A diószegi Petőfi Sándor Alapiskola modern, jól felszerelt épületben várja szeptembertől a kisdiákokat, ahová négy évvel ezelőtt költözött az intézmény (Képarchívum: Petőfi Sándor Alapiskola és Óvoda, Diószeg)
Szeptembertől 12 vágai és nemeskajali gyerek folytatja tanulmányait a diószegi alapiskolában, miután Vágán megszűnt az alapfokú oktatás. A kisdiákokat iskolabusz szállítja Diószegre, a többi vágai iskolás Galántára és más környékbeli település intézményébe lépett át.
Márciusban adtunk hírt arról, hogy Vága önkormányzatának döntése alapján megszűnik az alapfokú oktatás a településen. A magyar tannyelvű iskolába 23, a szlovákba 14 gyerek járt a múlt tanévben. A község vezetése gazdasági okokra és a létszám fokozatos csökkenéséből adódó problémákra hivatkozott, a szülők viszont tiltakozásba kezdtek, mert úgy érezték, anélkül döntöttek róluk, hogy bevonták volna őket a folyamatba. Az oktatási minisztériumhoz fellebbezést nyújtottak be, de a távozó miniszter azt válasz nélkül hagyva jóváhagyta a község kérvényét a bezárásról, így kudarcba fulladt a szülők tiltakozása. Leginkább az alsó tagozatos gyerekek utaztatását érezték problémásnak, illetve az iskolai közösség szétesését, ezért próbáltak lépéseket tenni az önkormányzat döntése ellen.
Diószeg polgármestere, Krommer Gábor és a Petőfi Sándor Alapiskola igazgatósága az iskolabezárás tervének hallatára felajánlotta, hogy a vágai iskolásokat felveszi a diószegi intézménybe. Hlavatý Csilla igazgatóhelyettes az Új Szónak elmondta, a beiratkozást megelőző hagyományos nyílt napra nagyon sok vágai iskolás és szülő érkezett. Közülük eddig 12 tanuló iratkozott be az iskolába.
„A vágai iskolából érkező gyerekekkel 71-re emelkedik az iskola összlétszáma. Az első, a negyedik, a hetedik és a nyolcadik évfolyamhoz csatlakoznak. Mivel Diószegen egyre fogy a magyarság száma, próbálunk gyűjtőiskolaként működni. A nemeskosúti és a kismácsédi gyerekeket két éve iskolabusszal utaztatjuk. A Rákóczi Szövetségtől hétfőn vehettünk át egy újabb buszt, amellyel a vágai és nemeskajali gyerekek utazhatnak szeptembertől hozzánk, hiszen Nemeskajalon már korábban megszűnt a magyar tannyelvű iskola, ezért ők Vágára jártak. Azért kell két autóbusz, mert a különböző távolságban és irányban fekvő négy településről nem lehetne minden reggel összegyűjteni a gyerekeket”
– fejtette ki Hlavatý Csilla.
Krommer Gábor polgármestertől megtudtuk, a Rákóczi Szövetség képviselői a kezdeti vonakodás ellenére elfogadták az érveit és elismerték a támogatás szükségességét.
„Jóleső érzés, hogy városunk is részesült a támogatásból. Több vágai szülő úgy döntött, a galántai Kodály Zoltán Alapiskolába íratja be a gyerekét, de elképzelhető, hogy ha szeptembertől elindul az iskolabusz, és látni fogják, hogy rendszeresen, megbízhatóan utazhatnak vele a gyerekek Diószegre, akkor még csatlakoznak néhányan. Főleg az alsó tagozatos gyerekeknek ideális ez a megoldás, mert közvetlenül az iskola előtt tudnak fel- és leszállni a buszról. A jármű fenntartása a támogatás része, tehát nem terheli a város költségvetését, az iskolának viszont előnyére válik, hogy a létszámmal együtt a minisztériumi támogatás is növekszik”
– fogalmazott Diószeg polgármestere.
A végleg bezárt vágai magyar tannyelvű alapiskola felső tagozatos tanulói és az alsó tagozatosoknak nagyjából a fele kezdi meg tanulmányait szeptembertől Diószegen. A többiek a galántai Kodály Zoltán Alapiskolába léptek át. A szlovák tannyelvű iskola kisdiákjai szintén Galántán, valamint Szeredben és Alsószerdahelyen folytatják alapfokú tanulmányaikat. Az utaztatásukat kénytelenek a szüleik magukra vállalni.
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.