Újabb esély a dél-szlovákiai régió termelőinek

Udvard. Csúcsminőségű műszaki berendezésekkel dolgozzák fel, de régi malomkövek közt őrlik majd zamatossá a fűszerpaprikát a zólyomi Mäspoma Kft. udvardi részlegében.
A község ifjú borosgazdái szerint a szőlészet, a borászat és a jövőben azokra építhető idegenforgalom egyedi kitörési lehetőséget kínál Kürt és Párkány térségében

A cég műszaki vezetője, Trúchly László mérnök jól ismeri az ízes fűszerkeverékek készítésének titkait. A fűszerpaprika termesztésének, szárításának, megfelelő módon történő feldolgozásának mintegy harmincéves hagyománya van e régióban, és a központ ennek a tradíciónak az újjáélesztését tartja szem előtt. Továbbá azt, hogy a régió termelői számára állandó feldolgozói központtá váljanak.

„Az 1991-ben alakult zólyomi székhelyű Mäspoma Kft. folyamatosan átvette a Novofrukt állami vállalat tevékenységét a fűszerfeldolgozás terén. Magánosította annak valamikori külső kirendeltségeit Paton, Mocsonokon és Nyitrán, majd három évvel ezelőtt az Udvardon található egykori központot is. Az utóbbi a Novofrukt állami vállalat legnagyobb, korszerűen kiépített szárítórészlegeként működött“ – meséli a cég udvardi központjában Trúchly László. A központban korábban több tulajdonos és csődbiztos váltotta már egymást, mivel a Mäspoma érkezéséig egy évtizeden keresztül üresen állt a részleg. Fejlesztésére a jelek szerint a SAPARD-programból pénz már nem jut a központnak. Ennek ellenére tavaszra komoly fejlődésnek indul a cég dél-szlovákiai részlege. Húsipari segédeszközök mellett fűszerpaprika és fűszerek előállításával is foglalkozik; ez a cég forgalmának 30-35 százalékát teszi ki. Ezenkívül szárított hagymát, gyökérzöldséget, leveles zöldséget állítanak majd elő. „Nem gazdaságos ennyi helyen szállítási és csomagolórészlegeket működtetni az uniós követelményeknek megfelelően, a cég Udvardra összpontosítja termelését. Tavalyelőtt a patai szárítási részleget már átköltöztették, Nyitra ebben az évben áll le, itt, Udvardon épül meg a paprikamalom, csomagolóval és fűszerfeldolgozóval együtt“ – avatott be elképzeléseibe a műszaki vezető.

A majdani paprikamalomban a talicska végét Martin Maczko fogja, míg Jozef Maczko, Dékány Tamás és František Horváth a talajmunkákat végzik. Galla Krisztián birodalmában, a csírátlanítóban megtudom, az itt dolgozó férfiak nagy része családfenntartó, örülnek a munkalehetőségnek. Mint ahogy annak is, hogy ősztől még több falubeli számára akad itt idénymunka.

Hamarosan a Mäspoma Kft. udvardi részlegéhez kerül a Vágsellyéhez közeli településen, Mocsonokban található csomagolóüzem egy része is, ahol jelenleg negyvenen dolgoznak. Udvardon tavaly a téli hónapokban hat állandó alkalmazott talált munkát, számuk szeptember elejétől november közepéig negyven főre emelkedett. „Az újabb részleggel még idén további állandó 25 munkahely jön létre. Ha majd három szárítóval dolgozunk, további 50-60 idénymunkásnak adunk lehetőséget – szeptembertől egészen karácsonyig. Majdnem száz termelőnk van. Legtöbben a Lévai járásból, Nagysallóból és Zselíz környékéről szállítanak, de érsekújvári, vágsellyei, nyitrai, galántai járásbeli termelőink is vannak. Kevesebb a szállítónk a Komáromi és Galántai járásból. Néhány áras kistermelőkkel és több tíz hektáron gazdálkodó termelőkkel is együttműködünk“ - tájékoztat Trúchly László. Akkora vetésterületet és annyi termelőt nem tudnak biztosítani, amennyire szükségük lenne – idei tervük 400 hektár volt – , ugyanis vetőmag nemesítésével és szaporításával korábban senki sem foglalkozott. Szállítóik azonban dícsérik a cég korszerű, a termelőt tiszteletben tartó hozzáállását. A szükséges vetőmag mintegy nyolcvan százalékát Magyarországról hozzák be, az ottani nemesítő és kutatóintézettől.

