Luzsicza Lajos Munkácsy-díjas festőművész mintegy harminc alkotását mutatják be a Vunar Galériában, ahol a szerző születésének 100. évfordulójára emlékeznek február 13-án. Gémesi Julianna, a Vunar Galéria alapítója és vezetője elmondta, az Új Szóban megjelent felhívást követően további hét festménnyel, illetve grafikával és számos dokumentummal bővült a tervezett jubileumi kiállítás anyaga.
Többen is jelentkeztek lapunk felhívására
Gémesi Julianna elmondta, mára Luzsicza Baráti Társasággá bővült a szervezők köre, kezdetben a Nobilitas Carpathiae civil szervezettel és a Luzsicza Lajos emlékbizottsággal együtt szervezték az emlékünnepséget és a kiállítást. „Sokat segített a napilapban megjelent cikk, jelenleg mintegy harminc alkotást ígértek nekünk azok tulajdonosai. Az Érsekújvári Városi Hivatalban található öt képet is bemutatjuk.ˮ
Képekkel, fotókkal
„Jelentkezett számos szlovákiai magyar képzőművész, ők egy-egy alkotással emlékeznek meg a művészről, a téma Luzsicza Lajos festőművész munkássága, személyisége”
– mondta Gémesi Julianna.
A szervezők képzőművészeti versenyt hirdettek a fiatalabb generáció számára Városom, Érsekújvár címmel. Érsekújvár történelmi, kulturális, építészeti, művészeti, társadalmi és egyéb nevezetességeiről készíthetnek alkotásokat a pályázatra jelentkezők. „Luzsicza Lajos unokája, Luzsicza Fanni egy fotósorozattal lepi meg a közönséget, a felvételek azokon a helyeken készültek, ahol az alkotó megfordult” – tette hozzá Gémesi Julianna.
Be nem mutatott képek
A szervezővel meglátogattuk a nyolcvanas éveiben járó érsekújvári Budinsky Etelkát, aki alkotásokat ajánlott fel a két hétig látható jubileumi kiállításra.
„Családi barátunk volt Luzsicza Lajos, akit a férjem még a gimnáziumi évek alatt ismert meg. Gyakran járt festeni az Alacsony-Tátrába, ezekből a csodálatos alkotásokból hozott nekünk ajándékba egy-egy képet, amelyeket még sohasem látott a közönség. Az egyik alkotás 1957-ből származik. Kedves, szimpatikus ember volt Luzsicza Lajos, mindig örömmel tért vissza Érsekújvárba, nemegyszer vendégeket is hozott magával, hogy bemutassa nekik a szülővárosát, amelyre nagyon büszke volt”
– mondta Budinsky Etelka. Az egyik festményt Horváth Árpád, Gúta polgármestere ajánlotta fel a szervezőknek.
„Úgy 5-7 évvel ezelőtt kezdtem el képzőművészeti alkotásokat gyűjteni, később a figyelmem a szlovákiai magyar alkotókra összpontosult. Különös varázsa van egy-egy alkotásnak, így ragadta meg a figyelmemet egy hirdetésben Luzsicza Lajos festménye, amely talán az erdélyi hegyekben, vagy az itteni Alacsony-Tátra lankáin készült” – mondta Horváth Árpád.
A kilencvenes éveiben járó érsekújvári Matkovcsík Szabó Anikó fiatal kora óta ismerte Luzsicza Lajost, aki családi barátként végigkísérte az életét, és bátyjának, Szabó László képzőművésznek is jó barátja volt. Anikó néni elmondta, az édesanyja is, ő is festett, végül a lánya is a képzőművészeti pályát választotta.
„Gyakran ellátogattunk Lajosékhoz a pesti otthonukba, nagyon szép házassága volt. A bátyámról, régi barát lévén, egyszer készített egy grafikát, amelynek az eredeti változata a galériában van. A másolatát megőriztem, és felajánlottam a kiállítás szervezőinek. A Liptói táj című festményét a lányomnak ajándékozta. Rokonai már nem nagyon éltek Érsekújvárott, ezért egészen a haláláig nagyon ragaszkodott az itt élő barátokhoz”
– mondta Matkovcsík Anikó.
Továbbra is várják a felajánlásokat
A szervezők továbbra is várják a Luzsicza-alkotások tulajdonosainak jelentkezését.
Bővebb tájékoztatást a következő elérhetőségen kapnak: Gémesi Juliannától a 0902 925 588-ös, Csémy Évától a 0940 601 364-es és Berényi Margittól a 0903 368 285-ös telefonszámon.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.