Szibéria, fogság, hazatérés

GULYÁS ZSUZSANNAPárkány.

GULYÁS ZSUZSANNA

Párkány. A párkányi városi könyvtárban is bemutatták Bottka Mária Szibéria, fogság, hazatérés című könyvét, amellyel szeretett nagyapjának, Bárczi Lászlónak állít emléket.

A 2014-ben megjelent könyv vezérfonala Bárczi László naplója, mely az 1914 és 1920 között Szibériában töltött hadifogság és a hazatérést jelentő két hónapos hajóút eseményeit rögzíti. A naplót Bottka Mária elő- és utószava egészíti ki bemutatva Bárczi László fogságon kívüli életét is. A könyv szerzőjétől saját bevallása szerint minden írói indíttatás távol áll, célja az volt, hogy a családi ereklyeként őrzött naplót közkinccsé tegye. A könyv érdekes kordokumentum. Bárczi László naplója mellett leveleket, képeslapokat és családi fotókat is tartalmaz. A napló szerzője szenvtelen, dokumentarista stílusban rögzítette az eseményeket bepillantást engedve a csitai (Kelet-Szibéria) tábor mindennapjaiba. A szerző precíz feljegyzéseket készített a két hónapos hajóútról is, amelyet a Prezident Grant fedélzetén töltött. „A naplóban nagyapám több fogolytársát név szerint említi. Az ő felkutatásukhoz egy szlovák televíziós műsor segítségét kértük” – mondta a könyvbemutatón Bottka Mária, akit kellemes meglepetésként ért, hogy a könyvbemutatón megjelent két esztergomi vendég is, akiknek nagyapja szintén a 26-os gyalogezreddel vonult az első világháborúba. Egyiküknek ugyan nyoma veszett, de a másik 1921-ben visszatért családjához.

Bottka Mária párkányi könyvbemutatóján a résztvevők megcsodálhatták azt a karperecet is, amelyet egy komáromi ékszerész készített a hazahozott kopejkákból Mimikének, Bárczi László lányának.

Bárczi László (1883–1962) életének főbb megállói

1905 – tanítói oklevelet szerzett Csurgón; 1909 – házasságot kötött Szentmihályúron Soós Lujza Franciskával; 1910 – megszületett lánya, Mária (Mimike); 1914 – besorozták a császári és királyi 26-os gyalogezredbe (pótzászlóalj); 1914. október 26.–1920. október 14.: hadifogság Szibériában (Csita); Életének nagy részét tanítóként Gyarakon, idős éveit Komáromban töltötte. (guzsu)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?