Újabb örömünnep Kisújfalun

Szeptember 24-én, szombaton, újabb ünnepre ébredtünk. Ez az ünnep a szüret kezdetét jelenti. Örömünket csak tetézte, hogy körünkben köszönthettük magyarországi testvérvárosunk Budaőrs küldöttségét is. Az ottani önkormányzatot Bordás István és Bánlaki József képviselte.

Szeptember 24-én, szombaton, újabb ünnepre ébredtünk. Ez az ünnep a szüret kezdetét jelenti. Örömünket csak tetézte, hogy körünkben köszönthettük magyarországi testvérvárosunk Budaőrs küldöttségét is. Az ottani önkormányzatot Bordás István és Bánlaki József képviselte.

A vendégeket polgármesterünk, Kis Róbert üdvözölte, s némi szíverősítés után ősi szokás szerint kezdetét vette a szüreti felvonulás. Legelöl a lóháton ülő legények mentek. Azután a „csőszjányok” vitték a szőlőfürtökkel díszített koszorút, majd a helyi népviseletbe öltözött táncosok apraja-nagyja következett hangos nótaszóval. Ezután anyaországi vendégeink színpompás, különféle magyar tájegységek népviseletébe öltözött tánccsoportjai kerültek sorra. A házak előtti lócák megteltek kíváncsi bámészkodókkal, a felvonulók pedig itt-ott megálltak, és ízelítőt adtak tánctudományukból. A faluháznál ínycsiklandozó illatok fogadták a menetet. Közben megtelt a szabadtéri színpad nézőtere is, és kezdetét vette a főműsor. Először a hazaiak villantották fel rövid életképekben dédanyáink, dédapáink hétköznapjait: a nagymosást, az aratást és a szüretet. A munkát, de az ünnepeket is. Műsorukat a megkapó természetesség és a felszabadult öröm jellemezte. Öröm volt nézni is őket. Látni, hogy ennek a falunak a népe élni akar. Úgy akar élni, hogy közben megőrzi nyelvét és őseinek kultúráját is.

A Budaőrs Néptáncegyüttes táncosainak minden mozdulatán látszott, hogy képzett tánctanárok, koreográfusok készítették fel őket. Saját zenekaruk is van: a Téka, melynek tagjai hegedűvel, kontrával, bőgővel és kecskedudával olyan hangulatot teremtettek, hogy nemcsak a szereplők, hanem a nézők is dalra fakadtak, s közben gyönyörködtek a magyar nyelvterületek és a Kárpát-medence népeinek táncaiban. Láttunk mezőségi, moldvai, délalföldi, bonchidai táncokat, sebes fordulóst és somogyi üvegest is. Azt hiszem, valamennyi közül a legszebbek mégis a kalotaszegi táncok voltak. Zúgó tapssal mondtunk köszönetet érte.

Dobainé Kiss Ilona, Kisújfalu

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?