Szívesen tanulnak új dalokat

Látva, hogy a községben jó páran szívesen és szépen énekelgetnek együtt, a maguk szórakoztatására, a helyi Csemadok-alapszervezet akkori vezetőségi tagjai – Papp Ilona, Fürstenzeller Júlia és Szobi Eszter – 1972-ben megalapították az éneklő- csoportot.

Látva, hogy a községben jó páran szívesen és szépen énekelgetnek együtt, a maguk szórakoztatására, a helyi Csemadok-alapszervezet akkori vezetőségi tagjai – Papp Ilona, Fürstenzeller Júlia és Szobi Eszter – 1972-ben megalapították az éneklő- csoportot. Kezdemé- nyezésükhöz a magyarországi Röpülj páva népzenei vetélkedő is lökést adott.

Búcs

Kezdetben elsősorban közismert népdalok szerepeltek repertoárjukban, majd ahogyan jöttek a fellépések, újabb népdalokat gyakoroltak be, népdalcsokrokat állítottak össze. 1976-tól szakmai vezetője is lett a csoportnak Szabó István pedagógus személyében, akit 1980-ban Bajnóczi Magda váltott. Őt Csekes József követte, aki 1982-től egészen 1997-ig állt a csoport élén. Egy ideig citerazenekar kíséretében énekeltek, amelyet Pinke Lajos és Csekes István vezetett. Számos alkalommal énekelt szólót az egyik leglelkesebb tagjuk, Papp Ilona.

Abban az időben a járás számos Csemadok-rendezvényén felléptek, felkészültségüknek és rátermettségüknek köszönhetően országos szintű versenyeken is több alkalommal megmérettették magukat. Szívesen fogadták el a magyarországi meghívásokat is, rendszeresen részt vettek a Hídverő Napokon Neszmélyben és a kesztölci szüreti ünnepségeken. A csoport tagjai meghatározó szereplői voltak a búcsi lakodalmas szokásokat bemutató előadásoknak, a búcsi szüreti ünnepségeknek, a március 15-i és augusztus 20-i koszorúzásoknak; ezeken a mai napig közreműködnek. Igaz, a szüreti ünnepély jellege mára megváltozott, de a lelkesedés a régi.

1997-től Vasas Bea vezette a csoportot, majd 1999-ben Győző Andrea vette át a stafétát, és kisebb megszakításokkal máig ő a vezetőjük (rövid időszakokra Szolga Nagy Anna és Nagy Erzsébet vették át a helyét). Győző Andrea irányítása alatt a népdalcsokrok mellett egyházi énekeket is énekelnek, amelyekkel a nagypénteki istentiszteleten és a halottak napi temetői megemlékezésen szerepelnek minden évben. Az utóbbi években a református kórustalálkozókon is részt vesznek.

Megalakulása óta a csoport nagy változásokon ment keresztül, a tagok cserélődtek az évek folyamán, de visszatérő tagjai is vannak. Ma főleg a középgeneráció és idősebb korosztály képviselteti magát. Hetente lelkesen gyakorolnak, szívesen tanulnak új népdalokat és más énekeket. Legközelebbi fellépésük Búcs testvértelepülésén, a zámolyi falunapon lesz, majd az októberi helyi szüreti ünnepségen hallhatja őket a közönség.

Legközelebb a karvai hagyományőrzőket mutatjuk be.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?