<p>Dunaszerdahely. Szorult helyzetbe kerülhetnek a mezőgazdasági termelők, ha az önkormányzatok nem fogják érzékenyebben kezelni a helyi adók, elsősorban a földadó módosításának kérdéskörét, véli Patasi Ilona, a Szlovákiai Agrárkamara (AKS) elnöke. Különösen a csallóközi térségben tapasztalhatók jelentős eltérések az országos átlaghoz</p>
Több település emeli a földadót
LŐRINCZ ADRIÁN
Egy, a Földművelési és Élelmiszeripari Gazdasági Kutatóintézet (VÚEPP) által készített és a parlament elé terjesztett jelentésből kiderül: a földhasználati bérlet és a földadó összegét tekintve a csallóközi térség, ezen belül is a Dunaszerdahelyi járás kiemelkedik az országos átlagból. „Szlovákiában átlagban 25–35 euró adót vetnek ki az önkormányzatok a mezőgazdasági művelés alatt álló területek hektárjára – közölte Patasi Ilona. – Több gazdálkodó viszont jelezte, hogy a Csallóköz felső részében 2013-ban ennél többet kell fizetniük. A legmagasabb földadókkal a Pozsony vonzáskörzetébe tartozó térségben, illetve a csallóközi városok környékén kell számolni. Bizonyos mértékig természetes, hogy a jobb minőségű termőterület művelése után magasabb illetéket fizessenek a gazdálkodók; ám az önkormányzatoknak tudatosítaniuk kell, hogy a vidéki lakosság foglalkoztatásában az agrárium kiemelt szerephez jut. Ennek tudatában kellene hozzányúlni a földadókhoz.”
A parlament a 2004-ben elfogadott, majd 2005. január 1-jén életbe lépett, időközben tizenöt módosítást megélt 582-es számú jogszabállyal gyakorlatilag szabad kezet adott az önkormányzatoknak a helyi adók és illetékek megállapítása terén. A gazdálkodók érdekvédelmi szervezete korábban figyelmeztetett arra, hogy a megművelt földterületekre kivetett ingatlanadó Dél-Szlovákiában 2004-től aránytalanul nő. A megszólított települések polgármesterei arról számoltak be, hogy 2013-ban a gazdálkodóknak egyáltalán nem, vagy csak minimális mértékben kell számolniuk a földadók emelkedésével. Őry Péter (MKP), Csallóközcsütörtök polgármestere elmondta: a községben a tavalyi szinten maradt a földadó, 38 euró hektáronként. Bárdos Gábor (MKP), Somorja polgármestere arról tájékozatott: a felső-csallóközi városban a földadó összege idén a tavalyihoz képest egy százalékkal növekszik. Drasztikusabb tarifamódosításra szánta rá magát a közelmúltban Bacsfa vezetése, 29-ről 115,70 euróra emelve a mezőgazdasági terület hektárjára kivetett adót. Vonyik Ilona, Bacsfa polgármestere lapunknak korábban úgy nyilatkozott: a földadót 2004 óta először emelték, mivel az utóbbi hét-nyolc évben a települési intézmények fenntartásával kapcsolatos kiadások is a többszörösére nőttek. Mint elmondta: Bacsfa korábban arról volt ismert, hogy a településen rendkívül alacsonyak a helyi adók és illetékek.
Patasi Ilona szerint aggályos a földek haszonbérleti díjának emelése is, amely szintén a csallóközi térség egyik sajátossága. „Míg a haszonbérlet átlaga Szlovákiában hektáronként 17 euró, a Dunaszerdahelyi járás átlaga 107 euró. A csilizközi térség gazdálkodói jeleztek olyan esetet is, amikor a földtulajdonosok 150 eurós haszonbérleti díjat akartak kérni. A gazdálkodók egyre nehezebben tudnak akkora hasznot termelni, hogy ezt, illetve az emelkedő földadókat is kigazdálkodják.”
Az agrárkamara elnöke elmondta: a helyzetet orvosolandó, érdekegyeztetést kezdeményeznek a mezőgazdasági termelők, az önkormányzatok, illetve a törvényalkotók közt.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.