Teljesen elpusztult a halállomány a Szepsit átszelő Bódvában

Bódva
Szepsi |

Pár napja teljesen kiszáradt a Szepsit átszelő Bódva-folyó medre a rekkenő hőség miatt, a 14 kilométeres szakaszon a halállomány teljesen elpusztult. A víz azóta visszatért a mederbe, de a halak visszatelepítését csak jövőre kezdhetik meg.
 

A Bódva legutoljára három évvel ezelőtt száradt ki, de arra is volt már példa, hogy hatalmas árvizet okozott a térségben. 2010 nyarán például átszakította a gátat és elöntötte a magyarországi Szendrő és Edelény egy részét. Az elmúlt napokban tapasztalt rekkenő hőség miatt azonban annyira alacsony volt a víz szintje, hogy a Bódva és az Ida összefolyási pontjától Szepsin át egészen Bodollóig csak néhány apró tócsa volt a mederben. A halállomány egy része még a kiapadás előtt felúszott a magasabban fekvő mederbe, de többségük a kisebb tócsákban rekedt és elpusztult. Greizinger Gábor, a szepsi halásztársaság elnöke lapunknak elmondta, ilyen esetben a halászok sajnos nem sokat tehetnek. „Három évvel ezelőtt ugyanez történt. A víz hirtelen eltűnt, a halak pedig mind elpusztultak” – mondta Greizinger. Hozzátette, mindenki tisztában van a globális felmelegedés következményeivel, valószínűleg a hőség is hozzájárul a folyó kiszáradásához, de a folyó mentén fúrt kutak és a víz fokozatos lecsapolása is gondot okoz. Bocskorás Bertalan, a Szlovák Vízgazdálkodási Vállalat (SVP) egykori alkalmazottja szerint a gondok gyökere huszonöt évvel ezelőttre nyúlik vissza. „1987 után két-három olyan nyár is volt, amikor száraz volt a Bódv, és azóta ez már a negyedik olyan időszak, amikor teljesen kiszáradt. A száraz időjárás mellett közrejátszik a mocsárlecsapolás, a folyamszabályozás és a globális felmelegedés is, mely összességében akár ökológiai katasztrófához is vezethet a környéken. Azt viszont szintén el kell mondani, hogy csak nemrég szembesültem Szepsi Lackó Máté krónikájával, melyből kiderült, hogy már az 1500-as években is két alkalommal kiszáradt a Bódva. Ebből arra következtethetünk, hogy a probléma valószínűleg nem csak az emberi tevékenységek hatásából ered” – nyilatkozta lapunknak a vízügyi szakember. Marián Bocák, az SVP szóvivője szerint a jelenség egyik oka az is, hogy a helyenként karsztos alapú mederben a víz a föld felszíne alá kerül, ezáltal úgy néz ki, mintha teljesen kiszáradt volna a folyó. 

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?