Szétrágják az erdőt

Magas-Tátra. „A rovarok csaknem akkora pusztítást végeznek az erdőben, mint a 2004-es nagy szélvihar” – figyelmeztetnek az Állami Erdészet szakemberei.

Az elmúlt három évbena Tátrai Nemzeti Parkban 3 ezer hektárnál is több zöld erdő esett áldozatul a rovarok falánkságának.

A szúfélék elszaporodására a szakemberek már három éve is figyelmeztettek, hiszen már a 2005-ös mérések jelezték a bajt. Abban az évben átlagosan hétezer betűzőszút és 25 ezer rézmetszőszút találtak egy-egy szúcsapdában. Ijedelemre már ez is okot adhatna, hiszen egy életerős fa elpusztításához 100–500 bogár elegendő. Ennél is sokkal aggasztóbb, hogy 2007-ben már egy-egy szúcsapdában 22 ezer betűzőszú és 166 ezer rézmetszőszú vergődött az illóanyagok fogságában. Ugyan?akkor a műszaki normák szerint a tűlevelű erdők erős fertőzöttségének számít már az is, ha az előbbi rovarból négyezer, az utóbbiból 20 ezer található egy-egy „szúfogó edényben”.

A klímaváltozás, a száraz, meleg nyarak és enyhe, kevéssé csapadékos telek eleve elősegítik a kártékony rovarok elszaporodását, valamint gyengítik a fák természetes védekezését, a gyantatermelő képességet. A szú számának ? megnövekedésében azonban közrejátszott az a tényező is, hogy a Tátra szélvihar sújtotta területein 2005-ben és 2006-ban több mint félmillió köbméter faanyag maradt a környezetvédő szervek döntése értelmében, ráadásul az előző években is tiltották a fa feldolgozását. A „fanyűvő” rovar pedig nem áll meg az elhalt faanyagnál, megjelenik az élő fákon is, és azokat is károsítja. A szúinvázió a jövőben is fenyeget, és félő, hogy a teljesen egészséges, vihar által megkímélt erdőrészekre is átterjed.

Az erdőt pusztító rovarokról

A a szúfélék közül a legnagyobb károkat a betűzőszú (Ips typographus) okozza. Többnyire két nemzedéke van. Az első április közepén, a második június végén jelentkezik. Kedvező időjárás esetén azonban a harmadik nemzedék is kifejlődhet augusztus végére. Az egy fában kifejlődő rovarok száma változó, a néhány száztól a tízezres nagyságrendig terjedhet. Szintén gyakori faj a vékonyabb kérgű farészeket kedvelő rézmetszőszú (Pityogenes chalcogra?phus). A 15 évnél fiatalabb faállományok fő károsítója. Szintén két generációja van, de a harmadik generáció lehetőségét ennél a fajnál sem lehet kizárni. Az erdei- és vörösfenyőn a betűzőszúnál gyakrabban fordul elő. (kozs)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?