Szenczi Molnár Albert emléke idén is közösséget formált Szencen

<p>Szenc. Tartalmas, igazi közösségi élményt adó és talán a megszokottnál is több érdeklődőt vonzó volt az idei, XLIV. Szenczi Molnár Albert Napok szombati záróünnepsége Szencen.</p>

ÚJ SZÓ-ÖSSZEFOGLALÓ

Nem túlzás, hanem tény, hogy a Szenci Városi Múzeum előadóterme zsúfolásig megtelt Ősz Sándor Előd kolozsvári református lelkész és levéltáros Szenczi Molnár Albert és Erdély című előadására. A múzeum munkatársa, Polák Margit köszöntője után a hallgatóság plasztikus képet kaphatott arról, hogyan alakult már egyetemi tanulmányai során a zsoltárfordító, nyelvész és református prédikátor erdélyi „kapcsolati hálója”, milyen viszonyban volt Bethlen Gábor fejedelemmel, miként telepedett le és élt Kolozsvárott. Ősz Sándor Előd vázolta Szenczi Molnár Albert fia, Szenczi Molnár János református lelkész életútját is.

A tulajdonképpeni záróünnepség a Szenczi Molnár Albert Alapiskola előcsarnokában zajlott, ahol az alma mater híven idézi a névadó prédikátor és az egykori jeles diákok emlékét. Matus Mónika iskolaigazgató köszöntőjében örömének adott hangot, hogy nagyon sokan jöttek el a rendezvényre. Szenczi Molnárról készült összeállításával fellépett a tanulóknak az a kis csapata, amelyik részt vett a szenci magyar középiskolában szervezett idei zsoltárversenyen. Frappánsan foglalták össze Szenczi Molnár életútját, munkásságát, majd zsoltárokat is előadtak. A műsort Rakyta Gabriella tanítónő állította össze, az éneklőket Szőcs Anett tanítónő készítette fel. Ezután Écsi Gyöngyi népdalénekes, református lelkész és a hetényi református gyülekezetből érkezett négy tanítványa lépett fel: régi magyar imádságokat és zsoltárokat, de humorosan elgondolkodtató történeteket is hallhattak a jelenlevők.

Ünnepi beszédet mondott Bárdos Gyula, a Csemadok országos elnöke. Kiemelte, hogy a „huzatos” szenci régióban fölöttébb szükséges a magyar közösségi élmény.

Szenczi Molnár Albertnek az iskola előcsarnokában levő domborművénél a Csemadok, Pozsony megye önkormányzata, az MKP, a Híd, valamint a szenci magyar alapiskola és a helyi magyar középiskola képviselői helyeztek el koszorút. Matus Mónika bemutatta az Adalékok Szenc helytörténetéhez című kiadványt, amely egy tavalyi helytörténeti diákkonferencia anyagait tartalmazza. (kor)

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?