Telt ház előtt zajlott Luzsicza Lajos Munkácsy-díjas festőművész születésének századik évfordulójára rendezett emlékest, melyen rokonok, barátok és képzőművészek emlékeztek a város jeles szülöttére a Vunar Galériában.
Egyedülálló Luzsicza-kiállítás nyílt
Gémesi Julianna a Luzsicza Lajos emlékbizottság nevében és a Vunar Galéria vezetőjeként köszöntötte az emlékezőket. Az ünnepi est része volt a Városom, Érsekújvár címmel meghirdetett képzőművészeti verseny első évfolyamának a kiértékelése. „Érsekújvár a Luzsiczák fészke, mondta Lajos bácsi a hetvenötödik születésnapján készült riportban, ilyen egyértelműen kifejezve szülővárosa iránti határtalan ragaszkodását. Festészetében is hű maradt egykori otthonához, a szülővárosához. Élete végéig festette és vissza-visszatért az örök témához, a csodálatos Nyitra-parti környezethez, a Berekhez, a Zúgóhoz, a városhoz” – mondta Gémesi Julianna.
39 Luzsicza-festmény
A tárlaton Luzsicza Lajos harminckilenc alkotását állították ki, hogy bemutassák a mester különböző technikákkal készült műveit. Egyedülálló kiállításról van szó, melyen egész alkotó korszakának a keresztmetszetét mutatják be 1941-től 2005. október 31-ig, az utolsó kép születéséig. A képeket húsz magángyűjtőtől kölcsönözték a szervezők.
Három kiállítóterem
A Vunar Galériában Luzsicza Lajos tiszteletére három kiállítóterületet rendeztek be, a földszinten a fényképekből és dokumentumokból álló kiállítás látható, valamint a képzőművészeti versenybe benevezett alkotások egy része. Az emeleti részben Luzsicza Lajos alkotásait, valamint Szilágyi Tibor szobrász-művész Luzsicza Lajosról készült szobor- és plakett-tervezeteit tekinthetik meg az érdeklődők, és itt helyezték el a képzőművészeti versenybe benevezett többi alkotást. Az ebédlő termében a Luzsicza Lajos tiszteletére alkotó és kiállító tizenöt mai szlovákiai képzőművész huszonhat műve látható.
Mindig visszavágyott
Strba Sándor helytörténész, író barátjaként emlegette beszédében Luzsicza Lajost. „Amikor könyvet készültem róla írni születésének 90. és halálának 5. évfordulója alkalmából, az emberek csodálkozva kérdezték: már öt éve nincs közöttünk? Személye még ma is olyannyira él az újváriak köztudatában és hétköznapjaiban, mintha el sem távozott volna. Személyes barátságunk is a szülővárosához fűződő szeretetéből és ragaszkodásából fakadt. Gyakran látogatott el Érsekújvárba, és mindig a Korzó Hotelben szállt meg. Amint letette csomagjait, már telefonált, és találkoztunk. Minden érdekelte, ami utolsó látogatása óta történt. Nevéhez fűződik az Érsekújvári Magyar Tanulóifjúságért Alapítvány létrehozásának gondolata. Jótettei közé tartozik a Kassák-hagyaték egy részének Budapestről Érsekújvárba hozatala vagy a Borsos Miklós alkotta Kassák-mellszobor bronzmásolatával kapcsolatos ajándékozási kezdeményezés. Haláláig összesen 71 egyéni és számtalan csoportos kiállítása volt” – mondta Strba Sándor. Szlovák nyelven a mester munkásságát Jitka Rožňová egyetemi tanár, fordító méltatta. Hárfán játszott Luzsicza Fanni fotóművész, a festő unokája, a műsort Döme József zenetanár, valamint Ficza István és Berényi Dávid színészek irodalmi előadása tette teljessé.
Díjazottak
A képzőművészeti verseny fődíját Petrovics Tamara, az érsekújvári Czuczor Gergely Alapiskola hatodik osztályos tanulója kapta. Gémesi Julianna, Berényi Margit és Csémy Éva a Luzsicza Lajos emlékbizottság tagjai elmondták, a kiállított, évfordulóra kölcsönkapott Luzsicza-képeket február 21-ig, a rajzpályázat és a fotókiállítás anyagát február 29-ig tekinthetik meg az érdeklődők az érskújvári Vunar Galériában.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.