Sok az iskolakerülő a Rimaszombati járásban

<p>Rimaszombat. Egy program keretében igyekszik csökkenteni az iskolakerülők számát a munka-, szociális és családügyi hivatal rimaszombati kirendeltsége.</p>

IBOS EMESE

A programba huszonegy család kapcsolódott be. A tanárok szerint a jelenlegi rendszer nem elég hatékony.

Júlia Antalová, a munkaügyi hivatal rimaszombati kirendeltségének szóvivője elmondta, a rimaszombati járásban tavaly is rengeteg gyerek kóborolt az utcákon tanítási időben, közülük többen kihágásokat és bűncselekményeket követtek el. Az iskolakerülő tanulók többsége a nem megfelelő körülmények között élő családokból kerül ki. Az ilyen viselkedést kiválthatja a családok rossz anyagi körülménye, a gyakori költözködés, a sokgyermekes családok nehéz helyzete, a rossz társaság és az, ha a szülők fiatal koruk miatt éretlenek a gyereknevelésre. Az iskolából való kimaradás következménye az antiszociális viselkedés, ami jelentősen befolyásolja a diák jövőjét.

Két szakember, Ľudmila Končeková és Andrea Vengrínová dolgozta ki azt a programot, melybe januártól 21 családot vontak be. A hivatal gyermekvédelmi osztályának és a rimaszombati rendőrkapitányság roma problémákért felelős munkatársai különböző felvilágosító programokkal arra próbálják ösztönözni a családokat, hogy rendszeresen járassák gyerekeiket iskolába, igyekezzenek javítani életkörülményeiken és tudatosítsák szülői kötelességüket. A program kidolgozói szerint az iskolakerülés visszaszorításában fontos szerepe van a szülő és a gyerek közötti bizalom megerősödésének, a toleranciának, a megértő hozzáállásnak és a szabadidő hasznos eltöltésének. Minden szülőnek tudnia kellene, hogy a gyereke hol és kivel tölti szabadidejét, mondják a szakemberek. „Mivel a kidolgozott program nagymértékben beavatkozik a gyerek családi környezetébe és befolyásolja jövőjét, ezért elengedhetetlen, hogy ő és szülei mellett testvérei és környezete is aktív részesei legyenek a megelőző programnak” – magyarázta Antalová. A hivatal júniusban összesített adatai szerint 293 gyerek nem járt rendszeresen iskolába. Két évig tart a program, az eredményeket 2015 januárjában értékeli ki a hivatal.

A rimaszombati Tompa Mihály Alapiskolából egy család kapcsolódott be a programba. Tóthné Madarász Csilla igazgatóhelyettes szerint jelentősebb változást eddig nem tapasztaltak ennél a családnál. Az általunk megkérdezte tanárok egyetértettek abban, hogy a jelenlegi rendszer nem hatékony az iskolakerülőkkel szemben. Havi tizenöt igazolatlan óra után iskolakerülővé válik a tanuló, havi hatvan igazolatlan óra után már a rendőrséget is be kellene vonni az ügybe, ám erre alig van példa. Büntetésként a családi pótlékot a szülő nem közvetlenül, hanem az önkormányzattól kapja meg. Több tanár úgy, fogalmazott ennél jóval komolyabb büntetésre lenne szükség.

Hozzászólások

Kérjük a kommentelőket, hogy tartózkodjanak az olyan kommentek megírásától, melyek mások személyiségi jogait sérthetik.

Kedves olvasó!

Valószínűleg reklámblokkolót használ a böngészőjében. Weboldalunkon a tartalmat ön ingyenesen olvassa, pénzt nem kérünk érte. Ám mivel minden munka pénzbe kerül, a weboldalon futó reklámok némi bevételt biztosítanak számunkra. Ezért arra kérjük, hogy ha tovább szeretné olvasni a híreket az oldalunkon, kapcsolja ki a reklámblokkolót.

Ennek módját az “ENGEDÉLYEZEM A REKLÁMOKAT” linkre kattintva olvashatja el.

Engedélyezem a reklámokat

Azzal, hogy nem blokkolja a reklámokat az oldalunkon, az újságírók munkáját támogatja! Köszönjük!

18+ kép

Figyelem! Felnőtt tartalom!

Kérjük, nyilatkozzon arról, hogy elmúlt-e már 18 éves.

Támogassa az ujszo.com-ot

A támogatásoknak köszönhetöen számos projektet tudtunk indítani az utóbbi években, cikkeink pedig továbbra is ingyenesen olvashatóak. Támogass minket, hogy továbbra is függetlenek maradhassunk!

Ezt olvasta már?