Speciális és előkészítő osztályt nyitnak a hátrányos helyzetű gyerekeknek

Szímő |

<p>Két párhuzamos osztályt nyitnak szeptemberben az érsekújvári járásbeli településen, ahol tizenkét tanuló látogatja a nulladik, úgynevezett előkészítő osztályt.&nbsp;</p>

 

Első osztályt ebben a tanévben nem nyitottak. A térség egyik legjobban felszerelt alapiskolájában a hátrányos helyzetű gyerekek felzárkóztatása sok türelmet, nagyobb odafigyelést igényel a pedagógusok részéről. Lóthi Blanka – aki az idei tanévtől áll a Jedlik Ányos Magyar Tannyelvű Alapiskola élén – elmondta, hat gyereket a helyi magyar óvodából, egyet a szomszédos Andódról hoztak a szülők, három iskolaköteles tanuló nem járt óvodába. Az iskola más, mint a térségbeli intézmények, mivel a 99 tanuló csaknem fele hátrányos helyzetű családból származik. Összesen 27 magyar integrált tanulóval foglalkoznak. Szímőn ezért először a differenciált fejlesztés innovatív pedagógiai programot vezették be a magyar nyelv és irodalom, valamint a matematika oktatásában. A pedagógusok kidolgozták az alkalmazásához szükséges módszertani útmutatót. Később tizenhárom pedagógusuk vett részt a kétéves, roma tanulók műveltségi szintjét emelő projektben. A hátrányos helyzetű tanulóknál nem csak nyelvi akadályok merültek fel, gond volt az eltérő életmóddal, értékrendjükkel, szokásaikkal és viselkedésükkel. „Sok segédeszközt kaptunk és roma lektorokat vettünk fel, egy szímői férfit és a lányát. Samu István gútai pedagógus-antropológus is a segítségünkre volt, Érsekújvárból Csizmadia Katalin speciális pedagógus látogatott bennünket. A projekt befejeztével sikerült Lakatos József egykori roma asszisztensünket további két évre segéderőként alkalmaznunk. Lakatos fontos kapocs a roma családok és az iskola között, foglalkozik a gyengébb tanulókkal, romáról magyar nyelvre tolmácsol” – fűzte hozzá Lóthi Blanka. A Jedlik Ányos Magyar Tannyelvű Alapiskola különlegessége, hogy kihelyezett speciális osztálya van. Tíz hátrányos helyzetű tanuló a felső tagozatos speciális tanterv szerint sajátítja el a tananyagot. A beíratás előtti nyitott órákra, játékos foglalkozásokra meghívták a magyar óvodásokat, az intézményt segédeszközökkel ajándékozták meg. Az alapiskola 2012 szeptemberében költözhetett végre egy fedél alá, korábban az óvoda épületében nyitottak tantermeket az alsó tagozatos tanulóknak. Rendkívül szoros az önkormányzat, az óvoda és az alapiskola kapcsolata, ami megkönnyíti az együttműködést.
Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?