<p>Az óvodások étkeztetési támogatását a város vállalja, az iskoláknak viszont maguknak kell kérvényezniük a dotációt.</p>
Sok szülő nem tudja kifizetni az ebéd árát
Január elsejétől nem kapja meg a város azt a támogatást, amellyel a szociálisan hátrányos helyzetű gyerekek étkeztetéséhez járul hozzá a munka-, szociális és családügyi minisztériumon keresztül az Európai Szociális Alap. Az ok: a város a Nemzeti Munkafelügyelet feketelistáján szerepel. Jelenleg úgy tűnik, a rászoruló óvodások azonnal, az iskolások viszont csak március elejétől kaphatnak ebédet a korábbi jelképes összegért. „Miután január 10-én hivatalosan értesítettek minket arról, hogy elveszik a támogatást, azonnal egyeztettünk a munkaügyi hivatal vezetőjével, közösen keresve a megoldást. Elindítottuk a folyamatot, a rászoruló gyerekeknek továbbra is meg kell kapniuk az ebédet, nem érheti őket kár a korábbi ciklusban történt eset miatt” – nyilatkozta Stubendek László polgármester, utalva arra, hogy elődje, Anton Marek idejében banális hiba történt, ami miatt a város feketelistára került (két alkalmazottat néhány órás késéssel jelentettek be a szociális biztosítóba). Különböző megoldási lehetőség van az óvodások és iskolások problémájára. Fekete Tamás hivatalvezető tájékoztatása szerint az iskoláknak maguknak kell kérvényezniük a támogatást, a nem jogalanyi óvodák támogatásának kifizetését viszont a hivatal vállalja, ami mintegy 1000 euró havonta. „Az iskoláknak február 10-ig kell leadniuk a szükséges igazolásokat, és akkor március elsejétől újra megkaphatnák a támogatást” – fogalmazott a hivatalvezető.
Ölveczky Árpádtól, az Eötvös utcai alapiskola igazgatójától megtudtuk, a városi hivataltól útmutató érkezett arról, miként kell eljárniuk, és egyeztetést is összehívtak az ügyben. „Elindítottuk a folyamatot, a kérvényt megírtuk, viszont nagyon sok igazolást kell begyűjtenünk az adóhivataltól, a biztosítóktól, a munkafelügyelettől, a bíróságtól” – sorolta Ölveczky Árpád. Fekete Zoltán, a Munka utcai alapiskola igazgatója úgy véli, a város az iskolákra hárította át a feladatot, miközben az óvodákban megoldotta a kérdést. „Jó lenne tudni, kinek a rovására, milyen forrásból fizeti ki a város a havi 1000 eurót az óvodai étkeztetés támogatására – mutatott rá. – Reméljük, nem a napközikre, vagy a művészeti alapiskolára szánt keretből akarják fedezni a pluszkiadást.” Az igazgató elmondta azt is, mivel jelenleg nem kaphatnak jelképes összegért ebédet a rászoruló családok gyerekei, több szülő a napköziből is kivette a gyerekét. Ez ugyancsak hátrányosan érinti az iskolát, hiszen a diáklétszám alapján kapják a támogatást a várostól a napközi fenntartására.
Bajkai János, a városi hivatal oktatási főosztályvezetője nem tudta megmondani, hogy a támogatás szüneteltetése miatt hány szülő volt kénytelen lemondani az ebédet. Tavaly decemberben 265 iskolás és 49 óvodás kapott étkezési támogatást. „Egyeztetni fogunk az igazgatókkal, a konyhavezetőkkel, akkor kapunk pontos képet arról, hány szülő tudta kifizetni az ebéd teljes árát, és hány nem” – mondta. Hozzátette: keresik annak a lehetőségét is, hogy még március előtt kaphassanak ebédet a rászoruló iskolás gyerekek is.
Az állami hozzájárulásnak köszönhetően a szociálisan hátrányos helyzetű alsó tagozatos tanulók 1 centért, a felső tagozatosok 9 centért, az óvodások pedig 19 centért kaptak ebédet, illetve tízórait és uzsonnát. Az állam ebédenként egy euróval járult hozzá a költségekhez. 2016-ban Komárom 46 924 euró étkezési támogatást és további 9196 euró tanszervásárlási támogatást kapott az Európai Szociális Alapból.
Támogassa az ujszo.com-ot
A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!
Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.