munkaviszony, nincs munkaszerződésük, mint a közhasznú munkásoknak. Lényegében azért dolgoznak, hogy ezután a megemelt szociális segélyben részesülhessenek. Amennyiben a felszólított elutasítja a munkát, kiiktatják őt a munkahivatal nyilvántartásából. A projekt az év végéig érvényes. Az előzetes becslések szerint a járásban 70 ezer embert tudnak majd időszakosan foglalkoztatni. Az egy dolgozóra kifizetendő 150 korona balesetbiztosítás összege a Rozsnyói járásban egy évre 10 millió 500 ezer koronát jelent. A Rozsnyói járásban kivétel nélkül minden község beadta igényét a közmunka végeztetésére, s településenként átlagosan 15–20 embert alkalmaznának az önkormányzatok.

TŐKETEREBESI JÁRÁS

A községi és városi hivatalok saját megítélésük szerint heti 15 órában foglalkoztathatják a helyi munkanélkülieket. A háromszor három hónapig tartó program keretében a község által fontosnak ítélt munkák elvégzésére az igényelt számú munkanélküli vonható be. Leczo István, a munkahivatal királyhelmeci kirendeltségének vezetője elmondta, az új program keretében három hónapra érvényes szerződést kötnek a községi hivatalokkal és az állástalanokkal. A heti tizenöt órát tetszőleges beosztásban lehet ledolgozni, erről közösen egyezhet meg a polgármester és az érintett személy. A munkanélküliek maguk választják meg azt a három hónapos időszakot, amely alatt a település javára dolgoznak. Ha az illető – a polgármester felszólítása ellenére – nem hajlandó bekapcsolódni a munkába, a munkaügyi hivatal hat hónapra kiiktathatja a munkanélküliek nyilvántartásából. Eddig a bodrogközi falvak községi hivatalai különbözőképpen reagáltak a lehetőségre: egyes községekben egyetlen munkanélkülit sem kértek fel, mások viszont húsz-harminc embert is szeretnének bevonni a közmunkába. (vkm, száz, buch, szászi, kov, hgy)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?