Százéves emlékek – képeslapokból nyílt kiállítás a Csallóközi Múzeumban, most online is megtekinthető
2021. november 30. 10:32

A hónap elején nyitották meg a Karaffa Attila magángyűjteményéből származó történelmi képeslapokból összeállított kiállítást, amelynek egyes darabjait nyáron a városi sétányon is láthatta a nagyközönség. Az alpolgármester személyes emlékkel indítja a tárlatot, a múzeum kiállítócsarnokában néhai édesapja és bátyja mosolyog egy fekete-fehér fényképről, mögöttük ma már ismeretlen utcakép. „Egy idős nénitől kaptam az első képeslapom, amely a katolikus templom belsejét ábrázolja, ezután indult el a gyűjtési szenvedélyem. A helytörténet életem része lett, idősebb polgároktól kaptam képeslapokat, majd az online aukciós piacon kutattam tovább” – beszélt az évtizedek óta gyarapodó gyűjteményről az alpolgármester hozzátéve, hogy a világ minden tájáról, például Texasból, Tajvanról és Olaszországból is szerzett képeslapot. Az olasz kapcsolat az egykori hadifogoly-táborhoz köthető. A képeken kívül tárgyi emlékek, bélyegzők, dokumentációk és térképek is a gyűjtemény és a kiállítás részei.
A tárlaton az 1800-as évek végétől egészen múlt század második feléig követhető a város látképének alakulása a felnagyított képeslapokon. „Az volt a célom, hogy ne csak otthon porosodjanak a képek, hanem megmutathassam őket az embereknek. Nincs mit szégyellenünk, hiszen láthatjuk, milyen gazdag múltú volt a kisvárosunk csodálatos épületekkel. A szocializmus alatt megváltozott a városkép, a múltat el kellett törölni és sok klasszikus épületet lebontottak, ezzel megváltozott Dunaszerdahely látképe” – folytatta Karaffa Attila. Emiatt olyan ikonikus épületek, mint a zsinagóga, vagy a Fehér kastély már csak a képeslapokon láthatók. Az alpolgármester elmondta, szeretné kutathatóvá tenni a gyűjteményt, hiszen az a klasszikus felvételek mellett egyedülálló darabokat is tartalmaz.
A tárlat az év elejéig nyitva tart, a megvásárolható képeslapok és mesekönyvek bevételéből egy mentálisan sérülteket segítő társulást támogatnak. A Covid-19 miatti rendelkezések azonban újratervezésre késztették a szervezőket, hamarosan a világhálón, virtuális kiállítás formájában is betekintést nyerhetnek a nézők abba, hogy milyen volt a város Szerdahelyi szemmel.
Úgy vagyunk az újságírással, mint a hivatásos zenészek: fellépünk naponta a „kőszínházban", elegáns ruhában a hűséges, bérletes közönségünk előtt, vagyis eljuttatjuk a postaládákba, árushelyekre nyomtatott napilapként a fizetős Új Szót. És mondhatjuk azt, hogy kiállunk a mélyen tisztelt publikum elé a korzón is, kicsit könnyedebben szórakoztatjuk, elgondolkodtatjuk a közönséget, érzelmeket kiváltva az erre járó tömegből. Ez az előadás pontosan olyan szenvedélyes, mint a kőszínházi fellépés, ugyanúgy sok munkával jár, mégis ingyenes. Ha tetszett, hálásan fogadjuk adományát, amit a jelképes hegedűtokba helyezhet. Eddigi felajánlásait is szívből köszönjük az új hangszerekhez, a zenekar bővítéséhez, a repertoár kiszélesítéséhez: az ujszo.com naprakész működtetéséhez.
Ha támogatna bennünket, kattintson az alábbi gombra. Köszönjük.
Támogatom
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik. Egyben felhívjuk figyelmüket, hogy a kommentekhez tartozó IP címeket a rendszer elraktározza.