Ünnepelt a Pongrácz Lajos Alapiskola

<p>Ipolyság. Emléktábla-avatással és ünnepi műsorral tisztelgett Pongrácz Lajos születésének 200. évfordulója előtt az ipolysági alapiskola, mely 2002-ben vette fel nevét.</p>

GULYÁS ZSUZSANNA

Az emléktábla közadakozás eredménye. Kutak Adrienn keramikus művész alkotása Pongrácz Lajost ábrázolja, akinek gazdag életútját Lészkó Katalin igazgató ismertette. „Pongrácz Lajos 1815. február 15-én Felsőtúron született. Gimnáziumi tanulmányait Selmecbányán és Vácott végezte. 1830-tól a pesti egyetemen bölcsészetet és jogot tanult. Ezután Hont vármegyében volt szolgabíró. Irodalmi pályafutása Pesten indult. 1838-ban jelent meg első verseskötete Érzemények címmel. Második kötetének bevételét a Hont vármegyei árvízkárosultak javára ajánlotta fel. 1839-ben irodalmi lapot adott ki Honti Literatúrai Füzér címmel. 1848-ban Honti Krónika címmel szerkesztett újságot. Bekapcsolódott a reformkor politikai küzdelmeibe is, állandó levelezője és hű harcosa volt Kossuth lapjának, a Pesti Hírlapnak. Nemcsak tudósítója, hanem aktív résztvevője is volt a szabadságharcnak. Egy ideig Kossuth titkára volt a Pénzügyminisztériumban. A szabadságharc bukása után nem vállalt hivatalt, de az 1860-as években elkezdte sokoldalú társadalmi és kulturális tevékenységét Ipolyságon. Neve fémjelzi a Hontmegyei Kaszinót, melyet három évig igazgatott. A város elsősorban neki köszönheti sétaterét, az utcák kikövezését és az éjjeli kivilágítást is. Az 1870-es években Műkedvelő Kört alapított. Egy személyben rendező, súgó, kellékes, színlapkiadó volt. Pénzt gyűjtött jótékonysági célokra, támogatta a kisdedóvókat, a népnevelést, s elkötelezett híve volt a múzeumügynek. 1881-ben egyhangúlag választották meg a vármegye alispánjának. Részese volt az Esztergom–Nána–Csata–Ipolysági vasút létrehozásának. 1885-ben jelent meg egyik legjelentősebb munkája: a Szondi Album. Nagy gondot fordított a néphagyományok ápolására. Felsőtúron, és környékén népdalokat gyűjtött, azokat Ipoly táji népdalok címmel Erdélyi Jánosnak továbbította. 1889-ben idős kora és betegsége miatt Pestre költözött, ahol 1889. augusztus 10-én hunyt el. A felsőtúri családi sírboltban helyezték örök nyugalomra” – mondta az iskola vezetője. Lészkó Katalin szerint a pongráczi üzenet ma is egyértelmű: makacs hittel és következetes pedagógusi kitartással kell folytatni a közösségért végzett munkát.

„Az ünnepség egyfajta hiánypótlás is volt. A névfelvételt – amelyben fontos szerepet játszott Lendvay Tibor nyugalmazott iskolaigazgató – követő tizenhárom harcos év még távolról sem jelenti azt, hogy sikerült rehabilitálnunk Pongrácz Lajos méltatlanul elfeledett nevét. Sokat tettünk már, de még nem eleget. Nekünk, kései tanúbizonyság-tevőknek kötelességünk visszacsempészni nevét és életművét a köztudatba, az őt megillető helyre” – fogalmazott az emlékünnepség kapcsán Lészkó Katalin.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?