Új rendelet – nem lesz kötelező a kétnyelvűség

Nagykapos |

<p>Az Ung-vidéki település önkormányzatának e heti ülésén kerül a képviselők elé a városban működő üzletek és szolgáltatási egységek nyitvatartási idejét szabályozó új helyi érvényű rendelet.&nbsp;</p>

 

A tervezet készítői eredetileg azt szerették volna elérni, hogy az újonnan nyitó boltokra már kétnyelvű feliratokat függesszenek ki. Ifj. Gyimesi György, a Nagykaposi Városi Hivatal vezetője lapunknak elmondta, az új rendelet kiadására azért van szükség, mert a nyitvatartási időt szabályozó korábbi dokumentum – melyet a 2000-es évek közepén fogadtak el – több pontban is alkotmányellenes volt, ugyanis olyan kötelezettségek betartását is számon kérte a vállalkozóktól, melyek előírására a városnak nem volt jogosultsága. 2010-ben aztán a képviselők hatályon kívül helyezték az ominózus rendeletet, ám egy adminisztratív hiba folytán helyette új szabályozást fogadtak el. Az elmúlt időszakban pótolták a hiányosságot, és a héten a képviselő-testület elé terjesztik a nyitva tartást szabályozó városi rendeletet. A dokumentum készítői eredetileg szerettek volna a kétnyelvűségre vonatkozó különböző kötelezettségeket is belefoglalni az új helyi érvényű rendeletbe, ám a hivatalvezető tájékoztatása szerint a jelenlegi jogszabályok értelmében erre az önkormányzatnak nincs törvényes lehetősége. A boltok és a szolgáltatási egységek tulajdonosait ezért csak írásban fogják informálni arról, hogy lehetőségük van magyar nyelvű tájékoztató feliratok elhelyezésére, és az érintetteket arra kérik, vegyék figyelembe a település lakosságának közel 60 százalékát kitevő magyar nemzetiségű polgárok igényeit és elvarásait. Nagykapos önkormányzata egyébként már a múlt évi utolsó tanácskozásán olyan határozatot fogadott el, mellyel a városban működő szervezeteket, intézményeket és vállalkozásokat a kisebbségek nyelvhasználatát szabályozó 184/1999-es számú törvény előírásainak következetes betartására szólította fel. A minimális többséggel elfogadott határozat a városi intézmények számára előírja a kétnyelvűséget, a településen működő különböző intézményeket és vállalkozásokat a fent említett törvény intézkedéseinek betartására szólítja fel, s ugyanakkor arra is kéri a nagykaposi üzletek tulajdonosait, hogy az egyes kereskedelmi egységek megnevezését és az azokban nyújtandó szolgáltatások leírását ezután magyarul is tüntessék fel. A Nagykaposi Városi Hivatalban már a határozat elfogadását követő hetekben is úgy tájékoztatták lapunkat, hogy a településen működő vállalkozásokat nem kötelezhetik arra, hogy működésük során használják a magyar nyelvet is.Nagykaposon az elmúlt évben kihelyezett utcanévtáblák kétnyelvűek, a rendszeresen megjelenő városi újság magyar és szlovák nyelvű cikkeket tartalmaz, és a település honlapjának szlovák, illetve magyar verziója is elérhető. A városban járva azonban jó néhány olyan boltot és kereskedelmi egységet lehet találni, mely a cégtábláján kizárólag szlovák nyelven kínálja a szolgáltatásait.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?