Bécs nem kivétel
2020. november 5. 09:18

A bécsi merényletet az Iszlám Állam magára vállalja – ez egészen mást jelent ma, mint néhány éve, hiszen már nincsenek meg óriási közel-keleti területei és ezzel az olajból származó hatalmas bevételeitől is megfosztották. Egy al-Kaidához hasonló polippá alakult, fiókszervezetekkel a világ számos országában, főleg Afrika szegényebb országaiban, a Szahara körül. Ami aggasztó, hogy a migrációs válság, a koronavírus és a gazdaság recsegése-ropogása közepette alig jut már figyelem a deradikalizációra. Ennek ékes példája a bécsi lövöldözés: a fiatal merénylőt ismerték a hatóságok, korábban csatlakozni akart az Iszlám Állam milíciájához. Emellett alighanem több százan szivároghattak vissza a közel-keleti csataterekről európai országokba. Úgy is mondhatjuk, hogy azok a társadalmi problémák és igazságtalanságok, amelyek táptalajai a radikalizációnak, nemhogy megszűntek, hanem a válságok hatására bővültek is. A szegregáció, a digitális oktatással tovább nyíló társadalmi olló, az órabéres kékgalléros munkák beszakadása és a fiatalok tartós munkanélkülisége mind megmaradt. Ehhez adódik hozzá az öldöklésben edzett visszatérő réteg és a tüzet szító neoszalafita mecsetek hálózata. Az is egészen biztos, hogy a radikalizáció nem csak az Iszlám Állam specialitása. A német területen a szélsőjobboldali mozgalmak is szárba szökkentek, ahogy Belgiumban egy felső társadalmi osztályba tartozó egyetemista csoport ölt meg nemrég a „beavatáson” egy bevándorló hátterű diákot. Vagy ott a hitlerező, karját lendítő belgiumi rendőr a randalírozó szlovák turista nyakán... Ezek mind arra példák, hogyan töredezik a társadalom és hogyan radikalizálhatóak a szélek, legyen szó vallási, politikai vagy egyszerűen anyagi értelemben a „szélekről”.
Ami most Bécsben történt, az a frankofón területeken, a brexit sújtotta Nagy-Britanniában, Németországban vagy a skandináv államokban is megismétlődhet. Hiszen mesterségesen, de sikerült az Iszlám Államnak újra elővenni a karikatúraügyet és toborzásra használni. Most éljük meg igazán, hogy a szűkös erőforrásokkal való gazdálkodás mekkora politikai művészet. Hova menjen a rendőr, karantént ellenőrizni vagy a fegyverkereskedők után? Radikális iszlamisták vagy neonácik után? A társadalmi felzárkóztatásra vagy a kis- és középvállalkozások megmentésére lesz-e elég pénz, ha egyáltalán elég lesz valamelyikre? Ki figyel a járvány közben, mi zajlik a börtönökben az elítéltek között? E kérdéseknek nem is szabadna vagy-vagy formában előkerülniük. De tény, hogy semmire se jut most annyi pénz és figyelem, mint amennyire szükség lenne. Sőt, várhatóan a következő években még kevesebb fog. Ezzel számoljunk, és csak reménykedhetünk, hogy a civilizált viselkedés megőrzését jelentő papírvékony hártya nem szakad át tömegeknél.
Rengeteg hírrel bombáznak minket különböző portálok, s nem könnyű felismerni a valódi- és álhíreket. Ezért is fontos, hogy olyan weboldalakról tájékozódjunk, amelyek megbízható, korrekt információkat nyújtanak.
Az ujszo.com szerkesztőségében minden nap azért dolgozunk, hogy Önök kizárólag ellenőrzött, valós híreket kapjanak weboldalunkon. Ennek biztosítása meglehetősen költséges. Mi viszont szeretnénk, hogy minden kedves olvasónk hozzájuthasson az ellenőrzött információkhoz, ez azonban az Önök anyagi segítsége nélkül hosszú távon nem lehetséges.
Ezért kérjük olvasóinkat, hogy járuljanak hozzá az ujszo.com működéséhez. Számítunk Önökre. Önök is számíthatnak ránk.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.