„Teljes technológiát is vásároltunk az intézettől, képzést tervezünk a termelőknek – a talajelőkészítéstől egészen a betakarításig. Sajnos, a nagyüzemi fűszerpaprika-termesztés és -feldolgozás több évtizedes hagyományai idővel feledésbe merültek. A termelők számára jobb feltételeket szeretnénk biztosítani. Megemeltük a felvásárlási árat, szavatoljuk a megfelelő minőségű termés felvásárlását, biztosítjuk a szállítást árvisszavonással, és ingyen adjuk a csomagolóanyagot. Egy műtrágya- és vegyszerforgalmazó cég jóvoltából hektáronként huszonötezer korona hitelkeretet nyújtunk a termelőnek. Garantáljuk a vetőmag jó árát is. Az új termelőnek ötven százalékot kell most megfizetnie, a többit majd az új termésből vonjuk le“ – jegyzi meg a műszaki vezető, aki ma még nem tudja, mekkora állami támogatás jut majd a zöldségre és az öntözésre.

A fűszerpaprika a zöldségek között az egyik legkevésbé igényes fajta, helyrevetéssel termesztik. Elmarad a palántázás, és az öntözésre is három-négy nagy adag vízre van szükség. A különféle gombabetegségekkel szembeni védekezésnek sem kell olyan gyakorinak lennie, mint más növények esetében. A szakember szerint a magyar fajták még a hazaiaknál is ellenállóbbak. Tavaly novembertől február végéig megkötötték a szerződéseket a termelőkkel. Garantált áron, minőségi bónusszal vásárolják fel három osztályban a fűszerpaprikát. Kilenc évvel ezelőtt megalakították a Nemesítők, Termelők és Feldolgozók Egyesületét, a Capsicumot. Európai regionális védjegyet szeretnének kapni a különleges zamatú, semmihez sem hasonlítható ízű fűszerpaprikára, melyet Zsitvai Paprika néven forgalmaznának. Ehhez dokumentálniuk kell, hogy legalább harminc éve létezik a régióban szervezetten fűszerpaprika-termesztés és -feldolgozás, s hogy a termék színében, ízében, feldolgozásában egyaránt egyedinek számít. Több mint ötvenfajta fűszer- és keverékterméket forgalmaznak: édes és csípős fűszerpaprikát, gulyáspaprikát, feketeborsot, majoránnát, keverékeket és ételízesítőket. Hamarosan nyolc új fűszerkeveréket dobnak piacra, ugyanakkor modern, számítógépes irányítású csomagolóautomatát helyeznek üzembe Udvardon. A fűszerpaprika feldolgozását e községbe szeretnék összpontosítani, emiatt bővítik majd a laboratóriumi kapacitást is. A központban van karanténraktár, és itt történik a fűszerek előzetes feldolgozása is. „A hazai szabványok szigorúbbak, mint az uniós követelmények. A megengedett összcsíraszám az Európai Unióban egymillió, nálunk ötszázezer. Számunkra költségesebb a csírátlanítás, de ezt a vásárló a fogyasztói árban nem érzékeli. Hátrányosabb helyzetbe kerülhetünk, ha a behozott fűszerek olcsóbbak lesznek a piacon, hiszen a külföldi árut az uniós szabványok szerint forgalmazhatják. Ki fogja ezt túlélni?“ – teszi fel a kérdést Trúchly László. A választ nemcsak ő várja, hanem mindazok a jelenlegi és jövőbeni alkalmazottak is, akik a fűszergyártó és -csomagoló cég jóvoltából ismét munkához juthatnak a régióban.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?