Kassa. A Sosna nevű polgári társulás vehemensen támadta a bányászati törvény gazdasági minisztérium által kidolgozott módosítását, és szavuk nem bizonyult pusztába kiáltott szónak.
Takarodót fújt a Betox
A Gömör-tornai-karszt területén aktivizálódó bányászlobbi ellen 30 hazai társulás és számos külföldi szervezet emelte fel hangját, s ennek eredményeképpen a parlament nemrég elsöprő többséggel szavazta meg a természetvédők által indítványozott módosításokat. Az ügy tavaly robbant ki, amikor a kassai székhelyű, német tőkével rendelkező Betox cég mészkövet kívánt bányászni az Európában egyedülálló Gömör-tornai-karszt területén. Az ehhez szükséges engedélyeket nem sikerült megszerezniük, mivel a törvény értelmében szükség volt a járási hivatal környezetvédelmi osztályának beleegyezésére is. A minisztérium törvénymódosítása értelmében a jövőben nem lett volna szükség erre az engedélyre, azaz a járási hivatal kirekesztődött volna az engedélyezési folyamatból.
A hazai természeti kincseket külföldön értékesítő cég a Tornagörgő melletti Alsóhegyet nézte ki magának, az ötletre annak idején az Iglón székelő területi bányahivatal is áldását adta, a rozsnyói és a Kassa környéki járási hivatalok azonban nem egyeztek bele az új kőbányák létesítésébe. Mivel a parlament döntése értelmében a jövőben nem kerülhetik meg a járási hivatal környezetvédelmi osztályát, továbbá szükség van az érintett önkormányzatok beleegyezésére is, a Betox egyelőre takarodót fújt. Štefan Szabó, a Sosna szóvivője elmondta, hazánk nemzetközi renoméja forgott kockán, mivel a régió karsztképződményei a kulturális világörökség részeként szerepelnek az UNESCO listáján, új bányák nyitása tehát veszélyeztette volna ezt a státust. A hegyek több mint ezer kisebb-nagyobb barlangot rejtenek, csak az Alsóhegy szlovákiai részén 120 barlangról tudnak a helyi barlangászok. Az ementálisajt-szerű terep érzékeny, sérülékeny, egy kőbánya közvetlen szomszédsága beláthatatlan következményekhez vezetne az ökológiai összetevőkre nézve, nem beszélve arról, hogy eddig is számos barlangot tettek tönkre a nyersanyag-kitermelők. A régió állatvilága is figyelemre méltó, több védett madárfaj került volna veszélybe a törvénymódosítás folytán. November folyamán nemzetközi internetes kampány indult a karszt védelmében, 40 ország ornitológusai bombázták e-mailekkel a szlovák képviselői klubok elnökeit; Štefan Szabó szerint ez nagyban befolyásolta a honatyák döntését.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.