<p>„Azokból az adatokból és dokumentumokból indultam ki, amelyeket a körzeti orvos bocsátott a rendelkezésemre“ - állítja Ľubomír Ševčík Nyitra megyei tisztifőorvos azon lekéri panzió kapcsán, amelyben egy korábbi állítása szerint tavaly száz ember halt meg méltatlan körülmények között. „Valóban az én pecsétem látható a szóban forgó halotti bizonyítványokon, de én ezeket az elmúlt három évben öt különböző intézményben állítottam ki“ -mondta az eset kapcsán Juraj Orság körzeti orvos.</p>
Százról huszonkettőre „csökkent“ az elhunytak száma
Elmondása szerint tavaly összesen 22-en haltak meg a lekéri panzióban. „Ebben nem látok semmi különöset, hiszen az ott lakók többsége 75 év feletti, zömében súlyos egészségügyi gondokkal küzdő ember“ -tette hozzá a körzeti orvos. „A médiában megjelent információk alapján vizsgálatot indítottunk az ügyben, de hivatalos feljelentést senki nem tett az eset kapcsán“ - tájékoztatta lapunkat Renáta Čuháková, a nyitrai kerületi rendőrség szóvivője.
A tegnapi sajtótájékoztatón Ľubomír Ševčík és Jozefína Vlčková, a Nyitrai kerület szociális osztályának vezetője elmondta, a lekéri panzió kapcsán megvárják a hivatalos nyomozás eredményeit. „Ugyanakkor elképzelhetőnek tartom, hogy az ügyészségre eljuttatott információk alapján bezárják az intézményt“ - jelentette ki Vlčková. A sajtótájékoztatón szó volt arról is, hogy a Nyitrai körzetben további három - a lekéri panzióhoz hasonló - intézmény működik. „Információink szerint Garamszentgyörgyön (Jur nad Hronom), Zsemléren (Žemliarovce) és Fegyverneken (Zbrojníky) is működik panzió“ - mondta Ševčík.
„Zsemléren semmiféle panzió nem működik“ - cáfolta az értesüléseket Ildikó Sládečková polgármester. Helena Valentová, Garamszentgyörgy polgármestere szerint a községükben működő panzió jó példa arra, hogy miként kellene kinéznie egy idősek számára fenntartott intézménynek. „A garamszentgyörgyi panziót jelenleg nyolcan lakják, holott jóval nagyobb a befogadóképessége. Az itt élő idős embereknek számtalan lehetőségük van a kikapcsolódásra, gyakran üldögélnek a kis halastó partján, speciális háromkerekű bicikli is a rendelkezésükre áll, sőt kis házi kedvencük is van“ - mondta a település polgármestere.
„A legnagyobb gondunk a lekéri panzióval az, hogy embertelen körülmények között élnek ott idős és beteg emberek. Mivel nem szociális intézményről van szó, hivatalosan nem állt módunkban a vizsgálódás, így személyesen nem jártam ott. 2007-ben lakossági bejelentés alapján tettünk feljelentést a rendőrségen“ - informálta lapunkat Ľubomír Ševčík. A rendőrség tájékoztatása szerint ebben az ügyben lezárult a nyomozás. A meggyanúsított Juraj Szebenit, a panzió tulajdonosát nem találták bűnösnek.
„Véleményem szerint a község polgármesterének tudnia kellett volna arról, hogy mi folyik ebben a panzióban, és gondoskodnia kellett volna arról, hogy az ott lakók a lehető legjobb ellátást kapják“ - vélekedik Ševčík. (guzsu, fm)
További részletek pénteki nyomtatott kiadásunkban.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.