Komárom. Jövőre lesz 100 éve annak, hogy a Selye János Gimnáziumnak jelenleg is otthont adó épületben megkezdődött az oktatás. E jeles évforduló méltó megünneplésére már most készül az iskola vezetése.
Ünneplésre készülnek Komáromban
„Négy kisebb-nagyobb beruházást szeretnénk a jövő tanév megkezdéséig megvalósítani – tájékoztatta lapunkat Andruskó Imre, a gimnázium igazgatója. – Rendbe akarjuk hozni az iskolaudvart, parkosítani az épület előtti teret, a bencés múltra való emlékezésként felújítani a gimnázium bejáratát, a boltíves kaput, valamint ünnepi évkönyvet kiadni. Önerőből azonban nem tudjuk megvalósítani ezeket a beruházásokat, ezért megszólítjuk az iskola volt diákjait, az iskolabarátokat, a vállalkozókat, hogy lehetőségeikhez mérten támogassák elképzeléseinket.” A pénzadományokat a Király Püspök Alapítvány számlájára várják, a 5385843/ 5200-es számlaszámra, de az iskola igazgatóságán is megtehetik felajánlásaikat.
Egy kis múltidézés
A gimnázium történetében lényeges változást jelentett az 1907/ 1908-as iskolaév, amikor megkezdődött az addigi négyosztályos algimnázium főgimnáziummá fejlesztése. Ezt megelőzően, még 1905-ben döntött úgy a város vezetése, hogy a főgimnázium számára szükséges iskolaépületet felépíti és a bencések rendelkezésére bocsátja mindaddig, míg ott főgimnázium működik. Az építkezés 1907. szeptember 10-én kezdődött, és egy évvel később, 1908. szeptember 8-án már át is adták az épületet a rendeltetésének. Az első csehszlovák államban is magyar gimnáziumként működött, csupán a hontalanság éveiben, 1945 és 1950 között szünetelt az épület falai között a magyar nyelvű tanítás; azokban az években a szlovák gimnázium működött itt. 1950 szeptemberében nyithatta meg újra kapuit a magyar gimnázium. Egy évtizeden keresztül, 1951 és 1961 között ebben az épületben oktatták a jövendőbeli magyar óvónőket is.
Az utolsó mohikánok
Jövőre egy további jelentős évfordulóra is emlékeznek a gimnáziumban: 60 éve lesz annak, hogy 1948-ban érettségizett az utolsó bencés osztály, akiket utolsó mohikánoknak is neveznek. Számukra nem voltak egyszerűek a gimnáziumi évek, hiszen 1945-ben megszűnt az iskola, a diákokat a bencés rendházban oktatták tanáraik, vizsgázni pedig Magyarországra jártak – sokszor a határon átszökve. Az 1948-ban érettségizett diákok jövőre gyémánt matúra oklevelet vehetnek át.
Amint azt Andruskó Imrétől megtudtuk, a közeljövőben az iskolaépület teljes külső felújítását is tervezik. A többmilliós beruházást részben uniós pályázati forrásból, részben a fenntartó, Nyitra megye költségvetéséből szeretnék előteremteni. (vkm)
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.